Samodzielna podróż samochodem po Normandii

08 lut 2017
Normandia

Normandia to jeden z najpiękniejszych i najbardziej interesujących regionów we Francji. Znajdziesz tu niesamowitą przyrodę, średniowieczne miasta, przepiękne wsie, kasyno i luksus, cydr i calvados i wiele więcej. Problem leży w tym, że jeżeli chcesz to wszystko zobaczyć, nie możesz nastawiać się na transport publiczny – wydasz dużo pieniędzy, a i tak zobaczysz tylko 2-3 miasta. Dlatego też zarezerwuj wycieczkę (zobacz oferty wycieczek z Paryża na tej stronie) lub wynajmij samochód i objedź wszystkie miejsca samemu. Opowiemy Ci więcej o drugim sposobie oraz o tym, jak zobaczyć więcej i lepiej. 

Wynajem samochodu we Francji

Wynajem samochodu we Francji przebiega w sposób standardowy, bez szczególnych zawiłości. Szczegółowo o tym procesie pisaliśmy w odrębnym artykule, a także tutaj. Chcemy Ci jeszcze polecić stronę, na której możesz z łatwością zarezerwować samochód.

W tym artykule przedstawimy Ci opcję na relaksującą wycieczkę po Normandii. Standardowo trwa ona około 7 dni, jednak z łatwością w razie potrzeby można ją skrócić do 3-4 dni. Poniższa tabela przedstawia całą trasę, wraz z kilometrami, zużyciem paliwa i kosztem płatnych dróg. Teraz postaramy się opisać poszczególne przystanki, dzięki czemu sam będziesz mógł wybrać to, co najbardziej Cię interesuje.

Dzień pierwszy

Proponujemy Ci zacząć podróż w Paryżu. Samochód możesz wynająć bezpośrednio na lotnisku Charles de Gaulle i Orly lub w mieście.

Rouen

Pierwszy dzień polecamy przeznaczyć w stolicy Normandii – Rouen. Miasto słynie ze swojej olbrzymiej katedry, który w różnym świetle 30 razy przedstawił Claude Monet, i tego że to właśnie tu spalono Joannę d’Arc (miejsce spalenia wciąż jest zachowane). Miasto bogate jest w średniowieczną architekturę i otwiera drogę do Normandii – skosztujesz w nim w nim camembert, naleśniki,  jabłecznik i małże. Warto też odwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych, zwłaszcza jeżeli jesteś miłośnikiem sztuki impresjonistów. W Normandii mieszkało wielu z nich. Przedstawione miejsca stały się później bardzo popularne, ale o nich opowiemy poniżej. Ogólnie rzecz biorąc, muzeum zapozna Cię nie tylko ze sztuką, lecz również z geografią.

Odległość od Paryża do Rouen wynosi około 140 km. Po drodze możesz zajechać do domu-muzeum, a nawet ogrodu-muzeum, Claude Mneta – Giverny. To tu tworzył on swoje znakomite dzieła. Obecnie jest to miejsce pielgrzymek fanów jego twórczości.

Giverny

Pierwszą noc proponujemy spędzić w Rouen. Wieczorem w mieście możesz udać się do restauracji i baru, zobaczyć nocne przedstawienie w katedrze lub przespacerować się wzdłuż brzegu Sekwany. Znajduje się tu całkiem sporo hoteli, które oferują miejsca parkingowe swoim gościom. Najlepsze oferty noclegowe w centrum Rouen znajdziesz pod tym linkiem.

Dzień drugi

Jedziemy dalej. Kolejny przystanek to niewielkie miasto Dieppe. To pierwsze miasto po drodze do La Manche. Stąd wypływały statki do Nowej Francji, czyli Kanady. Dieppe to miasto portowe z wieloma restauracjami rybnymi, długą plażą i średniowiecznym zamkiem na szczycie. Będzie co oglądać! A to wszystko tylko 82 km od Rouen. 

Później, po obiedzie, czas na miasto Etretat. To małe miasteczko słynie ze swojej przyrody – stromych klifów, zielonych pól i morza o wyjątkowym kolorze. Plaże w Etretat są bardzo komfortowe, jednak turystów nie ma tu wcale tak dużo. Wielu artystów w swoich dziełach starało się przedstawić tutejsze niesamowite formacje skalne.  Odległość od Dieppe do Etretat wynosi 84 kilometry. Po drodze możesz zatrzymać się w jednym z najpiękniejszych miasteczek we Francji – Velues-les-Roses, które jest położone u brzegu najmniejszej rzeki w kraju. Znajduje się tu dużo domów szachulcowych i fabryk, a będąc na centralnym placu, koniecznie musisz spróbować świeżych ostryg.

Etretat

Pamiętaj, że latem, zwłaszcza w weekendy, do Normandii przyjeżdżają wszyscy Paryżanie. Jest to ich podmiejska willa. W związku z tym, podczas cieplejszych dni, może być trudno znaleźć miejsca parkingowe (nawiasem mówiąc, często są one darmowe), dlatego też czasami lepiej zostawić samochód 1-2 kilometry od centrum miasta.

To samo dotyczy hoteli. Lepiej zarezerwować je z wyprzedzeniem. Drugiego dnia proponujemy Ci przenocować w mieście Etretat. Hoteli nie ma tu zbyt wiele, jednak wśród nich można znaleźć kilka bardzo komfortowych.

Dzień trzeci

Wystarczy 47 kilometrów, aby przejechać przez jeden z najbardziej znanych mostów na świecie – Most Normandii (most wantowy, przedstawiony na banknocie 500 euro), i znaleźć się w małym portowym mieście Honfleur. Wielu artystów przedstawiało go na swoich obrazach. To chyba najbardziej normandzkie miejsce na całej trasie. Niewielki port, jachty, architektura i przepyszna kuchnia – wszystko to wpływa na tak duże zainteresowanie tym miastem. 

Kontynuujemy podróż. Przejedź kolejne 20 kilometrów, jadąc na południe, i od razu trafisz do dwóch miast – Deauville oraz Trouville, które znajdują się po przeciwnych stronach rzeki. Trouville to wieś nad morzem. Jej nazwę z francuskiego tłumaczy się jako miasto-dziura, jednak nie jest to prawdą. Dauville słynie natomiast z kasyna, plaży i skoków. Oba pretendują do tytułu miejsc z najlepszymi plażami. Obecnie chętnie przyjeżdżają tu zamożni Paryżanie, aby spędzić swój weekend lub urlop.

Trouville

Czas na kolejny nocleg. Możesz wybrać najbardziej luksusową propozycję, zatrzymując się w jednym z hoteli w Deauville, lub skromniejsze rozwiązanie – nocleg w Trouville.

Dzień czwarty

Jeżeli tylko rano dopisze pogoda (zwykle jest z nią problem), wybierz się na plażę w Deauville, a następnie udaj się do Caen – nie myl z Cannes. Są to dwa zupełnie różne miasta. Niestety, Caen daleko do Lazurowego Wybrzeża. Jest to jednak miasto z ogromnym, prawie największym w Europie Zachodniej, zamkiem średniowiecznym, wzniesionym przez samego Wilhelma Zdobywcę – Normanda, który podbił Anglię. Po nim już nikt tego nie dokonał. Do Rewolucji Francuskiej spoczywało tu także jego ciało.

Caen

Caen znajduje się 42 kilometry od Deauville. Po drodze możesz zajrzeć do Cabourg – miasteczka słynnego z festiwalu, plaży, kasyna, toru wyścigowego i Grand Hotel. W Caen zatrzymaj się na noc. Wybierz hotel lub pokój, klikając tutaj.

Dzień piąty

Przejedź do Mont-Saint-Michel, drugim najbardziej znanym (po wieży Eiffla) punkcje orientacyjnym we Francji. Jest to skalista wyspa z małą działką, na której do dnia dzisiejszego zachowało się średniowieczne miasto. Podczas przypływu obszar odrywa się od kontynentu, zamieniając się w niedostępną wyspę. Samo miejsce słynie ze swoich przysmaków z jagnięciny. Na terenach zalewowych pasą się opcję, a ich mięso przygotowuje się z wykorzystaniem tylko naturalnych składników. Na wyspie nie ma żadnego parkingu, ale możesz zostawić samochód w miejscowości La Caserne i dostać się na wyspę piechotą.

Le Mont-Saint-Michel

Odległość z Caen do Mont-Saint-Michael wynosi 124 kilometry. Noc najlepiej spędzić na wyspie. Stare bramy obronne zamykane są na noc, więc zostaniesz wtedy przy pełnym księżycu, wśród 41 mieszkańców średniowiecznego miasteczka, będąc całkowicie odciętym od cywilizacji. Warto to przeżyć. Hotele znajdziesz pod tym linkiem.

Dzień szósty

Szóstego dnia czas już opuścić Normandię i udać się do Bretanii – kolejnego wyrazistego regionu w kraju. Wystarczy, że pokonasz 48 kilometrów z Mont-Saint-Michel, aby znaleźć się w Saint-Malo – małym, ale wartym uwagi miasteczku z twierdzą, w którym tworzył Boris Akunin. Chcesz poczuć nieco romantyczny klimat? Nie znajdziesz na to lepszego miejsca niż Saint-Malo. Ponieważ będziesz w Bretanii, nadejdzie czas, aby skosztować naleśniki lub placki, pszeniczne lub gryczane z różnymi nadzieniami!

Saint-Malo

Odpocznij, naciesz się morzem, Bretanią, Francją. Hotele znajdziesz tutaj

Rano wybierz się z powrotem do Paryża!

Odległość z San-Malo do stolicy wynosi 368 kilometrów, a jej pokonanie zajmuje około 5 godzin i 30 minut. Cała trasa wynosi około 1000 kilometrów. Przeznaczysz na nią około 100 litrów paliwa, a zyskasz zabawę większą od gór w Mont-Saint-Michel. 

Przyjrzyj się naszej tabeli, podziel się w komentarzu swoimi wyjazdami i do przodu!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki