Do której godziny działa transport w Paryżu?

,
Paryż

Kiedy odjeżdża pierwszy i ostatni pociąg na lotnisko? O której godzinie przestaje działać metro w Paryżu? Jak wygląda rozkład autobusów? Odpowiemy na to w tym artykule.

Do której godziny działa metro w Paryżu?*

W sobotę i niedzielę metro działa do 2:15 w nocy. Z niektórych stacji ostatni pociąg odjeżdża dokładnie o 2:00 w nocy.

W pozostałe dni metro działa od 5:30 do 0:30. Mówiąc inaczej, o 0:30 odjeżdżają ostatnie pociągi z końcowych stacji. O 6 ponownie pociągi ponownie zaczną się po torach.

Jak działa RER?*

Podobnie jak metro, RER działa od 6:00 do 0:30. Różnica polega na tym, że ostatnie pociągi podmiejskie w różne strony odjeżdżają o różnych porach. Może być tak, że ostatni pociąg na przedmieścia odjedzie z Paryża o 23:00. Zadbaj o to, aby dokładnie sprawdzić rozkład na stacji metra. Co więcej, RER nie działa w weekendy.

O której godzinie odjeżdża pierwszy pociąg na lotnisko Charles de Gaulle z Paryża?**

Ze stacji RER linii B Gare du Nord pierwszy pociąg w dni powszednie i weekendy zaczyna kursować o 4:53 i dojeżdża na lotnisko o 5:30.

O której godzinie odjeżdża ostatni pociąg na lotnisko Charles de Gaulle z Paryża?**

Ze stacji RER linii B Gare du Nord ostatni  pociąg w dni powszednie rozpoczyna swój kurs o 22:44 i dojeżdża na lotnisko o 23:19. W weekendy i święta odjeżdża on o 0:14 i dojeżdża na lotnisko o 0:49.

Z lotniska Charles de Gaulle do Paryża?**

Pierwszy pociąg w dni powszednie z lotniska odjeżdża o 4:56, a ostatni o 22:55 (w dni powszedni) oraz o 23:56 (w weekendy i święta).

Lotnisko otwarte jest przez całą drogę. Na samym lotnisku znajdziesz nawet hotele, co jest szczególnie wygodne, gdy, na przykład, akurat wylądujesz na lotnisku w środku nocy. Możesz też zamówić taksówkę, aby szybko i niezależnie od metra dostać się do hotelu.

Do której godziny kursują autobusy?*

Noctilien

Większość autobusów kursuje od 7:00 do 20:30, a niektóre linie kontynuują swoje kursy do 0:30. Działają także autobusy nocne – Noctilien, które jeżdżą od 0:30 do 5:30.

Jak działają taksówki?

Taksówki działają przez całą dobę. Należy jednak pamiętać, że w godzinach szczytu mogą one długo stać w korkach, a w sobotnie wieczory praktycznie nie da się znaleźć wolnej taksówki, szczególnie  po północy. Taksówkę z wyprzedzeniem możesz zamówić poprzez ten link.

Rowery?

Publiczne wypożyczalnie rowerów (Velib’) funkcjonują przez całą dobę. Często to rower jest najwygodniejszym i najtańszym sposobem na to, aby dostać się nocą do domu. Właśnie w ten sposób robią to sami Paryżanie, gdy do późna zasiedzą się w barze.

Godziny szczytu w paryskim metrze

Transport w Paryżu ma swoje godziny szczytu: Paryżanie wychodzą do pracy od 8 do 9 rano, a wracają od 17 do 19. Bardziej napięta sytuacja tworzy się w soboty, gdy pociągi kursują rzadziej, a ludzie wybierają się na zakupy.

* – Mapy transportu publicznego w Paryżu możesz znaleźć na naszej stronie w artykule „5 map transportu publicznego w Paryżu. Do pobrania!”.

** – Weź pod uwagę to, że z powodu strajków i prac w obrębie linii kolejowych rozkład jazdy może ulec zmianie. Dokładnie sprawdź go na stacji metra przy kasie lub przy stoisku informacyjnym.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *