5 stref paryskiego metra

, ,
Metro w Paryżu

Wielu turystów często zastanawia się, jakie są strefy metra w Paryżu i jakie bilety w nich obowiązują. Chętnie odpowiemy na te pytania.

Strefy paryskiego metra odpowiadają podziałowi geograficznemu regionu Île-de-France (regionowi wokół Paryża). Cały region dzieli się na 5 okrągłych stref.

Sam Paryż to pierwsza strefa (tylko pierwsza). Ta strefa obejmuje całe miasto. Jeśli zatrzymujesz się w Paryżu, nie musisz o nic się martwić. W Paryżu obowiązują wszystkie typy biletów: proste bilety na metro, bilety kupione w karnecie, karty Navigo, bilety dla młodzieży, itd. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o rodzajach biletów na metro w Paryżu.

» Czytaj także20 ważnych stacji paryskiego metra

Jeśli korzystasz tylko z metra (nie z RER), to również możesz skorzystać z wszystkich wyżej wymienionych typów biletów i nie musisz zamartwiać się kwestią stref.

Strefy zostały stworzone z myślą o transporcie podmiejskim. Na przykład, dla RER B w pierwszej strefie obowiązują te same bilety, co do metra. W pozostałych przypadkach (od drugiej do piątej strefy) musisz już kupić oddzielne bilety, w zależności o d strefy, do której jedziesz.

W tym samym automacie musisz więc wybrać bilety Ile-de-France, a następnie określić, z jakiej strefy jedziesz i w jakiej strefie wysiadasz. Cena zależy od konkretnych punktów.

Metropolitain

Uwaga! Niektóre linie metra dochodzą do 2 lub 3 strefy, jednak bilety w ich przypadku pozostają takie same – oznacza to, że nie potrzebujesz biletów strefowych Prosty przykład: stacja metra i RER La Défence, która znajduje się w trzeciej strefie. Nie musisz kupować nowego biletu na metro, a w przypadku RER musisz kupić bilet do strefy 3, inaczej nie przejdziesz przez bramki.

Wszystkie najważniejsze atrakcje Paryża, takie jak wieża Eiffla, katedra Notre Dame, Luwr, Montmartre, czy Pola Elizejskie, i tak znajdują się w pierwszej strefie.

Druga strefa: Stade de France (główny stadion) i Lasek Vinceński (Bois de Vincennes)

Trzecia strefa: lotnisko Orly

Czwarta strefa: Wersal

Piąta strefa: Disneyland i lotnisko Cahrles de Gaulle

Oczywiście koszt biletów na transport zależy od strefy i konkretnej stacji, do której się wybierasz. Cena biletu w jedną stronę może wynieść nawet 10 euro (na przykład, gdy podróżujesz z lotniska Charles de Gaulle do Paryża) i trwać aż półtorej godziny! Pamiętaj o tym, wybierając hotel. Oszczędzając kilka euro na noclegu, możesz znaleźć się w dzielnicy, z której dojazd do centrum miasta będzie długi i drogi. Radzimy Ci zatrzymać się w samym sercu Paryża. O tym, jak określić, czy Twój hotel znajduje się w centrum miasta, przeczytaj w naszym artykule „Dzielnice Paryża – w których warto się zatrzymać?/dzielnice-paryza-w-ktorych-warto-sie-zatrzymac”.

Więcej informacji o systemie paryskiego metra, biletach i możliwościach zaoszczędzenia możesz przeczytać w naszych artykułach „Jak kupić bilet na metro w Paryżu?”,  „Jak zaoszczędzić na transporcie publicznym w Paryżu?” i „Jak korzystać z metra w Paryżu?”.

» Czytaj takżeDo której godziny działa transport w Paryżu?

Mapę paryskiego metra i RER możesz pobrać tutaj.