» Europa » Włochy » Rzym » Niebezpieczne dzielnice Rzymu

W świetle ostatnich wydarzeń na świecie poziom przestępczości w Rzymie bardzo się zmienił – niestety na gorsze. Imigranci, bezrobotni, Romowie, mafia, kieszonkowcy, dealerzy narkotyków i prostytucja to tylko niektóre z zagrożeń, które czyhają na drogach. Kilka lat temu można było bez obaw spacerować nocą po ulicach miasta. Obecnie nie jest to jednak w pełni bezpieczne. Jakie są niebezpieczne miejsca i dzielnice Rzymu? Przedstawimy ich listę, jednak zanim to zrobimy zapraszamy na naszą wycieczkę z audioprzewodnikiem po stolicy Włoch. 3-godzinna trasa pozwoli wam poznać rzymską kulturę.

» CZYTAJ TAKŻE30 głównych zabytków Rzymu

Dzielnica Esquilino

Jakie są niebezpieczne dzielnice Rzymu? Po pierwsze Esquilino, obszar o najwyższej przestępczości. Nazywany jest także piętnastą dzielnicą i znajduje się niedaleko centrum. Lokalne atrakcje na tym obszarze to między innymi Bazylika Świętego Krzyża w Jerozolimie, kościół Santa Maria Maggiore i dworzec Termini. Rejon ten jest podzielony między kilka klanów mafijnych, które sprawują władzę nad całym tym miejscem. Większość dochodów mafii pochodzi ze sprzedaży podróbek produktów znanych marek tj. Louis Vuitton, Prada, Dolce & Gabbana, Gucci, itd. Należy pamiętać, że sankcje za zakup lub sprzedaż podrobionych rzeczy grożą nie tylko sprzedawcy, ale również kupującemu i kara taka wynosi 7 tysięcy euro…

» CZYTAJ TAKŻEZakupy w Rzymie - ulice handlowe i outlety

Dzielnica San Basilio

Kolejnym niebezpiecznym regionem jest San Basilio. To jedna z bardziej odległych od centrum dzielnic Rzymu. Znajduje się w północno-zachodniej części stolicy i jest to obszar z dużą ilością hoteli. Jest tam także kilka atrakcji posiadających pewną wartość historyczną, ale nie trzeba koniecznie ich zwiedzać. Dzielnica ta znana jest z produkcji i sprzedaży narkotyków oraz wszechobecnej prostytucji.

» CZYTAJ TAKŻERzym: 100 lifehacków dla podróżników

Dzielnica Korvale

Obszar ten położony jest w południowo-wschodniej części stolicy i nie ma tam żadnych zabytków. W związku z tym okolica nie jest szczególnie interesująca turystycznie. Ponadto mieszkają tam głównie ludzie o niskich dochodach, a także w pustych kwaterach nielegalnie osiedlają się bezdomni. Co więcej, kradzieże, prostytucja, narkotyki i rozboje to problemy, z którymi można się tam spotkać dużo częściej niż w bezpiecznych dzielnicach Rzymu.

» CZYTAJ TAKŻEWatykan: wskazówki dla turystów

Dzielnica Tiburtina, okolice Pinetto i Torpignattara

Miejsca te znajdują się stosunkowo niedaleko centrum miasta, a mimo to szerzą się w nich prostytucja, handel narkotykami, kradzieże i rozboje związane z działalnością mafii. Tam umiejscowiony jest uniwersytet Sapienza, bazylika św. Lorenza za murem miasta i brama Tibutin. Ponadto w pierwszym kwartale Tiburtina znajduje się wiele hoteli, B&B i hosteli z przystępnymi cenami. Jednak osoby, które zdecydują się na nocleg w tej dzielnicy, powinny zachować szczególną ostrożność w godzinach wieczornych i w nocy.

Wybierz hotel w bezpiecznym rejonie Rzymu

» CZYTAJ TAKŻEW jakim rejonie Rzymu najlepiej się zatrzymać?

Najbardziej niebezpieczne miejsca w Rzymie

Oprócz obszarów i osiedli o podwyższonej przestępczości, w Rzymie istnieją charakterystyczne miejsca, w których gromadzi się duża liczba turystów. Tłumy przyciągają uwagę grup przestępczych. Miejsca, w których należy zachować ostrożność to przede wszystkim: dworzec Termini i Tiburtina, Fontanna di Trevi, Koloseum, Watykan, stacje metra, plac Piazza Vittorio oraz stacja kolejowa Ostiense.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Rzymie w ciągu 1 dnia

Dworzec kolejowy Termini i Tiburtina

Dworce kolejowe Termini i Tiburtina są dwoma ogromnymi węzłami komunikacyjnymi, odwiedzanymi dziennie przez około 480 tysięcy osób. Z tego powodu jest to ulubione miejsce kieszonkowców i drobnych złodziei. Przykładowo niedawno na stacji kolejowej Termini złapano bandę fałszywych policjantów, składającą się z trzech Romów. Jeden z nich zatrzymywał samotnych pasażerów i prosił o pokazanie dokumentów. W tym czasie pozostali dwaj po cichu ich przeszukiwali.

Należy pamiętać, że dworce we Włoszech są nieczynne w godzinach od 24.00 do 06.00. Tak więc, ci którzy odważą się podróżować w nocy, po wyjściu z pociągu powinni jak najszybciej wyjść ze stacji na ulicę. W takich sytuacjach istnieje podwójne ryzyko, że zostaniemy okradzeni, zgwałceni lub pobici, nawet jeśli stacje znajdują się w centrum miasta. Podobnie wygląda to w metrze. W pobliżu stacji w nocy zbierają się osoby bezdomne, których sposób życia sprawił, że zaangażowali się w różne działania przestępcze. Dlatego wieczorem samotni przechodnie są narażeni na szczególne niebezpieczeństwa tj. kradzież pieniędzy, biżuterii, czy nawet ubrań.

» CZYTAJ TAKŻETransport publiczny w Rzymie. Jak zaoszczędzić na przejazdach?

Popularne zabytki

Zabytki Rzymu z reguły przyciągają nie tylko turystów, ale także kieszonkowców i złodziei. W gęstym tłumie bardzo trudno jest wypatrzeć napastnika, a tym bardziej odróżnić go od innych ludzi. W takich miejscach istnieje bardzo duże ryzyko tego, że nagle zostanie się bez torebki czy portfela.

» CZYTAJ TAKŻEBezpłatne wycieczki po Rzymie

Stacja Stazione Ostiense

Na szczególną uwagę zasługuje także Stazione Ostiense – trzecia największa stacja w Rzymie po Termini oraz Tiburtina. Podobnie jak tamte dwie znajduje się w tym samym okręgu w centrum miasta. Co istotne, w jej wnętrzu powstał działający na własnych zasadach, niekontrolowany przez państwo rynek, przyciągający bezdomnych, alkoholików i narkomanów. Ponadto wokół rynku wytworzyły się góry cuchnących śmieci, toalety pod gołym niebem i schronienia imigrantów. Jeśli nie ma wyraźnej konieczności podróży przez ten dworzec, najlepiej go unikać.

» CZYTAJ TAKŻEJak wejść do muzeów w Rzymie za darmo?

Jak zachować bezpieczeństwo w Rzymie?

Podstawowe zasady ochrony zdrowia i mienia w podróży:

  • Nie zabieraj ze sobą w podróż żadnych cennych przedmiotów;
  • Nie noś przy sobie dużych sum pieniędzy, a ponadto nie trzymaj ich razem w jednej torbie lub kieszeni;
  • Nie chodź samotnie wieczorem, nawet w centrum miasta;
  • Nie zawieraj znajomości z podejrzanymi osobami;
  • Staraj się nie pić dużo alkoholu, szczególnie z nieznajomymi ludźmi.

W przypadku napadu lub zostania ofiarą przemocy należy zadzwonić pod 112 – karabinierzy, 113 – policja, 118 – pierwsza pomoc.

Życzymy wam bezpiecznego wypoczynku w Rzymie!

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Rzymu: 10 wspaniałych rzeczy do zrobienia

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *