Główne dworce kolejowe w Barcelonie: jak na nie dotrzeć i gdzie z nich pojechać?

12 lut 2021
Dworzec Barcelona Sants

Barcelona jest największym komunikacyjnym węzłem kolejowym w Hiszpanii. W sumie na terenie miasta znajdują się 4 dworce kolejowe, za główne stacje uważa się jednak Barcelona Sants (Estació de Barcelona-Sants) i Dworzec Francuski (Estació de França).

Dworzec Barcelona Sants

Barcelona Sants

Estació de Barcelona-Sants uważana jest za najważniejszą w Barcelonie. Swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji, w jakiej została wybudowana. Ten nowoczesny dworzec kolejowy wzniesiony został pod koniec lat siedemdziesiątych. a swoim stylem przypomina lotnisko. Stacja wraz z peronami znajduje się pod ziemią, a większą część budynku na powierzchni zajmuje hotel Barceló Sants. W latach 2007-2008 dworzec został zmodernizowany, aby umożliwić przejazdy przez miasto szybkich pociągów technologii AVE. Obecnie do stacji dojeżdżają także francuskie pociągi systemu TGV.

Rodzaje obsługiwanych przez dworzec połączeń:

 • Lokalne (Cercanías) — pociągi podmiejskie;
 • Regionalne (Media Distancia) — pociągi poruszające się międzymiastowo;
 • Dalekobieżne (Largo) — połączenia międzynarodowe;
 • Turystyczne — obsługujące zorganizowane wycieczki.

Główne destynacje: Madryt, Sewilla, Tarragona, Tortosa, Girona, Portbou, Vilanova, Montpellier, Paryż, Berno, Mediolan, Zurych. Bilety kupić można na stacji, zamówić je telefonicznie pod numerem +34 90 224 02 02, lub zarezerwować na oficjalnej stronie internetowej państwowej spółki kolejowej Renfe. Szacowany przykładowy czas i koszt podróży:

 • Barcelona — Madryt: od 36,50 €; średnio 3 godziny 10 minut.
 • Barcelona — Sewilla: od 82,80 €; średnio 5 godzin i 30 minut.
 • Barcelona — Paryż: od 111 € (przy zakupie z kilkudniowym wyprzedzeniem); około 10 godzin.

Adres stacji: Plaça dels Països Catalans. Na stację można dostać się metrem: przystanek Plaça de Sants, liniami L3 lub L5, a także autobusami nr 27, 30, 32, 43, 44, 78 i 109.

W pobliżu stacji znajduje się dworzec autobusowy o tej samej nazwie. Z niego dojechać można np. do Andory, Saragossy, Walencji, Burgas, Madrytu, Grenady lub Sewilli. Odjeżdżają z niego również przeróżne autobusy turystyczne. 

Dworzec Francuski w Barcelonie

Dworzec Francuski

Estació de França wybudowany został w XIX wieku. Jego nazwa wynika z tego, że początkowo dojeżdżały na niego głównie pociągi z Francji. Uważany jest za najpiękniejszy w mieście i jest to miejsce naprawdę warte zobaczenia. Połączenie jego nowoczesnego i klasycznego stylu tworzy niesamowicie ciekawy kolaż. Składają się na niego dwa otaczające tory kolejowe budynki łączące się ze sobą w formie litery «U». W odległości niecałych 500 metrów od niego znajduje się stacja metra.

Przez dworzec ten również przejeżdżają pociągi lokalne, regionalne i dalekobieżne. Dostaniecie się z niego na lotniska w Barcelonie, Walencji, Saragossie, Paryżu, Mediolanie i Zurychu. Bilety kupić możecie w kasie lub za pośrednictwem automatów. Pod numerem +34 67 073 18 35 istnieje również możliwość rezerwacji telefonicznej, a na stronie Renfe — internetowej. Przybliżony przykładowy koszt i czas podróży w różne miejsca:

 • Barcelona — Walencja: od 37,00 €; około 3 godzin;
 • Barcelona — lotnisko Barcelona-El Prat: 3,80 €; 19 minut;
 • Barcelona — Mediolan: od 150 €; średnio 14 godzin 25 minut.

Adres stacji: Avinguda del Marquès de l'Argentera, 6. Dojedziecie na nią metrem linii L4, przystanek: Estació de França, lub autobusami nr 39 i 51.

Miłej podróży!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

 • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki