10 głównych atrakcji Nicei

10 głównych atrakcji Nicei

Fri, 03/10/2017 - 12:13
Posted in:
0 comments
French Riviera

Jeżeli wkrótce planujesz odwiedzić Niceę, na pewno zastanawiasz się nad tym, co w niej zobaczyć. Nicea sama w sobie jest już dużą atrakcją z lazurowym morzem, wieloma sklepami, restauracjami i ulicami z fasadami w stylu Art Deco. Jest też kilka miejsc, które jako turysta po prostu powinieneś zobaczyć – wśród nich znajdują się rynek kwiatowy Cours Saleya, muzeum Matissea, starożytne ruiny rzymskie, cerkiew rosyjska i wiele innych. Ponadto, Nicea zajmuje drugie miejsce pod względem ilości muzeów i galerii. Wyprzedza ją tylko Paryż.

Jeżeli zatrzymasz się w dogodnej części miasta, do większości atrakcji z pewnością dotrzesz na piechotę, jednak dobrym rozwiązaniem może też się okazać wycieczka autokarowa podzielona na 2 dni. Biorąc w niej udział, będziesz mógł wsiadać w autobusy kursujące na trasie i wysiadać z nich, kiedy tylko zechcesz. Organizowane są też klasyczne wycieczki po Nicei, które znajdziesz tutaj.

Promenada Anglików (Promenade des Anglais)

Promenade des Anglais

Parodakslanie, symbolem Nicei i całej Riwiery Francuskiej jest Promenada Anglików, której nazwa upamiętnia czasy, gdy Anglicy aktywnie wykupywali przybrzeżne obszary. Dzisiaj znajdują się tam najdroższe hotele w mieście, w tym światowej sławy Negresco. Od rana do nocy na Promenadzie Anglików aktywnie toczy się życie: rano spotkasz wielu biegających zwolenników zdrowego trybu życia, później pojawi się sporo turystów, a podczas dnia plaże zapełniają się tłumami wczasowiczów spragnionych odpoczynku. Spacer po Promenadzie Anglików to prawdziwa przyjemność. Możesz rozkoszować się świeżym morskim powietrzem, widokiem wysokich palm i, co najważniejsze, jedyną w swoim rodzaju atmosferą Nicei.

Muzeum Matissa (Musée Matisse)

Muzeum Matissa

Matisse i Nicea mają ze sobą dużo wspólnego. Nicea zyskała dużą popularność dzięki temu artyście, jednocześnie inspirując go do stworzenia paru imponujących obrazów. W muzeum Matissa znajduje się obszerna kolekcja jego dzieł, przedstawiająca wszystkie etapy jego twórczości aż do samej śmierci. Matisse mieszkał i pracował w budynku, który znajduje się niedaleko muzeum, na bulwarze Cimiez. Muzeum na pewno zainteresuje również osoby, które nie wiedzą dużo o twórczości Matissa, a także jego wiernych fanów. Nie przegap doskonałej okazji do poznania ważnej części dziedzictwa kulturowego Francji.

Adres: 146 Avenue des Arènes

Bilet wstępu: 10 euro. Bilet ważny jest przez 48 godzin i obejmuje wszystkie miejskie muzea Nicei. Oznacza to, że gdy kupisz bilet za 10 euro, przez 2 dni możesz odwiedzać następujące muzea: MAMAC (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Galerie des Ponchettes Espace Ferrero, Galerie de la Marine, Théâtre de la Photographie et de l'Image (Teatr Fotograficzny), Musée Matisse Musée des Beaux-Arts (Muzeum Sztuk Pięknych), Musée d'Art Naif, Musée Massena (Muzeum Massena), Palais Lascaris, Musée d'Archéologie (site site de Cimiez et de Terra Amata) (Muzeum Archeologiczne ) oraz Muzeum d'Histoire Naturelle.

Muzeum Marca Chagalla (Musée Marc Chagall)

Muzeum Marca Chagalla

Nie daj się oszukać niewielkim rozmiarom muzeum: w tym małym budynku znajduje się największa kolekcja dzieł Chagalla, w tym 17 wiadomości biblijnych. W muzeum przedstawione są nie tylko obrazy, ale i rzeźby, mozaiki oraz gobeliny.

Adres: 13 Avenue Dr Ménard

Godziny otwarcia: każdego dnia od 10:00 do 18:00 (od kwietnia do listopada: od 10:00 do 17:00)

Cena biletu: 7,50 euro

Sobór prawosławny św. Mikołaja (Cathedrale Orthodoxe Russe St-Nicolas)

Sobór prawosławny św. Mikołaja

Sobór został zbudowany w latach 1902-1912 z myślą o rozrastającej się rosyjskiej diasporze w Nicei. Jest to największa i najpiękniejsza cerkiew poza Rosją. Jej pozłacana kopuła wygląda nieco nietypowo na tle tradycyjnego krajobrazu Nicei, czyli piaszczystych plaż i lazurowej wody. Możesz mieć wrażenie, że przeniosłeś się w czasie do Petersburga.

Adres: Avenue Nicolas II

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 18:00

Wstęp wolny 

Cours Saleya

Cours Saleya

Trudno wyobrazić sobie Niceę bez kwiatów. Rynek kwiatowy Cours Saleya to prawdziwa ozdoba tego miasta. Kolorowe kwiaty z całej Prowansji otoczą Cię z każdej strony – na pewno nie będziesz mógł im się oprzeć i kupisz przynajmniej mały bukiet. Czekają tu jednak na Ciebie też inne pokusy: przyprawy, świeże owoce i warzywa, pachnące sery, wciąż ciepłe bochenki chleba i inne wypieki. Na rynku Cours Saleya możesz też tanio kupić ciekawe pamiątki prowansalskie. 

Adres: Cours de Saleya

Godziny otwarcia: wtorek – sobota od 6:00 do 17:30, niedziela – od 6:00 do 13:30

Vieux Nice (Stare miast)

Vieux Nice

Historyczne centrum Nicei zachowało swój klimat spokojnej francuskiej miejscowości z XIX wieku, kiedy to jeszcze nie dało się polubić arystokracji i nowobogackim. Spacerowanie po wąskich uliczkach Starego Miasta czasami nie jest łatwe – są momenty, gdy zmieniają się one w labirynt ze stromymi zboczami – jednak na pewno warto zapoznać się z nimi. Na każdym kroku spotkasz kawiarnie i sklepy ze starociami. Podczas spaceru możesz więc odpocząć i wypić kawę i nacieszyć oczy zabytkami architektonicznymi Starego Miasta, a także kupić wyjątkowe pamiątki z Nicei.

Musée Massena (Muzeum Massena)

Musée Massena

Muzeum Massena przedstawia historię przedwojennej Nicei, rozzpoczynając od ostatnich dekad XVIII wieku, kończąc na II wojnie światowej. Wystawa obejmuje elementy wyposażenia wnętrz, plakaty w stylu Art Deco, wczesne fotografie, obrazy i inne ciekawostki, które nawiązują do Nicei w ubiegłym wieku. Muzeum mieści się w XIX-wiecznej willi Andre Massena, marszałka Imperium Napoleona, i otoczone jest przepięknym ogrodem.

Adres: 65 Rue de France

Godziny otwarcia: środa – poniedziałek od 10:00 do 18:00

Wstęp: 10 euro. Jak pisaliśmy wyżej, bilet obejmuje wstęp do kilku muzeów w ciągu 48 godzin.

Park Chateau (Parc du Château)

Park Chateau

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Nicei i najlepszy taras z panoramą Morza Śródziemnego. Dostać się do parku Chateau nie jest łatwo. Trzeba wspiąć się na wzgórze, na którym jest on położony, ale przepiękny widok na miasto, przyjemne powietrze i orzeźwiający wodospad na pewno wynagrodzą wszelkie trudy.

Adres: Rue des Ponchettes, Rue de Foresta

Godziny otwarcia: od 8:00 do 18:00

Wstęp wolny

Muzeum archeologiczne (Musée et Site Archéologiques)

Muzeum archeologiczne

Jeszcze przed podbojem brytyjskich i rosyjskich arystokratów, Niceę zdobyli starożytni rzymianie. Muzeum archeologiczne w Nicei znajduje się tuż obok ruin rzymskich łaźni i areny. Można w nim zapoznać się z ciekawą kolekcją antyków: monet, narzędzi i ceramiki. 

Adres: 160 Avenue des Arènes de Cimiez

Godziny otwarcia: środa – poniedziałek od 10:00 do 18:00

Wstęp: 10 euro, obejmuje kilka muzeów

Muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej (Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain)

Muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej

W Nicei docenia się sztukę, stąd też znajduje się w niej tak duża liczba darmowych muzeów i galerii. To muzeum przedstawia wspaniałą kolekcję europejskiej i amerykańskiej awangardy – ponad 400 prac, które obrazują rozwój sztuki od 1960 roku do dnia dzisiejszego. Zobaczysz tu obrazy lokalnych artystów, takich jak Yves Klein i Niki de Saint Phalle, oraz kultowych artystów, w tym Warhola i Lichtensteina.

Adres: Promenade des Arts

Godziny otwarcia: każdego dnia od 10:00 do 18:00

Wstęp: 10 euro

Port Nicejski

Port Nicejski

To dość ciekawy obszar miasta. Zobaczysz tu wiele zacumowanych jachtów oraz promów odpływających na Korsykę.

Port znajduje się w pobliżu starej części miasta, niedaleko promenady Stanów Zjednoczonych.

Teatr fotografii

Teatr fotografii

Zobaczysz tu liczne wystawy: i stałe, i tymczasowe, a także galerię gwiazd, które odwiedziły Niceę.

Wstęp bezpłatny.

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.