Jakie bilety najlepiej kupić do paryskiego metra?

, ,
Jakie bilety najlepiej kupić do paryskiego metra?

W związku z nieustannymi pytaniami na temat tego, kiedy i jakie bilety na metro w Paryżu kupić, postanowiliśmy odpowiedzieć na te najbardziej popularne.

Po pierwsze, Paryż i jego bliskie przedmieścia dzielą się na 5 stref transportowych różniących się ceną. O nich możesz przeczytać w naszym oddzielnym artykule «5 stref paryskiego metra». Sam Paryż znajduje się w pierwszej i drugiej strefie, a na przykład lotnisko Charles de Gaulle to strefa piąta.

» Czytaj takżeJak korzystać z metra w Paryżu? Szczegółowa instrukcja

Jeden bilet na cały transport

Paris

W strefie pierwszej i drugiej ten sam bilet t+ obowiązuje na wszystkie środki transportu: metro, autobusy, tramwaje i RER. Bilet kosztuje 2,10 €. Jeden bilet jest na jedną podróż, ale może być przenoszony. Transfer możliwy jest w ciągu dwóch godzin. Bilet można kupić w kasie metra, w automatach na przystankach lub u kierowcy autobusu. Ale u kierowcy autobusu kosztuje to więcej — 2,50 €.

W strefach trzeciej, czwartej i piątej należy kupić specjalny bilet. Na przykład, jeśli przylatujesz na lotnisko Charles de Gaulle, kup bilet na RER, aby podróżować transportem publicznym. Są one jedno-przejazdowe: po wejściu do stolicy poruszasz się bez wychodzenia z metra.

Alternatywnie możesz wynająć taksówkę lub samochód, który dowiezie Cię do celu w komfortowych warunkach i z prędkością błyskawicy, unikając wszelkich postojów. Tu możesz tu wynająć samochód.

» Czytaj takżeJak dostać się do Paryża z lotniska Charles de Gaulle?

Karta transportowa

Navigo Easy

Jeśli zamierzasz korzystać z transportu publicznego więcej niż dziesięć razy, nie bądź leniwy i kup kartę Navigo Easy w kasie biletowej tak szybko, jak to możliwe. Karta jest nie tylko wygodniejsza w użyciu niż mały, papierowy bilet, ale jest też tańsza – karta kosztuje 2 €, a doładowanie na dziesięć przejazdów to 16,90 €.

Możesz również pobrać kartę dla dzieci (od czterech do dziesięciu lat, dziesięć biletów za 8,45€), karnet dzienny (Navigo Jour) i karnet weekendowy (Navigo Jeune). O tych przepustkach pisaliśmy w tym artykule:

» Czytaj takżeJak zaoszczędzić pieniądze na komunikacji miejskiej w Paryżu?

Paryż przechodzi

Specjalnie dla podróżnych została opracowana karta ParisVisite. Można go kupić na od jednego do pięciu dni z ważnością w 1-3 i 1-5 strefach transportowych (od 13,50 €). Do karnetu dołączona jest mapa miasta oraz zniżki na wszystkie atrakcje turystyczne. Na lotniska Charles de Gaulle i Orly można podróżować tylko z przepustką 1-5 strefową. W przeciwnym razie, bilety do nich muszą być kupowane z oznaczeniem stacji, ponieważ na przedmieściach obowiązuje specjalny system taryfowy.

Jednodniowy bilet Mobilis jest stworzony z myślą o paryżanach, ale może też dobrze służyć turystom. Nie ma również limitu liczby przejazdów. Dla 1-2 stref będzie kosztować 8,45 €, 1-3 stref – 11,30 €, 1-4 stref – 14 € i dla 1-5 stref – 20,10 €. Będzie dla ciebie korzystnie kupić ten karnet, jeśli wybierasz się do Wersalu lub Disneylandu. Pojedyncza podróż w obie strony będzie kosztować więcej.

W Paryżu

Wielodniowe karnety dla Paryżan są wgrywane na kartę Navigo. Turysta też może go kupić. Są one tańsze niż karta Paris Visit, ale są ważne wyłącznie w ciągu tygodnia lub miesiąca kalendarzowego (od poniedziałku do niedzieli lub od pierwszego do ostatniego dnia). Ponadto, oprócz opłaty za przejazd, należy kupić kartę za 5 €, nakleić na nią swoje zdjęcie i napisać na niej swoje imię wraz z nazwiskiem.

Zaletą systemu Navigo jest to, że dotyczy on wszystkich stref i nie ogranicza pasażerów w podróżowaniu transportem miejskim i podmiejskim. Taryfy zmieniają się w ciągu roku. Obecnie zaczynają się one od 30 € za tydzień (pięć stref). Miesięczny karnet będzie kosztował 84,10 €.

Specjalnie dla turystów aktywnych kulturalnie przygotowano karty rabatowe Paris Museum Pass, Paris Pass i Paris PassLib', które nie tylko uprawniają do nieograniczonych przejazdów, ale także do zniżek, a nawet darmowego wstępu bez kolejki do głównych atrakcji.

» Czytaj takżeTurystyczne karty rabatowe w Paryżu

Ceny biletów w różnych strefach

Metro w Paryżu

Główną niedogodnością paryskiego transportu dla turystów jest niemożność obliczenia, ile będą kosztować strefy dojazdowe. Jak już pisaliśmy w artykule o strefach metra, nie ma dla nich zunifikowanego systemu taryfowego. Do każdej stacji poza 1-2 strefami obowiązuje inna cena.

Na przykład, lotnisko Charles de Gaulle znajduje się w strefie piątej, a bilet na nie kosztuje 11,45 €. Orly, z drugiej strony, jest lotniskiem strefy trzeciej. Jednak aby dostać się tam przez OrlyVal, należy kupić dodatkowy bilet, który kosztuje 11 €. Przeczytaj więcej w naszym artykule «Jak dojechać z lotniska Orly do Paryża. Wszystkie sposoby».

Dlatego w Paryżu wygodnie jest korzystać z karnetu.

» PRZECZYTAJ TAKŻE ARTYKUŁ — Jak kupić bilet na metro w Paryżu?

Jeszcze jedno na koniec. Cena biletów transportu łączonego w Paryżu może zmienić się w ciągu roku. Przed wyjazdem zalecamy zajrzeć na stronę RATP.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *