» Europa » Szwajcaria » Bazylea » Zabytki Bazylei

Podczas gdy Genewa i Zurych znajdują się w czołówce szwajcarskiej turystyki, Bazylea stoi skromnie na uboczu. Tymczasem trzecie pod względem liczby ludności miasto Szwajcarii to skupisko wielowiekowej kultury, która sączy się z każdego metra kwadratowego Starego Miasta. W Bazylei znajduje się ponad czterdzieści muzeów, z których wiele mieści się w historycznych budynkach zabytkowych, co z pewnością jest bardzo wygodne. Jednak same muzea nie zaspokoją głodu, dlatego polecamy urozmaicić podróż wycieczką kulinarną oraz z wiedzaniem lokalnych browarów w Bazylei.

Wybraliśmy różne atrakcje Bazylei, które warto zobaczyć. Nie tylko muzea. 

» CZYTAJ TAKŻESzwajcarskie potrawy narodowe: czego spróbować?

Zabytki Bazylei na mapie

Stare Miasto

Stare Miasto w Bazylei jest niewielkie, ale bardzo klimatyczne. Ma w sobie cały niezbędny średniowieczny romantyzm europejskiego miasta: brukowane, kręte uliczki, fontanny, pięknie odrestaurowane domy, przytulne kościoły, sklepy rzemieślnicze, malowidła ścienne. Wszystkie główne atrakcje Bazylei skupiają się wokół Starego Miasta.

Zarezerwuj pieszą wycieczkę po Starym Mieście w Bazylei

Ratusz i Rynek

Kto był w Krakowie, ten wie, że sercem Starego Miasta jest Rynek. Zgodnie ze swoją nazwą, nadal sprzedaje się tu lokalne produkty, kwiaty i przysmaki. Jasnoczerwony ratusz zbudowany jest w stylu późnego gotyku burgundzkiego z XVI wieku. Jednak nowe skrzydło po lewej stronie i wysoka wieża po prawej stronie to XIX-wieczne dodatki. Zegar na fasadzie również jest zabytkowy.

» CZYTAJ TAKŻESzwajcarskie miasta warte odwiedzenia

Katedra w Bazylei

Katedra na wzgórzu jest łatwo rozpoznawalna dzięki wydatnym iglicom i dachowi pokrytemu dachówką o jaskrawych wzorach. Przeszłość katedry jest niejasna, ale uważa się, że pierwszy budynek religijny pojawił się w tym miejscu między IX a XIII wiekiem. Katedra w swoim gotyckim wcieleniu została zbudowana po trzęsieniu ziemi w 1356 roku.

Jednak najbardziej znaną i najpiękniejszą częścią katedry w Bazylei jest jej wysoka dzwonnica. Jest ona jedną z najwyższych w Szwajcarii i ma aż 62 metry wysokości. Na szczycie południowej wieży znajduje się taras widokowy z tradycyjnie najsłodszymi widokami na miasto.

Wizyta w katedrze w Bazylei jest obowiązkowym punktem wielu tras turystycznych i prywatnych wycieczek pieszych po centrum Bazylei. Katedra jest otwarta dla zwiedzających każdego dnia, a wstęp jest bezpłatny. Można również spacerować po okolicy katedry i podziwiać piękne widoki na miasto i rzekę Ren.

Muzeum Sztuki w Bazylei

Kolekcja Muzeum Sztuki w Bazylei jest uważana za najlepszą w Szwajcarii. Reprezentowana jest tu sztuka klasyczna i nowoczesna. Na parterze znajdują się starzy mistrzowie malarstwa francuskiego i holenderskiego. Na drugim piętrze – impresjoniści, ekspresjoniści i surrealiści, w szczególności Gauguin, Van Gogh, Cézanne, Picasso, Kandinsky, Chagall, Klee, Dali i inni.

Muzeum Sztuki w Bazylei składa się z trzech budynków położonych niedaleko siebie. Główny z nich jest punktem wyjścia do zwiedzania najbardziej fotogenicznych miejsc w Bazylei. Dla wszystkich miłośników piękna.

  • Koszt wstępu wynosi 16 ₣. Po godzinie 17:00 wstęp jest bezpłat

Fontanna Tinguely Brunnen

Ta niezwykła fontanna została zbudowana w 1977 roku przez szwajcarskiego artystę kinetycznego Jeana Tinguely. Żelazne figury umieszczone w płytkim basenie poruszają się i rozpylają strumienie wody w powietrze, jakby bawiąc się ze sobą. Zimą zamarzają, przekształcając się w dziwaczne lodowe rzeźby.

Muzeum Tinguely

Jesteś pod wrażeniem fontanny słynnego szwajcarskiego artysty Jeana Tinguely’ego? Być może nie słyszałeś tego nazwiska, chyba że interesowałeś się sztuką eksperymentalną lat 50. Niemniej jednak metamechanika Tinguely’ego nie jest najmniej ważna w sztuce współczesnej. Złożone mechanizmy inspirowane są retoryką dadaizmu, którego celem jest konsekwentne niszczenie wszelkiej estetyki. Prace Tinguelya są zarówno opresyjne, jak i zabawne. Zwiedzający mogą, a nawet powinni naciskać przyciski, pociągać za dźwignie, przełączać przełączniki – na pewno nie będziecie się nudzić.

