Niebezpieczne miejsca i dzielnice Rzymu

,
Dzielnica Esquilino

W świetle ostatnich wydarzeń na świecie poziom przestępczości w Rzymie bardzo się zmienił – niestety na gorsze – imigranci, bezrobotni, Romowie, mafia, kieszonkowcy, dealerzy narkotyków i prostytucja to tylko niektóre z zagrożeń. Kilka lat temu można było bez obaw spacerować nocą po ulicach miasta. Obecnie nie jest to w pełni bezpieczne. Przedstawiamy listę dzielnic i miejsc w Rzymie o podwyższonej przestępczości.

O tym, gdzie najlepiej zatrzymać się przeczytacie w naszym artykule o dzielnicach Rzymu.

Dzielnica Esquilino

Dzielnica Esquilino

Esquilino to dzielnica Rzymu o najwyższej przestępczości. Nazywana jest także piętnastą dzielnicą i znajduje się ona niedaleko od centrum.

Lokalne atrakcje na jej obszarze to między innymi Bazylika Świętego Krzyża w Jerozolimie, kościół Santa Maria Maggiore i dworzec Termini. Obszar ten jest podzielony między kilka klanów mafijnych, które sprawują władzę nad całym tym miejscem. Większość dochodów mafii pochodzi ze sprzedaży podróbek produktów znanych marek tj. Louis Vuitton, Prada, Dolce & Gabbana, Gucci, itd. Należy pamiętać, że sankcje za zakup lub sprzedaż podrobionych rzeczy grożą nie tylko sprzedawcy, ale również kupującemu i kara taka wynosi 7 tysięcy euro…

Dzielnica San Basilio

Kolejnym niebezpiecznym regionem jest San Basilio. Jest to jedna z bardziej odległych od centrum dzielnic Rzymu – znajduje się w północno-zachodniej części stolicy i jest to obszar, w którym znajduje się wiele hoteli. Jest tam także kilka atrakcji posiadających pewną wartość historyczną, ale nie trzeba koniecznie ich zwiedzać. Dzielnica ta znana jest z produkcji i sprzedaży narkotyków oraz wszechobecnej prostytucji.

Dzielnica Korvale

Obszar ten położony jest w południowo-wschodniej części stolicy i nie ma tam żadnych zabytków wobec czego turystycznie okolica ta nie jest szczególnie interesująca. Mieszkają tam głównie ludzie o niskich dochodach, a także w pustych kwaterach nielegalnie osiedlają się bezdomni. Kradzieże, prostytucja, narkotyki i rozboje to problemy, z którymi można tam się spotkać dużo częściej niż w bezpiecznych dzielnicach.

Dzielnica Tiburtina, okolice Pinetto i Torpignattara

Dzielnica Tiburtina

Miejsca te znajdują się stosunkowo niedaleko centrum miasta, a jednak kwitną w nich prostytucja, handel narkotykami, kradzieże i rozboje związane z działalnością mafii. Tam umiejscowiony jest uniwersytet Sapienza, bazylika św. Lorenza za murem miasta i brama Tibutin. W pierwszym kwartale Tiburtina znajduje się wiele hoteli, B&B i hosteli z przystępnymi cenami. Osoby, które jednak zdecydują się na nocleg w tej dzielnicy, powinny zachować szczególną ostrożność w godzinach wieczornych i w nocy.

Najbardziej niebezpieczne miejsca w Rzymie

Najbardziej niebezpieczne miejsca w Rzymie

Oprócz obszarów i osiedli o podwyższonej przestępczości, w Rzymie istnieją charakterystyczne miejsca, w których gromadzi się duża liczba turystów, przyciągając tym sposobem uwagę grup przestępczych. Są nimi przede wszystkim: dworzec Termini Tiburtina, Fontanna di Trevi, Koloseum, Watykan, stacje metra, plac Piazza Vittorio i stacja kolejowa Ostiense.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Rzymie w ciągu 1 dnia

Dworce kolejowe Termini i Tiburtina są dwoma ogromnymi węzłami komunikacyjnymi, odwiedzanymi dziennie przez około 480 tysięcy osób. Dlatego jest to ulubione miejsce dla kieszonkowców i drobnych złodziei. Niedawno na stacji kolejowej Termini złapano bandę fałszywych policjantów, składającą się z trzech romów. Jeden z nich zatrzymywał samotnych pasażerów, prosił o pokazanie dokumentów i gdy udawało mu się odwrócić uwagę przyjezdnego, pozostali dwaj po cichu go przeszukiwali. Należy pamiętać, że dworce we Włoszech są nieczynne w godzinach od 24.00 do 06.00, a więc ci którzy odważą się podróżować w nocy, po wyjściu z pociągu powinni jak najszybciej wyjść ze stacji na ulicę. W takich sytuacjach istnieje podwójne ryzyko zostania okradzionym, zgwałconym lub pobitym, nawet jeśli stacje znajdują się w centrum miasta. Podobnie wygląda to w metrze – w pobliżu stacji w nocy zbierają się osoby bezdomne, których sposób życia sprawił, że zaangażowali się w różne działania przestępcze. Wieczorem samotni przechodnie są narażeni na szczególne niebezpieczeństwa tj. kradzież pieniędzy, biżuterii, czy nawet ubrań.

Zabytki Rzymu z reguły przyciągają nie tylko turystów, ale także elementy przestępcze – kieszonkowców i złodziei. W gęstym tłumie bardzo trudno jest wypatrzeć napastnika, a tym bardziej odróżnić go od innych ludzi. W takich miejscach istnieje bardzo duże ryzyko tego, że nagle zostanie się bez torebki czy portfela.

Na szczególną uwagę zasługuje także Stazione Ostiense – trzecia największa stacja w Rzymie po Termini oraz Tiburtina, znajdująca się w tym samym okręgu w centrum miasta. W jej wnętrzu powstał działający na własnych zasadach, niekontrolowany przez państwo rynek, przyciągający bezdomnych, alkoholików i narkomanów. Wokół rynku wytworzyły się góry cuchnących śmieci, toalety pod gołym niebem i schronienia imigrantów. Jeśli nie ma wyraźnej konieczności podróży przez ten dworzec, miejsca tego najlepiej jest unikać .

Podstawowe zasady ochrony zdrowia i mienia w podróży:

  • Nie zabieraj ze sobą w podróż żadnych cennych przedmiotów;
  • Nie noś przy sobie dużych sum pieniędzy, nie trzymaj ich razem w jednej torbie lub kieszeni;
  • Nie chodź samotnie wieczorem, nawet w centrum miasta;
  • Nie zawieraj znajomości z podejrzanymi osobami;
  • Staraj się nie pić dużo alkoholu, szczególnie z nieznajomymi ludźmi.

Możesz kupić bilety na atrakcje tutaj.

W przypadku napadu lub zostania ofiarą przemocy należy zadzwonić pod 112 – karabinierzy, 113 – policja, 118 – pierwsza pomoc.

Życzymy wam bezpiecznego wypoczynku w Rzymie!