Dzielnica Montmartre: 10 głównych atrakcji turystycznych

, ,
Montmartr

Montmartre to jedna z najbardziej znanych dzielnic Paryża. Mieszkali i mieszkają w niej znani malarze, artyści, muzycy i twórcy. Przedstawimy Ci najbardziej interesujące miejsca tej części Paryża. Jeżeli zechcesz poznać więcej szczegółów, po prostu zamów wycieczkę. A jeżeli chcesz chociaż na chwilę zamieszkać w Montmartre, wybierz tutaj swój hotel.

Monmartr: Wybierz hotel

Moulin Rouge

Moulin Rouge

Na pierwszym miejscu śmiało możemy umieścić Moulin Rouge. Jest to słynny czerwony młyn znajdujący się u podnóża Montmartre, w którym do dnia dzisiejszego od końca XIX wieku szampan płynie niczym woda, a panny tańczą kankana.

Adres: 82 Boulevard de Clichy.

Stacja metra: Blanche

Kup bilety na występ i kolację w Moulin Rouge z wyprzedzeniem.

» Czytaj takżeWystęp i bilety do Moulin Rouge

Sacre Coeur

Sacre Coeur

Na samym szczycie góry wznosi się Sacre Coeur (Sacré-Coeur) – największa katedra katolicka – jeżeli nie w całej Europie, to na pewno we Francji. Punkt widokowy przed katedrą oferuje wyjątkowy widok na Paryż. Sacre Coeur i Montmartre nie bez powodu określa się mianem paryskiego dachu.
Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre

Stacja metra: Abbesses

Pigalle

Pigalle

Na trzecim miejscu znajduje się plac Pigalle (la place Pigalle) i muzeum erotyki. Montmartre to dzielnica znana jako „dzielnica czerwonych latarni” Paryża. Na placu Pigalle znajdują się więc sex shopy i kabaret, a także wiele innych ciekawostek i oczywiście siedem pięter interesujących eksponatów w muzeum erotyki.
Adres: 72 Boulevard de Clichy.

Stacja metra: Pigalle

» Czytaj takżeUlica czerwonych latarni w Paryżu: istnieje?

Plac du Tertre

Plac du Tertre

Kolejne miejsce to plac przed dawnym ratuszem (Place de Tertre) i stary kościół (Eglise de St.Pierre). Wcześniej Montmartre był wsią i nie należał do Paryża, dlatego też znajduje się w nim ratusz oraz kościół. Obecnie na placu możesz spotkać wielu artystów, którzy chętnie namalują Twój portret, jeżeli tylko chcesz (i zapłacisz co najmniej 20 euro), a także mimów i muzyków.

Adres: Place du Tertre.

Stacja metra: Abbesses

Ściana miłości

Ściana miłości

Ściana miłości (Le Mur de Je T’aime). „Kocham Cię” w ponad 200 językach. Jest to ciekawe miejsce, które zostało stworzone stosunkowo niedawno za sprawą artystów Drederica Barona i Claire Kito, którzy udowadniają nam, że światowej miłości przeszkadzają tylko języki.

Aders: Square Jehan Rictus, Place des Abesses.

Stacja metra: Abbesses

Betau-Lavoir

Betau-Lavoir

Statek Lavoir (Le Bateau-Lavoir) nie jest wykorzystywany w celach transportowych. To po prostu dom. Ale nie byle jaki – dom Picassa i kilkunastu innych znanych artystów w okresie swojej wczesnej twórczości. To właśnie w nim Pablo stał się sławny, malując swój pierwszy obraz w nowym dla całego świata stylu. Miejsce nazywane jest statkiem, ponieważ znajdujące się w nim łóżka są tak rozłożone, jak w kabinie żeglarzy – dzięki temu mieszkanie można było wynająć za mniejsze pieniądze,

Adres: 13 de la place Émile-Goudeau.

Stacja metra: Abbesses

Lapan Azhil

Lapan Azhil

Kabaret „Zwinny królik” (Lapin Agile). Skoro Picasso mieszkał z kolegami na statku Lavoir, to  rozbrykanego królika spędzał miło czas i dobrze bawił się ze znajomymi. Jest to jedna z najstarszych tawern, znajdująca się w pobliżu paryskich winnic w Montmartre. Wino z nich nie jest jednak tanie.

Adres: 22 Rue des Saules.

Stacja metra: Blanche

W pobliżu „Rozbrykanego królika” znajdują się prawdziwe winnice, muzeum Montmartre oraz „Różowy dom” – kolejny kabaret, którego początki sięgają XIX wieku.
Na Montmartre, oprócz Picassa i wielu innych znanych artystów, pomieszkiwał też Dali. Obecnie w tej dzielnicy znajduje się muzeum z oryginalnymi dziełami i sklep dedykowany twórcy (L’Espace Montmartre – Dali).

Człowiek przechodzący przez ścianę

Człowiek przechodzący przez ścianę

Na Montmartre mieszkał również francuski pisarz Marcel Ayme, którego działo pochowane zostało na cmentarzu w tej dzielnicy. Po śmieci swojego przyjaciela, Jeana Maraisa, postawił on pomnik zadedykowany jednemu z jego dzieł – „Człowiek przechodzący przez ścianę”.

Adres: Place Marcel Aymé

Młyn „Moulin de la Galette”

Młyn „Moulin de la Galette”

Wcześniej w Montmartre znajdowało się ponad 20 młynów, z których do dnia dzisiejszego zachowały się tylko 2. Jeden z nich to Moulin de la Galette. Wcześniej znajdował się w nim kabaret, a dzisiaj możesz wypić w nim dobrą kawę, rozkoszując się cudownym widokiem na Paryż.

Adres: 77 rue Lepic

Pomnik Delilah

Pomnik Delilah

Montmartre to dzielnica, którą zamieszkiwała również Delilah. Znajduje się w niej plac nazwany jej imieniem (La place Dalida) oraz jej dom (La maison de Dalida). Na placu postawiono popiersie Delilah. Każdy turysta za swój obowiązek uważa dotknięcie „piersi” Delilah – podobno przynosi to szczęście w miłości.

Adres: Place Dalida

I jeszcze jedna atrakcja Montmartre oraz samego Paryża – kościół St. Jean des Abbesses. Wybudowano go już w XX wieku. Chociaż jest to kościół katolicki, wyglądem bardziej przypomina arabski pałac.
W dzielnicy Montmartre znajdziesz wiele ciekawych miejsc. Aby lepiej poruszać się po okolicy, proponujemy Ci wziąć mapę z biura turystycznego – Office de Tourisme. W ten sposób nie zabłądzisz i będziesz wiedział, co robić – dwa w jednym. Biuro znajduje się pod adresem 21, place du Tertre. Od października do kwietnia otwarte jest od godziny 11 do 18, a podczas cieplejszego okresu w roku od 10 do 19. Mapę Montmartre możesz również pobrać z naszej strony internetowej.

Bilety do Moulin Rouge najlepiej kupić z wyprzedzeniem: ze względu na dużą popularnością kabaretu, może ich zabraknąć w kasie. Tutaj możesz kupić bilety na występ i kolację w Moulin Rouge.

Najlepsze hotele w dzielnicy Montmartre opisaliśmy w artykule: „5 polecanych hoteli na Montmartre”.

Na naszej stronie możesz również zamówić wycieczkę po Montmartre.

Udanej wycieczki po Montmartre!