  • Koszt uczestnictwa wynosi 18 ₣

Zoo w Bazylei

Najstarsze i największe zoo w Szwajcarii jest pieszczotliwie nazywane przez miejscowych «Zolli». Zostało założone w 1874 roku. Znajdziecie tu wiele gatunków zwierząt, od żaby po słonia. Łabędzie i kaczki pływają w stawach, czaple łowią ryby, a kolorowe pawie wędrują po terenie. Można się zdziwić, ale obecnie jest to najczęściej odwiedzana płatna atrakcja w Szwajcarii. 

  • Koszt uczestnictwa wynosi 21 ₣

Muzeum Historyczne w Bazylei

Muzeum mieści się w odrestaurowanym XIV-wiecznym kościele. Główną ideą wystawy jest graniczne położenie Bazylei na skrzyżowaniu kultur szwajcarskiej, niemieckiej i francuskiej. W nawie kościoła można zobaczyć późnogotyckie gobeliny i Lällenkönig – koronowaną głowę z ruchomym językiem i oczami. Była ona symbolem miasta w XVII wieku.

  • Muzeum jest otwarte dla zwiedzających codziennie z wyjątkiem poniedziałków
  • Koszt wstępu wynosi 15 ₣

Muzeum starożytności

W Bazylei znajduje się jedyne w kraju muzeum poświęcone wyłącznie starożytnym cywilizacjom – Egiptowi, Bliskiemu Wschodowi, Grecji i Włochom od 4000 r. p.n.e. do 400 r. n.e. Jednym z najważniejszych przedmiotów w kolekcji starożytnej Grecji jest doskonale zachowany krater Laconian (naczynie do mieszania wina i wody). W salach egipskich można spodziewać się różnego rodzaju sarkofagów.

  • Koszt uczestnictwa wynosi 6 ₣

Muzeum papieru i drukarstwa

Muzeum mieści się w starej fabryce papieru. Dlaczego warto tam pójść. Aby obserwować żmudną produkcję papieru, zobaczyć, jak oprawia się książki i zbadać ewolucję druku. Znajduje się tam również działające koło wodne. Napędza ono mechanizm, który zamienia miękką masę papierniczą w grube arkusze papieru. Zwiedzający mogą stworzyć własną stronę.

  • Koszt uczestnictwa wynosi 18 ₣

Muzeum Lalek

Pięciopiętrowy budynek wypełniony jest od góry do dołu zabawkami. Stracisz rachubę przy pierwszej setce, a jest tu ponad 6000 zabawek. Spośród nich 250 to same pluszowe misie. Właścicielka kolekcji, Gisela Oeri, jest najbogatszą kobietą w Szwajcarii, więc skala jest oczywista.

  • Koszt uczestnictwa wynosi 7 ₣

» CZYTAJ TAKŻELozanna – atrakcje i zabytki

Brama miejska Spalentor

Bazylea była kiedyś otoczona podwójnym murem. Wraz z rozwojem miasta mury musiały zostać zburzone. Ale niektóre bramy pozostały. Spalentor jest najbardziej imponującą z nich wszystkich. Fasada ozdobiona jest kamiennymi rzeźbami, posągami świętych i herbem miasta. Jest co podziwiać.

Dziś Spalentor służy jako wejście do Starego Miasta w Bazylei. Obok bramy znajduje się piękny park, w którym można spacerować, podziwiając malowniczy widok na miasto i okoliczne góry. W pobliskich kawiarniach i restauracjach można skosztować tradycyjnych szwajcarskich potraw i napić się lokalnego piwa.

Zarezerwuj wycieczkę po historii Bazylei

Most Mittlere Brücke

Most Środkowy – najstarsze przejście przez Ren. Według szacunków, został zbudowany w 1223 roku. Odegrał istotną rolę w rozwoju handlu w mieście, a co za tym idzie, w jego rozwoju. Z mostu roztacza się piękny widok na Ren i nabrzeża.

Ogród Botaniczny w Bazylei

Odpocznij od miejskiego zgiełku w przestrzeni Ogrodu Botanicznego w Bazylei. Ogród został otwarty w 1589 roku. To prawdopodobnie najstarszy ogród botaniczny na świecie. Możesz spacerować po lesie, ogrodzie pustynnym, ogrodzie z roślinami tropikalnymi i wielu innych. Najbardziej znanym okazem jest dziwidło olbrzymie. To niesamowita roślina osiągająca wysokość prawie 2,5 metra i kwitnąca raz na sto lat. Zakwitł tutaj po raz pierwszy w 1936 roku, a następnie w 2012 roku.

W Ogrodzie Botanicznym zgromadzono unikalną kolekcję rzadkich i egzotycznych roślin, takich jak orchidee, lilie, kaktusy, irysy i wiele innych. Miejscowi specjaliści-botanicy są gotowi odpowiedzieć na pytania turystów i opowiedzieć o interesujących cechach świata roślin.

Wstęp do Ogrodu Botanicznego w Bazylei jest bezpłatny dla wszystkich. W ogrodzie znajduje się kawiarnia, gdzie można wypić filiżankę kawy lub coś przekąsić, ciesząc się pięknem natury.

» CZYTAJ TAKŻEZimowa Szwajcaria: trasa pociągiem

Bazylea to wspaniały wybór dla turystów, którzy chcą cieszyć się piękną architekturą, zabytkami kultury i lokalną kuchnią. Wśród atrakcji Bazylei znajdzie się coś dla każdego – od historycznych budynków do nowoczesnych galerii i muzeów, od urokliwych uliczek po ogromne parki i ogrody botaniczne. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą wzbogacić się kulturowo i zdobyć nowe doświadczenia. 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *