» Europa » Czechy » Karlowe Wary » 10 największych atrakcji w Karlowych Warach

Karlowe Wary to miasto źródeł mineralnych, zabiegów zdrowotnych i leczniczych trunków. Jeśli więc Twoim celem jest nie tylko relaks, ale także leczenie, udaj się do tego miejsca. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 największych atrakcji w Karlowych Warach. Koniecznie je zobacz, a zanim wyruszysz w podróż, zarezerwuj swój hotel tutaj.

Wybierz hotel w Karlowych Warach

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Pradze?

Źródło Vřídlo

To tutaj rozpoczęła się historia Karlowych Warów. Vřídlo to najstarsze i najgorętsze źródło (73,6°C). Jego wody zawierają największą ilość soli mineralnych i dwutlenku węgla. Co więcej strumień gejzera osiąga wysokość 12 metrów, a samo źródło znajduje się na głębokości 2 tys. metrów.

W kolumnadzie Vřídelní, gdzie znajduje się źródło, mamy 5 fontann do picia. W niektórych z nich woda jest schładzana do 50°C i 30°C. Jest ona wykorzystywana do zasilania sanatoriów i kąpieli leczniczych. Zarezerwuj wycieczkę po mieście z degustacją wody mineralnej pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEMost Karola w Pradze

Muzeum Szkła Moser

Huta Szkła Moser to jedna z głównych atrakcji Carlsbad. Jest ona znana na całym świecie od ponad 150 lat. Muzeum fabryki prezentuje najstarsze i najpiękniejsze przedmioty: rzadkie antyki i elitarne, nowomodne wyroby kryształowe. Najbardziej interesujące są te powstałe podczas okupacji niemieckiej. Ponadto ciekawy jest też sam proces tworzenia szklanych przedmiotów. W muzeum znajdziesz sklep, który niektórzy turyści nazywają również muzeum ze względu na wysokie ceny.

Radzimy wcześniej sprawdzić, czy sklep produkcyjny jest otwarty w wybranym dniu, ponieważ jest to najciekawsza część wycieczki.

» CZYTAJ TAKŻEKarta podróżna CoolPass w Pradze - czy warto ją kupić?

Fabryka Porcelany Thun

Karlowe Wary słyną nie tylko ze szkła. Mieszkańcy bardzo lubią porcelanę, którą konserwują i przekazują kolekcje zastawy stołowej z pokolenia na pokolenie. Pierwsza fabryka porcelany w Karlowych Warach została zbudowana pod koniec XVIII wieku. Przetrwała wiele trudów, ale teraz przeżywa ciężkie czasy – oddziały są zamykane, a personel musi zostać zredukowany.

Najbliższa działająca fabryka porcelany znajduje się w Novo Role i jest w pełnym rozkwicie. Procesy produkcyjne są stale ulepszane, a zakład został nawet sklasyfikowany jako przyjazny dla środowiska. Fabryka w Novo Role zajmuje się nie tylko produkcją seryjną, ale także tworzeniem niestandardowych produktów. Wycieczkę po wytwórni dmuchania szkła Moser i muzeum porcelany Thun zarezerwujesz tutaj.

» CZYTAJ TAKŻE5 miejsc w Pradze które warto odwiedzić z dziećmi

Svatošské skály

Autobus odjeżdża z Karlowych Warów z przystanku Rynek i po przejechaniu 8,5 kilometra dowozi do wyjątkowego miejsca przyrodniczego – Svatošské skály. Ta granitowa formacja spodoba się nie tylko wspinaczom skałkowym i miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu, ale także romantykom. Wiąże się z nią piękna legenda o miłości. Dawno, dawno temu żyła sobie dziewczyna, która obiecała czekać 3 lata na swojego ukochanego. Po dwóch latach oczekiwania podszedł do niej złoczyńca, którego zaloty odrzuciła. Później ukochany powrócił i postanowili się pobrać. Jednak złoczyńca nie dał za wygraną. Chciał zniszczyć młodych i poprosił o pomoc siły natury. Wtedy rozpętała się burza, która zamieniła kochanków i ich otoczenie w kamień. Tym sposobem pozostali na zawsze razem. Natomiast złoczyńca został ukarany przez siły natury i wrzucony do rzeki.

Obok Skał Svatošskich płynie spokojna rzeka Ohře, po której można podróżować łodzią. Las na jej brzegach jest usiany ścieżkami rowerowymi. Po spacerze polecamy przekąskę w lokalnej restauracji i podziwianie widoków przy szklance tradycyjnego piwa.

Jeśli lubisz podróżować w komfortowych warunkach, zarezerwuj taksówkę pod tym linkiem lub wypożycz samochód.

» CZYTAJ TAKŻERejsy po Wełtawie - jaka wycieczkę wybrać?

Zamek Loket

Nie spiesz się z opuszczeniem Skał Svatošskich. W końcu znajduje się tu kolejna atrakcja Carlsbad – Zamek Loket. Pierwotnie był to posterunek graniczny, a następnie rezydencja czeskich królów. A niedawno zamek stał się planem filmowym dla filmu Casino Royale.

Nazwa kamiennego pałacu tłumaczy się jako łokieć, ponieważ część rzeki, w pobliżu której się znajduje, przypomina kształt zakrzywionego ramienia. Zamek odzwierciedla różne fakty z historii Republiki Czeskiej. Ponadto znajdują się tu kolekcje porcelany, model meteorytu, cele więzienne, sala tortur i działająca sala weselna.

Ciekawostka: po jednej z wizyt w zamku Karol IV postanowił wybrać się na polowanie i przypadkowo odkrył słynne obecnie gorące źródła Karlowych Warów.

Zwiedzanie zamku Loket można zarezerwować pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻEZamek Karlštejn — największa atrakcja Czech i duma narodu

Muzeum Jana Bechera

Muzeum Jana Bechera jest poświęcone słynnemu likierowi Becherovka. Ta mocna ziołowa nalewka została stworzona prawie 2 wieki temu w celu leczenia dolegliwości żołądkowych. Zaczęło się od tego, że na początku XIX wieku dr Frobrig i farmaceuta Josef Becher postanowili opracować przepis na lek poprawiający trawienie, mieszając alkohol, oleje i zioła. Receptura na powstałą nalewkę była utrzymywana w tajemnicy i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obecnie tylko 2 osoby znają wszystkie składniki napoju: technolog i dyrektor zakładu.

Warto skosztować nalewki i spróbować wyłapać nuty ukrytych w niej składników. Kup bilety online lub zarezerwuj zwiedzanie Karlowych Warów z wizytą w Muzeum Jana Bechera tutaj. Podczas wycieczki zapoznasz się z zabytkami miasta, poznasz historię trunku, odwiedzisz fabrykę produkcyjną, skosztujesz słynnego likieru i zabierzesz ze sobą spersonalizowaną butelkę.

Ciekawostka: tylko 4 z 38 gatunków roślin wykorzystywanych do produkcji likieru rosną w Czechach, podczas gdy reszta jest kupowana w innych krajach.

» CZYTAJ TAKŻEKutná Hora w 1 dzień - główne atrakcje miasta srebra

Wieża widokowa Diana

Pierwotnie było to tylko 30-metrowe wzgórze pokryte gęstym lasem, do którego od czasu do czasu zaglądali miejscy romantycy. Wieża widokowa Diana stała się popularną atrakcją Karlowych Warów dopiero później, gdy Václav Drumm, prosty producent pił do metalu, wraz ze swoim wujem wyciął ścieżkę przez las i zbudował dwie ławki. Następnie postawiono tu domek myśliwski z wieżą. Dziś można się tu dostać na dwa sposoby:

  • kolejką linową z centrum miasta z Grand Hotel Pupp
  • lub szlakami turystycznymi.

Oprócz tarasu widokowego na szczycie wzgórza znajduje się restauracja z lokalną kuchnią, kontaktowe mini-zoo i tropikalny ogród z egzotycznymi motylami.

Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny, ale nie jest ona otwarta w styczniu.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Czech?

Teatr Miejski w Karlowych Warach

Wnętrze teatru, podobnie jak jego zewnętrzna część, pełne jest unikalnych przedmiotów wykonanych przez wiedeńskich rzemieślników.

Koniecznie zwróć uwagę na ręcznie malowaną kurtynę!

Program teatru jest bardzo zróżnicowany. Są tu sztuki i musicale dla wszystkich grup wiekowych. Można zobaczyć zarówno legendarne produkcje, jak i współczesne. A dla tych, którzy lubią szerokie akty, istnieje nawet wypożyczalnia teatralna. Należy jednak pamiętać, że podczas wizyty w teatrze przestrzegamy zasady ubioru – suknie wieczorowe i garnitury.

» CZYTAJ TAKŻEKoncerty w Pradze na które warto się wybrać

Hotel Thermal

Hotel uzdrowiskowy w centrum Karlowych Warów jest odpowiedni dla tych, którzy chcą poznać wszystkie atrakcje miasta bez wychodzenia z hotelu. Znajdują się tu kąpiele ze źródeł termalnych, jaskinia solna, która nie jest dostępna we wszystkich ośrodkach spa w mieście, kryty basen, podgrzewany basen zewnętrzny, a nawet mała siłownia. W sanatorium pracuje dietetyk, a serwowane dania są wyłącznie zdrowe. Więc nie będzie w stanie poprawić swoje zdrowie.

Przyjemny bonus: transfer z lotniska w Pradze do hotelu jest bezpłatny.

Zaledwie dwie minuty spacerem od centrum spa można napić się leczniczej wody w Kolumnadzie Ogrodowej i skosztować lokalnych gofrów w sklepie Karlovarské páplátky. Są one cienkie, przypominające pszczeli plaster miodu, z różnymi nadzieniami. Sekret smaku tutejszych gofrów tkwi w wodzie mineralnej. Są one produkowane bezpośrednio w sklepie, więc można obserwować proces.

Zarezerwuj pokój w Hotel Thermal

Beer Spa Beerland

Jeśli nie pijesz piwa, możesz się w nim… wykąpać!  Procedura piwnego spa polega na kąpieli w beczkach wykonanych z dębu królewskiego z hydromasażem. Nawiasem mówiąc, nie są one wypełnione samym piwem, ale jego składnikami – naturalnymi ekstraktami z wybranych odmian chmielu, drożdżami piwnymi i słodem. Po kąpieli można odpocząć na łóżku wypełnionym słomą pszeniczną i wypić kufel czeskiego piwa przy kominku.

» CZYTAJ TAKŻEJakie zamki w Czechach warto zobaczyć?

To już wszystkie spośród 10 największych atrakcji w Karlowych Warach. Jak widzisz, jest tu wiele do zobaczenia, posmakowania i zabrania ze sobą na pamiątkę. Życzymy udanych wakacji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *