» Europa » Francja » Paryż » Cmentarz Montparnasse: historia i wycieczki

Cmentarz Montparnasse jest jednym z najbardziej znanych we Francji, obok cmentarzy Père-Lachaise i Montmartre. Francuzi filozoficznie podchodzą do życia i śmierci. Dlatego cmentarze stały się tu atrakcjami turystycznymi obok muzeów, ogrodów i kompleksów architektonicznych. Cmentarz Montparnasse jest ozdobiony rzeźbami, wyszukanymi marmurowymi postumentami i estetycznymi pomnikami. Na jego terenie spoczywa ponad 300 000 osób. Wśród nich znajduje się wiele znanych osobistości: politycy, naukowcy, kompozytorzy, filozofowie, rzeźbiarze, pisarze, aktorzy i reżyserzy. Zarezerwuj wycieczkę po dzielnicy i cmentarzu Montparnasse pod tym linkiem, aby nie przegapić najciekawszych z nich.

» CZYTAJ TAKŻENajsłynniejsze Paryskie cmentarzeZnani ludzie pochowani na cmentarzu Montparnasse

Tuż przy głównym wejściu stoi biała marmurowa płyta z jaskrawymi śladami ust. To miejsce spoczynku Jean-Paula Sartre’a i Simone de Beauvoir. Kobiety całują pomnik w geście szacunku. Pracownicy cmentarza nie zmywają kolorowych śladów szminki.

Wielu ludzi specjalnie przyjeżdża do dzielnicy Montparnasse, aby oddać hołd wykonawcy i autorowi piosenek Serge Gainsbourg. Jego fani zostawiają rzeczy związane z życiem i twórczością piosenkarza. Obok grobu umieszczono specjalny pojemnik, do którego kładą papierosy ulubionej marki piosenkarza. Wielu podróżujących metrem oddaje papierowy bilet jako symbol zachwytu piosenką «bileter na stacji Lilas».

Rodzinny grobowiec innego słynnego muzyka we Francji, kompozytora Camille’a Saint-Saënsa, wyróżnia się kolorowymi witrażami i rzeźbionymi płaskorzeźbami. Dwa lwy przy ogromnym krzyżu strzegą grobu wielkiego francuskiego romantycznego poety Charlesa Baudelaire’a. A nagrobek wybitnego szachisty Aleksandra Alechina wygląda jak szachownica.

Na terenie cmentarza można również zobaczyć pomniki filozofa Jean’a Baudrillarda, aktora teatralnego i filmowego Philippa Noireta, prezydenta Meksyku Porfirio Diaza oraz twórcy Pomnika Wolności Frédérica Augusta Bartholdiego. Nawiasem mówiąc, samą statuę można dokładnie obejrzeć niedaleko, w Ogrodzie Luksemburskim.

Jak znaleźć grób Guy de Maupassanta?

Autor powieści i nowel z nieoczekiwanym zakończeniem, Guy de Maupassant, został pochowany na cmentarzu «Montparnasse». Fani z całego świata przyjeżdżają, aby oddać hołd pisarzowi. Pomnik na grobie Maupassanta przypomina krzyż z prostymi kolumnami. Kwiaty ożywiają biało-szary pomnik. Grób znajduje się w sekcji 26.

Przy wejściu na cmentarz wiszą duże mapy w języku francuskim, na których cyframi oznaczono najczęściej odwiedzane miejsca pochówków znanych osobistości. Na mapie jest ponad 200 takich miejsc.

Najdroższa rzeźba

Historia związana z najdroższym pomnikiem na cmentarzu Montparnasse mogłaby posłużyć jako podstawa do filmu. Tatiana Raszevska – młoda arystokratka z Kijowa. Studiowała w Paryżu i popełniła samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości do rumuńskiego lekarza.

Po pogrzebie wstrząśnięty lekarz poradził rodzicom dziewczyny, aby zamówili nagrobek u swojego znajomego, początkującego rzeźbiarza Constantina Brancusiego. Brancusi stworzył minimalistyczną rzeźbę nazwaną «Pocałunek». Wtedy jeszcze nikt go nie znał, a jego pracę wyceniono na 200 dolarów.

Pomnik został ustawiony w 1911 roku i bardzo nie spodobał się rodzicom Tatiany. Chcieli nawet zastąpić pracę bardziej konserwatywną, ale nie mogli wrócić do Paryża z powodu rewolucji w 1917 roku.

Popularność rzeźbiarza nadeszła dopiero w 1998 roku. A niedawno jego «Pocałunek» został wyceniony na 30-50 milionów euro! Gdy dowiedziano się, że w Paryżu istnieje dzieło Brancusiego, dealer sztuki Guillaume Duhamel odnalazł potomków rodziny Raszevskich. Od 2006 roku spadkobiercy próbują uzyskać prawo do demontażu i sprzedaży rzeźby. Chcą także postawić na jej miejscu kopię. 

Teraz niestety nie można zobaczyć rzeźby «Pocałunek». Na żądanie rodziny Raszevskich pracownicy cmentarza osłonili ją drewnianą skrzynią, zainstalowali kamery monitoringu i umieścili tabliczkę «Zakaz zbliżania się». Zrobiono to, aby turyści nie mogli uszkodzić dzieła sztuki do czasu rozstrzygnięcia sporów.

Najpiękniejsze rzeźby

Rzeźby na terenie cmentarza Montparnasse zachwycają różnorodnością stylów. Tutaj można zobaczyć nie tylko pomniki w stylu klasycystycznym z motywami mitologicznymi i idealnymi liniami, ale także nietypowe i odważne kompozycje w stylu awangardowym. 

Do tych ostatnich należy rzeźba «Ptak», stworzona przez Niki de Saint-Phalle we współpracy z mężem Jeanem Tinguely. Celowo nieregularne linie i lustrzana mozaika odzwierciedlają cechy sztuki współczesnej. Na dole jest napis: «Mojemu przyjacielowi Jean-Jacquesowi, który odszedł zbyt szybko».

Inną wyrazistą i oryginalną rzeźbą Niki de Saint-Phalle jest «Kot». Artystka stworzyła go w technice mozaikowego kolażu i poświęciła pamięci swojego asystenta Riccardo Menone. Na pierwszy rzut oka tak kolorowa rzeźba nie pasuje do otoczenia, ale w tym tkwi urok eklektycznej sztuki XX wieku.

Pomnik wynalazcy lampy naftowej Charlesa Pigeona wyróżnia się barokowym rozmachem. 10 lat przed swoją śmiercią sam Charles Pigeon nabył działkę. I według własnego projektu zbudował pomnik: ogromne łóżko z małżonkami i aniołem, który ich strzeże.

Zwróć uwagę na niezwykły pomnik założyciela Francuskiej Filmoteki – Henri Langlois. Rzeźbiarz przedstawił na cokole sceny z filmów, które dzięki jego staraniom trafiły do kraju.

Wreszcie, na całym terenie cmentarza można zobaczyć rzeźby przypominające bogów starożytnej Grecji i mitycznych bohaterów, aniołów, błaznów, a nawet gargulce i demony.

Wycieczki po cmentarzu Montparnasse

Powierzchnia cmentarza Montparnasse wynosi 19 hektarów. Interesujące miejsca do odwiedzenia rozsiane są po całym obszarze, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że zobaczysz tylko niewielką część z listy. Odpowiednio opracowana trasa wycieczki pomoże uniknąć zagubienia i przejść przez najbardziej znaczące miejsca i atrakcje.

Zalecamy zakup 1,5-godzinnej pieszej wycieczki po dzielnicy Montparnasse. Obejmuje ona wizyty w kultowych miejscach, takich jak Bulwar Montparnasse, legendarne kawiarnie, sama nekropolia, «Mała Dzielnica Teatralna»‎ i słynna Wieża Montparnasse. Możesz wybrać wycieczkę grupową lub prywatną.

Historia dzielnicy Montparnasse

Montparnasse to 53. dzielnica Paryża, położona na lewym brzegu Sekwany. Została włączona do miasta 1 stycznia 1860 roku i od tego czasu należy do 14. okręgu

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Paryża — w których warto się zatrzymać?

Jednak swoją sławę dzielnica ta zdobyła już w XVII wieku. Wtedy to na ten teren wywożono gruz budowlany, tworząc olbrzymią górę. Na jej wzgórzu studenci zbierali się, aby deklamować wiersze własnego autorstwa. Żartobliwie nazwali to miejsce Montparnasse, nawiązując do starożytnej greckiej świętej góry boga sztuki Apollina i jego muzy.

Górę później wyrównano, ale nazwa pozostała. Na początku XX wieku miejsce to stało się popularne jako centrum rozrywki i spotkań francuskiej inteligencji twórczej. Zaczęto tu budować kawiarnie, restauracje i mieszkania.

Cmentarz Montparnasse wzbudza uczucie melancholii i pamięci o wielkich ludziach. To miejsce jest nasączone wdzięcznością pokoleń za wkład swoich przodków, sławnych postaci minionych epok.

To niesamowite, jak w takim smutnym miejscu Francuzi zdołali przekazać swoją nieodłączną miłość do sztuki, estetyki i życia w ogóle. To miejsce jest warte odwiedzenia.

» CZYTAJ TAKŻELegendy o Paryskich katakumbach i kilka faktów

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *