Plan podróży samochodem po Prowansji

, , ,
Prowansja

Prowansja to region w południowo-wschodniej Francji, który zainspirował niejednego artystę i poetę do stworzenia ponadczasowych arcydzieł. Tutaj tworzyli Renoir, Van Gogh, Matisse. Turyści przyjeżdżają tu, aby zobaczyć kolorową, mozaikową przyrodę i starożytną architekturę. Wycieczki autokarowe i wycieczki zaplanowane przez organizatorów nie pozwolą Ci w pełni cieszyć się Prowansją i chłonąć jej atmosfery, dlatego proponujemy Ci samodzielną podróż samochodem.

» Czytaj takżeCo zobaczysz w Prowansji? 10 wskazówek

Jak wynająć samochód?

Trasa, którą zaplanowaliśmy, zakłada, że rozpoczniesz podróż z Marsylii. Samochód można wynająć zaraz po wyjściu z samolotu, ale jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, lepiej jest wynająć samochód z wyprzedzeniem w jednej z zaufanych wypożyczalni samochodów. Polecamy stronę rentalcars.com. Na tej stronie możesz także sprawdzić oferty wynajmu samochodów w innych miastach Prowansji i całej Francji.

1 i 2 dzień – Marsylia

Marsylia

Marsylia – to starożytne miasto portowe, jedno z najstarszych w Europie, założone jeszcze przez Greków. Miasto jest swoistą mieszanką różnych narodowości i kultur.

» Czytaj takżeCo zobaczyć i zrobić w Marsylii w ciągu 1 dnia?

Co warto zobaczyć w Marsylii?

Katedra w Marsylii została zaprojektowana i zbudowana w XIX wieku. Jego piękno dorównuje paryskiej Notre Dame. Adres: Place de la Major.

Katedra Notre Dame de la Garde jest prawdopodobnie najpopularniejszym zabytkiem Marsylii. Katedra jest położona na górze, więc z jej punktów widokowych roztacza się piękny widok na miasto. Adres: Montеe de la Bonne Mere.

Katedra w Marsylii

Muzeum Sztuk Pięknych. Muzeum posiada ogromną kolekcję liczącą kilka tysięcy eksponatów. Zawiera prace wybitnych artystów francuskich, znanych głównie w Europie. Adres: Marseille, Rue Edouard Stephan, 7.

Plaże! Polecamy wypoczynek na plażach Prado, Borely, Bonvin i Uvon.

Gdzie się zatrzymać?

Najlepiej zatrzymać się w centrum miasta. Dobrą opcją może być Grand Hotel Beauvau Marseille, Radisson Blu Hotel Sofitel Marseille Vieux-Port.

» Czytaj takżeGdzie się zatrzymać w Marsylii: dzielnice i najlepsze hotele

Marsylia: Wybierz hotel

Dzień 3 – Aix-en-Provence

Aix-en-Provence

33,5 km od Marsylii do Aix-en-Provence, czas podróży: ok. 35 minut.

Aix-en-Provence to piękne miasto z barokową i gotycką architekturą oraz wieloma fontannami.

Co zobaczyć w Aix-en-Provence?

Boulevard Mirabeau. Centralna i największa ulica w mieście. W pobliżu znajdują się średniowieczne kościoły i miejskie muzea.

Kościół St. Jean de Malte. Gotycka katedra z XVII wieku. Dzwonnica katedry jest najwyższym punktem w mieście. Adres: 24 Rue d’Italie.

Muzeum Granet. Nazwany na cześć François Granet. Na wystawie wykorzystano prace własne malarza oraz dzieła innych znanych artystów z prywatnych kolekcji przekazanych przez darczyńców. Adres: Place Saint-Jean de Malte.

Gdzie się zatrzymać?

Polecamy hotele Escale Oceania Aix-en-Provence, Campanile Aix-en-Provence Sud – Pont de l’Arc. Więcej hoteli w Aix-en-Provence można znaleźć pod tym linkiem.

Aix-en-Provence: Wybierz hotel

Dzień 4 – Opactwo Notre Dame de Sénanque i pola lawendy

Opactwo Notre Dame de Sénanque i pola lawendy

Odległość między Aix-en-Provence a Sénanque wynosi 80 km, a czas przejazdu 60 minut.

Opactwo w Sénanque to nie tylko średniowieczny zabytek z XII wieku, ale także czynny klasztor, w którym do dziś mieszka kilkudziesięciu mnichów. Hodują oni pszczoły, pozyskują miód i uprawiają kwiaty lawendy. Klejnotami klasztoru są dobrze zachowany refektarz i skryptorium (miejsce, w którym ręcznie kopiowano teksty).

Główną atrakcją Sénanque są rozległe pola lawendy, które otaczają klasztor na przestrzeni wielu kilometrów. W okresie kwitnienia wyglądają jak bezkresny dywan puszystego bzu.

» Czytaj takżeLawendowe pola Prowansji

Gdzie się zatrzymać?

Podróżni zazwyczaj nie zatrzymują się w okolicach Sénanque, a po zwiedzeniu okolicy wyruszają w dalszą drogę.

Dzień 5 – Awinion

Awinion

Odległość z Sénanque do Awinionu wynosi 38 km, a czas przejazdu – 42 minuty.

Awinion to jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast Prowansji, słynące z bogatej historii i architektury. W średniowieczu miasto było siedzibą papieży, a zamek-pałac papieski jest dobrze zachowany.

Co warto zobaczyć w Awinionie?

Most Saint-Bénézet. Główny symbol Awinionu, zbudowany w XII wieku. Zachowały się tylko 4 łuki, ale kiedyś most był prawdziwym cudem architektury średniowiecznej. Miał 22 łuki i osiągnął łączną długość 915 metrów.

Pałac Papieski. Wybudowany w XIV wieku pałac został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pałac jest największą gotycką budowlą na świecie. Adres: Place du Palais.

Opera. Budynek został zbudowany w XIX wieku przez wybitnych francuskich architektów Charpentiera i Feyche’a. Wystawiane są tu popularne klasyczne opery i sztuki teatralne. Adres: 1 Rue Racine.

Gdzie się zatrzymać?

Polecamy zatrzymać się w Avignon Grand Hotel, Mercure Pont d’Avignon Centre lub Ibis Avignon Centre Gare.

Awinion: Wybierz hotel

Dzień 6 – Orange

Orange

Odległość z Awinionu do Orange wynosi 30 km. Czas podróży: 30 minut.

Orange to małe miasteczko położone nad brzegiem Rodanu. Orange jest uważane za najcieplejsze miasto we Francji. Niegdyś zamieszkiwali ją Galowie. Galowie nazwali miasto na cześć jednego z głównych pogańskich bogów.

Co warto zobaczyć w Orange?

Amfiteatr rzymski. Amfiteatr, zbudowany przed Chrystusem przez Rzymian, może pomieścić 12 000 widzów. Niegdyś było to miejsce walk gladiatorów i przedstawień teatralnych. Obecnie w teatrze odbywają się festiwale operowe ze względu na jego doskonałą akustykę.

Łuk Triumfalny. Kolejna dobrze zachowana starożytna budowla rzymska. Zbudowano go dla upamiętnienia pokonania Galów przez Rzymian. Wysokość łuku wynosi 20 metrów. Znajduje się on na drodze z Orange do Lyonu.

Katedra Notre Dame de Nazareth. Ten kościół katolicki służył niegdyś jako rezydencja biskupa Orange. Budynek pochodzi z VI wieku.

Gdzie się zatrzymać?

Najlepiej zatrzymać się w centrum miasta. Najlepsze opinie mają Chambres d’Hôtes Mas Julien, Campanile Hotel Orange, Hotel Arene.

Orange: Wybierz hotel

Dzień 7 – Pont du Gard i Nîmes

Pont du Gard i Nîmes

Odległość z Orange do Nîmes wynosi 50 km, a czas przejazdu 60 minut.

Pont du Gard – to ogromny akwedukt na rzece Gard, zbudowany przez starożytnych Rzymian. Jeden z najlepiej zachowanych zabytków kultury rzymskiej. Znajduje się on w pobliżu Nîmes. Adres: 400 Route du Pont du Gard.

Nîmes to urocze, południowe miasto słynące z zabytków architektury rzymskiej i niezwykłego herbu w postaci krokodyla i palmy.

Co warto zobaczyć w Nîmes?

Amfiteatr. Amfiteatr w Nîmes, zbudowany w II w. p.n.e., jest niemal dokładną repliką rzymskiego Koloseum. Amfiteatr był główną areną, na której odbywały się walki gladiatorów. Jego rozmiary są naprawdę imponujące: amfiteatr ma 120 metrów długości i 100 metrów szerokości.

Maison Carré. Dobrze zachowana świątynia z II w. p.n.e. Świątynia została zbudowana na cześć ulubionych wnuków cesarza Oktawiana. Adres: Place de la Maison Carrée.

Gdzie się zatrzymać?

Polecamy B&B Hôtel Nîmes Ville Active oraz Hotel Des Tuileries.

Nîmes: Wybierz hotel

Dzień 9 – Arles i walki byków na arenie w Arles

Arles i walki byków na arenie w Arles

Odległość między Nîmes a Arles wynosi 33 km. Czas podróży wynosi 24 minuty.

Arles to małe miasto, które można w całości przemierzyć pieszo. Słynie z tego, że przez długi czas był domem Gauguina i Van Gogha.

Co można zobaczyć w Arles?

Katedra św. Trofima. Hotel znajduje się w centrum Arles, na głównym placu miasta. Został zbudowany w czasach starożytnych i przebudowany w XII wieku. Adres: 6 Place de la République.

Amfiteatr. Położony w odległości stu metrów od katedry. Zbudowany w I wieku n.e. Może pomieścić do 25 000 widzów.

Latem w Arles odbywa się „Feria Corridas” – szczególny rodzaj bezkrwawej walki byków. Prestiżowe walki byków odbywają się na arenach amfiteatrów i przyciągają tysiące turystów. Spektakl jest oczywiście nadal brutalny, ale niezwykle widowiskowy.

Gdzie się zatrzymać?

Polecamy Hôtel Porte de Camarguе oraz Hôtel Jules César.

Arles: Wybierz hotel

Dni 10-12 – Camargue i plaże Saintes-Maries-de-la-Mer

Camargue i plaże Saintes-Maries-de-la-Mer

Rezerwat przyrody Camargue znajduje się na obrzeżach Arles. Czas podróży: 15 minut. Camargue to obszar bagienny, na którym żyją dzikie zwierzęta i ptaki. Można tu zobaczyć flamingi, byki i dzikie konie w ich naturalnym środowisku.

Miejscowość Saint-Marie-de-la-Mer jest oddalona od Camargue o 10 km. Polecamy zatrzymać się tu na kilka dni, by cieszyć się białym piaskiem i pływać w turkusowym Morzu Śródziemnym.

Gdzie się zatrzymać?

Wielu samotnych podróżników ma ochotę rozbić namiot w Saintes-Maries-de-la-Mer, ale niestety nie jest to dozwolone. Z tego powodu lepiej zatrzymać się w Mas des Salicornes.

Saintes-Maries-de-la-Mer: Wybierz hotel

Dzień 13 – Montpellier

Montpellier

Odległość z Saint-Marie-de-la-Mer do Montpellier wynosi 81 km, a czas jazdy 1 godzinę i 15 minut.

Montpellier – to jedno z głównych miast Francji, które przyciąga turystów swoją spokojną, relaksującą atmosferą i piękną południową przyrodą. Co więcej, nocne życie też jest bardzo atrakcyjne.

» Czytaj takżeMontpellier 10 pomysłów na wspaniałe wakacje

Co warto zobaczyć w Montpellier?

Ogród botaniczny. Rośnie tu wiele rzadkich gatunków drzew i kwiatów. Liczne ławki i fontanny pozwalają odpocząć i cieszyć się śpiewem ptaków. Adres: Boulevard Henri IV, 34000.

Muzeum Fabre. Jest to muzeum sztuk pięknych założone przez François Fabre’a w połowie XIX wieku. Ekspozycja muzeum obejmuje średniowieczne obrazy, freski i gobeliny. Adres: 39 Bd Bonne Nouvelle.

Gdzie się zatrzymać?

Najlepsze hotele w Montpellie – Hôtel Nova oraz Hôtel Oceania Le Métropole.

Montpellier: Wybierz hotel

Dzień 14 – Powrót do Marsylii

Odległość z Montpellier do Marsylii wynosi 168 km, a czas podróży – 2 godziny i 10 minut.

Ostatniego dnia warto zrobić zakupy i zjeść obiad w jednej z przytulnych restauracji w Marsylii.

» Czytaj także10 dań, których warto spróbować w Prowansji

Życzymy miłej podróży!

» Czytaj takżeWycieczka rowerowa po Prowansji. Trasa, mapa

» Czytaj takżeSamodzielna podróż samochodem po Normandii

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *