» Europa » Szwajcaria » Genewa » Lotnisko w Genewie

Port lotniczy Genewa-Cointrin (Geneva International Airport) leży dokładnie na granicy między Szwajcarią a Francją. Jego charakterystyczną cechą jest obecność sektorów szwajcarskiego i francuskiego. Dlatego, gdy lądujesz tutaj, bez trudu możesz rozpocząć podróż zarówno po Szwajcarii, jak i po Francji. Tutaj możesz zarezerwować prywatny transfer do Chamonix-Mont-Blanc prosto z lotniska. Lub jeśli przyjeżdżasz latem, warto zwrócić uwagę na rejs po Jeziorze Genewskim.

Lotnisko, którego historia sięga roku 1920, jest jednym z najstarszych w Europie. Było świadkiem narodzin lotnictwa i rozwijało się razem z zachodnim kantonem Szwajcarii — Genewą. To lotnisko stanowi ważny węzeł komunikacyjny dla wielu linii lotniczych, w tym dla dużych europejskich przewoźników, takich jak Swiss International Air Lines i easyJet. Lotnisko w Genewie obsługuje dużą liczbę pasażerów, w tym turystów, którzy przybywają do Szwajcarii na wakacje.

Jak jest zorganizowane lotnisko w Genewie?

Lotnisko w Genewie ma trzy terminale pasażerskie: główny Terminal 1 (T1), który obsługuje większość lotów, sezonowy «zimowy» Terminal 2 (T2) i terminal lotnictwa biznesowego Terminal 3 (T3). Między terminalami kursuje bezpłatny autobus, który jeździ co 5–7 minut. Zatrzymuje się on również przy terminalu stacji kolejowej lotniska, dzięki czemu jest wygodny dla osób podróżujących koleją.

Specyfika T1 polega na tym, że posiada on tak zwany «sektor francuski». Pasażerowie w tym sektorze mogą złożyć bagaż i wsiąść na wewnętrzny lot do francuskiego lotniska, omijając Szwajcarię.

Przybywający pasażerowie powinni wiedzieć, że najpierw walizki są przekazywane na taśmę bagażową w sektorze francuskim. Jeśli ich tam nie ma, są automatycznie kierowane na główną taśmę bagażową.

Terminal 1 jest głównym terminalem lotniska Genewa i obsługuje większość lotów międzynarodowych. W terminalu T1 znajduje się kilka sal VIP, które zapewniają pasażerom maksymalny komfort i udogodnienia. Obejmuje to bezpłatne jedzenie i napoje, magazyny, telewizory i Wi-Fi. Ponadto w Terminalu 1 znajdują się banki, kantory wymiany walut, apteka i ośrodek medyczny.

Terminal 2 na lotnisku w Genewie jest tymczasowy. Jest ono otwierane w sezonie zimowym dla wygody pasażerów lecących do ośrodków narciarskich w Szwajcarii i Francji. Terminal zimowy znajduje się obok głównego Terminala 1 (T1) i łatwo go znaleźć, kierując się oznaczeniami. Zapewnia on wszelkie niezbędne udogodnienia dla pasażerów, takie jak odprawa lotnicza, kontrola paszportowa i bezpieczeństwa, poczekalnie oraz sklepy.

Terminal 3 jest mniejszym terminalem na lotnisku w Genewie i obsługuje głównie loty czarterowe. W T3 znajduje się kilka sklepów, restauracji, kawiarni, barów oraz kilka sal VIP, gdzie pasażerowie mogą odpocząć i skorzystać z różnych udogodnień.

Centrum informacji

Na pierwszym piętrze Terminala 1 znajduje się centrum informacyjne, gdzie można uzyskać informacje na temat rozkładu lotów, ewentualnych opóźnień oraz samego lotniska (gdzie co jest i jak tam dotrzeć). Stanowisko jest czynne codziennie od 07:00 do 23:00.

Ponadto w centrum informacyjnym można uzyskać mapy miasta, broszury o atrakcjach turystycznych oraz zarezerwować hotel lub zamówić taksówkę. Dostępne są także stanowiska informacyjne z rozkładem lotów, mapami i innymi przydatnymi informacjami.

W oddzielnym biurze GVA Transport można dowiedzieć się, jak dostać się do Genewy, na ośrodki narciarskie lub pobliskie francuskie miasta (Annecy, Chambéry, Grenoble, Lyon itp.), zarezerwować hotel i kupić bilety na komunikację publiczną. Biuro jest czynne od piątku do poniedziałku od 09:30 do 19:30.

Zakupy na lotnisku w Genewie

Na terenie terminala znajduje się ponad 80 sklepów. Asortyment jest typowy: odzież, obuwie, zegarki, akcesoria, artykuły spożywcze, słodycze, książki i czasopisma, wyroby tytoniowe, kwiaty, leki.

Na obszarach przylotu i odlotu znajdują się także sklepy typu duty-free, w których można nabyć perfumy, kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry, wyroby tytoniowe, alkohol, słodycze oraz pamiątki — dla przyjaciół i krewnych. Pełną listę sklepów można znaleźć na stronie internetowej lotniska, aby nie marnować czasu po przylocie.

Jeśli zechcesz coś przekąsić, znajdziesz wiele restauracji, kawiarni i barów oferujących dania kuchni lokalnej i międzynarodowej. T1 oferuje także sale VIP, gdzie można się zrelaksować i umilić sobie czas przed odlotem.

Jak dostać się z lotniska do Genewy?

Odległość między lotniskiem a miastem wynosi zaledwie 5 km. Jeśli masz ochotę, można nawet dojść pieszo do centrum w około godzinę przy dobrym tempie. Oczywiście, jeśli nie masz walizki i chcesz zobaczyć okolicę.

Autobus

Autobusy przewoźnika TPG z Genewy odjeżdżają z lotniska co 8–15 minut w godzinach szczytu. Do miasta kursują na przykład linie nr 5 i nr 10. Jak dojechać do swojego celu dowiesz się w punkcie informacji w hali przylotów, naprzeciwko kontroli paszportowej. Bilety na autobus można kupić na przystanku (płatność w szwajcarskich frankach, euro).

Pociąg

Na stacji kolejowej na lotnisku znajdują się wyjścia do stref odprawy i przylotów. Pociągi docierają na główny dworzec kolejowy w Genewie zaledwie 6 minut po odjeździe. Zgodnie z systemem taryfowym podróż kosztuje 3 szwajcarskie franki (strefa 10, bilet ważny przez 60 minut). Bilety można nabyć na samym dworcu i w strefie odbioru bagażu (płatność w szwajcarskich frankach, euro i kartą kredytową).

Jeśli planujesz dłuższą podróż po Szwajcarii, rozważ zakup karty Swiss Travel Pass, która umożliwia niemal nieograniczone korzystanie z szwajcarskich kolei przez 3, 4, 8 lub 15 dni.

Taxi

Taksówki są dostępne o każdej porze dnia i nocy. Koszt przejazdu do Genewy wynosi od 35 do 45 szwajcarskich franków i zależy od aktualnego ruchu drogowego, pory dnia i liczby pasażerów. Postój taksówek znajduje się obok strefy przylotów, a za pośrednictwem tego linku można zamówić taksówkę z lotniska.

Carsharing

Jeśli przylatujesz wcześnie rano lub późno w nocy, gdy transport publiczny nie funkcjonuje, dobrym pomysłem może być wynajem samochodu. Zarezerwuj samochód w Genewie.

Lotnisko w Genewie to idealne miejsce do rozpoczęcia niezapomnianej podróży. Dzięki swojemu dogodnemu położeniu i doskonałej infrastrukturze zapewnia podróżującym z całego świata wygodną i bezpieczną podróż.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *