5 stref paryskiego metra

,
Metro w Paryżu

Wielu turystów często zastanawia się, jakie są strefy metra w Paryżu i jakie bilety w nich obowiązują. Chętnie odpowiemy na te pytania.

Strefy paryskiego metra

Strefy paryskiego metra odpowiadają podziałowi geograficznemu regionu Île-de-France (regionowi wokół Paryża). Cały region dzieli się na 5 okrągłych stref.

Sam Paryż to pierwsza i druga strefa. Te strefy obejmują całe miasto. W Paryżu obowiązują wszystkie typy biletów: proste bilety na metro, karty Navigo, bilety dla młodzieży, karnety jednodniowe i wielodniowe. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o rodzajach biletów na metro w Paryżu.

Jeśli zatrzymujesz się w Paryżu i korzystasz tylko z metra (nie z RER), to również możesz skorzystać z wszystkich wyżej wymienionych typów biletów i nie musisz zamartwiać się kwestią stref.

Bilety na cały region Ile-de-France można kupić w zwykłym automacie. Nie ma jednak jednolitego systemu taryfowego dla przejazdów ze strefy do strefy. Cena zależy od konkretnych punktów, przy zakupie biletu należy wpisać stację początkową i końcową podróży. Taryfę można obliczyć na oficjalnej stronie francuskiego przewoźnika RATP.

» Czytaj także20 ważnych stacji paryskiego metra

W jakich strefach znajdują się zabytki Paryża?

Metropolitain

Transport i hotele w Paryżu

Oczywiście koszt biletów na transport zależy od strefy i konkretnej stacji, do której się wybierasz. Cena biletu w jedną stronę może wynieść nawet 10 euro (na przykład, gdy podróżujesz z lotniska Charles de Gaulle do Paryża) i trwać aż półtorej godziny!

Pamiętaj o tym, wybierając hotel. Oszczędzając kilka euro na noclegu, możesz znaleźć się w dzielnicy, z której dojazd do centrum miasta będzie długi i drogi. Radzimy Ci zatrzymać się w samym sercu Paryża. O tym, jak określić, czy Twój hotel znajduje się w centrum miasta, przeczytaj w naszym artykule „Dzielnice Paryża – w których warto się zatrzymać?”.

Porównaj różne oferty hoteli w centrum miasta

Więcej informacji o systemie paryskiego metra, biletach i możliwościach zaoszczędzenia możesz przeczytać w naszych artykułach „Jak kupić bilet na metro w Paryżu?”,  „Jak zaoszczędzić na transporcie publicznym w Paryżu?” i „Jak korzystać z metra w Paryżu?”.

» Czytaj takżeDo której godziny działa transport w Paryżu?

Mapę paryskiego metra i RER możesz pobrać tutaj.