Jakie bilety najlepiej kupić do paryskiego metra?

20 sie 2021
Jakie bilety najlepiej kupić do paryskiego metra?

W związku z nieustannymi pytaniami na temat tego, kiedy i jakie bilety na metro w Paryżu kupić, postanowiliśmy odpowiedzieć na te najbardziej popularne. 

Po pierwsze, Paryż i jego bliskie przedmieścia dzielą się na 5 stref transportowych różniących się ceną. O nich możesz przeczytać w naszym oddzielnym artykule „5 stref paryskiego metra”. Sam Paryż znajduje się w pierwszej i drugiej strefie, a na przykład lotnisko Charles de Gaulle to strefa piąta.

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Jak korzystać z metra w Paryżu? Szczegółowa instrukcja

Bilety na wszystkie środki komunikacji w Paryżu

Bilet na metro w Paryżu

Aby skorzystać z komunikacji miejskiej na lotnisku Charles de Gaulle i dojechać do Paryża, trzeba kupić oddzielne bilety na RER. Są to bilety jednorazowe, co oznacza, że dostaniesz się dzięki nim do Paryża, a następnie przejedziesz przez miasto – aż do momentu wyjścia z metra. 

Generalnie wszystkie bilety na metro obowiązują i na autobus, i na tramwaj, i na RER w pierwszej-drugiej strefie, czyli w granicach samego Paryża. Jeden bilet ważny jest na jedną podróż metrem (z nieograniczonymi przesiadkami bez wychodzenia z metra). Możesz przesiąść się na autobus w ciągu godziny.

Karnet składa się z 10 pojedynczych biletów. Podczas gdy jeden bilet kosztuje 1,90 euro, za karnet 10 biletów zapłacisz tylko 16,90 euro, czyli zdecydowanie taniej. Może z niego korzystać dowolna liczba osób w dowolnym czasie.

bilet na metro

W Paryżu można skorzystać także z biletów dla dzieci do 10 roku życia (włącznie). Dostępne są zarówno bilety pojedyncze, jak i w karnecie – 10 pojedynczych biletów dla dzieci (jego cena to 7,45 euro).

Bilet dla młodzieży (poniżej 26 roku życia) lub Ticket Jeune na wszystkie strefy kosztuje 4 euro na dzień (taryfa obowiązuje tylko w weekendy i święta).

Bilet dobowy, kilkudniowy i tygodniowy na metro w Paryżu

Bilet turystyczny „Paris Visite” możesz kupić na 1, 2, 3 lub 5 dni (od 6 euro). Jako że bilety kupuje się na różne strefy, „Paris Visite” obejmuje również zniżki na różne atrakcje. Przekalkuluj sobie przed przyjazdem, co najbardziej Ci się opłaca. Mając bilet „Paris Viste” (1-5 strefa) możesz nawet dojechać na lotnisko Charles de Gaulle i Orly. We wszystkich innych przypadkach bilety na lotnisko musisz kupić oddzielnie, gdyż obowiązuje w ich przypadku specjalny system rozliczeniowy. 

Pod tym linkiem możesz znaleźć informacje na temat tego, za ile pieniędzy możesz kupić bilet „Paris Viste” w różne dni.

Bilet Mobilis został opracowany specjalnie dla turystów. Jest to bilet na 1 dni bez ograniczeń co do przejazdów. Bilet na 1-2 strefę kosztuje 7,50 euro, na 1-3 strefę – 10 euro, na 1-4 strefę – 12,40 euro, a na 1-5 sterfę 17,80 euro.

Jest jeszcze bilet „dla miejscowych”, tak zwany Navigo. Z jednej strony, jest on nieco starszy niż bilet Paris Viste, jednak nie każdy turysta będzie zadowolony z niego – działa on bowiem przez równy okres tygodnia lub miesiąca kalendarzowego (od pierwszego dnia miesiąca do ostatniego lub od poniedziałku do niedzieli).

Oprócz kosztów za przejazd, będziesz musiał dodatkowo pokryć koszt samej karty, której koszt to już 5 euro. Od 2015 roku Navigo obejmuje wszystkie dzielnice i nie ogranicza pasażerów pod względem transportu miejskiego i podmiejskiego.

Ceny biletów Navigo mogą zmienić się w ciągu roku. Teraz obowiązuje cena od 22,80 euro (taryfa tygodniowa obejmująca wszystkie strefy). Koszt biletu miesięcznego to 75,20 euro. Przed zakupem sprawdź cennik na stronie paryskiego transportu publicznego. 

Ile kosztuje bilet na transport w Paryżu?

Bilet na metro w Paryżu

Paris: Wybierz hotel

  • Standardowy bilet kosztuje 1,90 euro, a karnet 10 biletów – 16,90 euro.
  • Bilet z Paryża na lotnisko Charles de Gaulle kosztuje około 10,30 euro. Zauważ, że lotnisko Charles de Gaulle znajduje się w 5 strefie.
  • Bilet z Paryża do Disneylandu na RER kosztuje około 7 euro, a bilet do Wersalu – około 6 euro.
  • Lotnisko Orly znajduje się w trzeciej strefie. Jednak aby dostać się na nie, trzeba kupić dodatkowe bilety, które kosztują około 10 euro. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule „Jak szybko i łatwo dostać się z centrum Paryża na lotnisko Orly?”. 

» PRZECZYTAJ TAKŻE ARTYKUŁ — Jak kupić bilet na metro w Paryżu?

Jeszcze jedno na koniec. Cena biletów transportu łączonego w Paryżu może zmienić się w ciągu roku. Przed wyjazdem zalecamy zajrzeć na stronę RATP.

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki