8. okręg Paryża: Pola Elizejskie

,
8 Dzielnica Paryża

Pamiętaj, że 8. dzielnica Paryża to Pola Elizejskie, a Pola Elizejskie to 8. dzielnica Paryża. Dla większości turystów rzeczywiście tak jest, ale paryżanie będą się z tobą spierać, ponieważ w tej dzielnicy jest wiele innych ciekawych atrakcji, a poza tym bardzo przyjemnie się w niej mieszka.

» Czytaj takżePierwszy raz w Paryżu: planujemy idealną podróż

Czym charakteryzuje się 8. okręg Paryża?

8. okręg Paryża – złote serce miasta

Jedna z najpiękniejszych dzielnic Paryża, 8. okręg, znajduje się tuż obok historycznego centrum. Jest uosobieniem Paryża, jaki znamy z błyszczących magazynów, kronik i czasopism o modzie – luksusowego i ozdobnego miasta, ozdobionego witrynami prestiżowych sklepów, szyldami drogich restauracji, modnymi hotelami i zielonymi, zadbanymi parkami.

» Czytaj takżeDzielnice Paryża – w których warto się zatrzymać?

Czy warto zamieszkać w 8. okręgu?

Zamożna 8. dzielnica jest doskonałym miejscem na krótki pobyt w Paryżu, ponieważ wszystkie atrakcje znajdują się w pobliżu.

8 Dzielnica Paryża: Wybierz hotel

A jeśli zakupy, są tym, co najbardziej Cię interesuje, Dzielnica 8 jest najlepszą opcją. To właśnie tutaj i w sąsiedniej 9. dzielnicy znajdują się wszystkie najlepsze centra handlowe i słynne sklepy

Atrakcje w 8. okręgu miejskim

Prawdopodobnie najsłynniejsza aleja na świecie. Wielu uważa ją również za najpiękniejszą. Ale z pewnością jest najbogatsza. Znajdują się tu flagowe sklepy o międzynarodowej renomie.

Od 1789 r. nosi poetycką nazwę, która oznacza miejsce rajskie bez smutków.

Pola Elizejskie zaczynają się na Place de la Concorde (Plac Zgody), którego ozdobą jest prawdziwy starożytny egipski obelisk. Historyczna oś miasta przebiega dokładnie wzdłuż tej linii.

8. okręg paryski — Pola Elizejskie

W 8. okręgu Aleja kończy się na Łuku Triumfalnym. Cesarz  Napoleon Bonaparte, planował wybudować go na swoją cześć, ale nie dożył jego ukończenia. Obecnie jest to pomnik chwały wojennej wszystkich Francuzów, a pod łukiem płonie wieczny ogień. Wewnątrz łuku znajduje się muzeum, a z dachu rozciąga się jeden z najlepszych widoków na miasto.

Dwa pałace, Wielki i Mały, zostały zbudowane na Polach Elizejskich w tym samym czasie, co wieża Eiffla. Mimo pompatycznej nazwy, w pałacach tych nigdy nie mieszkał żaden król. Pierwotnie były to hale wystawowe.

Grand Palais jest rzeczywiście wielkim pałacem, w którym odbywają się zmieniające się wystawy czasowe; na jednej z jego fasad mieści się muzeum nauki Palais de la Découverte, a w grudniu pod jego łukami rozlewa się największe na świecie kryte lodowisko.

Na placu o tej samej nazwie stoi monumentalny kościół Madeleine. Fasada z 52 kolumnami jest wzorowana na starożytnych świątyniach greckich, ale wspaniałe wnętrze nie pozostawia wątpliwości. Wewnątrz dostępny jest przewodnik w różnych językach, a wstęp jest bezpłatny.

Stary budynek z 1837 r. dworca Saint Lazare  niejednokrotnie inspirował wielu artystów do tworzenia arcydzieł. Szczególnie wyróżniali się impresjoniści. Nawet jeśli nie uda Ci się dotrzeć do tej stacji, na pewno zobaczysz ją w Muzeum Orsay.

8. okręg paryski - Kościół Madeleine

Muzeum Cernuschi posiada wspaniałą kolekcję sztuki azjatyckiej, a w szczególności chińskiej. Trudno uwierzyć, że większość zbiorów muzeum została zgromadzona przez jednego prywatnego kolekcjonera. Po remoncie w 2019 r. muzeum jest ponownie otwarte dla zwiedzających.

Miłośnicy arystokratycznych wnętrz mogą odwiedzić dwa inne muzea w 8. okręgu. Muzeum Nissim de Camondo zachowało nienaruszone otoczenie z końca XIX w. z bogatą kolekcją przedmiotów codziennego użytku z XVII i XVIII w. Muzeum Jacquemart-André prezentuje nie tylko wnętrza, ale także kolekcję obrazów renesansowych.

Park Monceau to malowniczy park miejski z krętymi ścieżkami, stawem, sztuczną grotą i rzeźbami. Doskonałe miejsce na odpoczynek dla zmęczonych wędrówką po Polach Elizejskich.

Co robić w 8. okręgu?

Pola Elizejskie, najbardziej znana na świecie arteria komunikacyjna, to obowiązkowy punkt programu każdego turysty. Jest to serce i centrum tętniącego życiem 8. okręgu i całego Paryża. Wraz z dwiema pobliskimi alejami, Avenue Montaigne i Avenue George V, Pola Elizejskie stanowią „Złoty trójkąt”, obszar pełen najmodniejszych butików.

8. okręg paryski - Sklep Louis Vuitton

Nieśpieszna przechadzka wzdłuż Pól Elizejskich wprowadzi Cię w paryskie życie: słodka chmura zapachów otacza słynny sklep Guerlain, który z prostego butiku z perfumami stał się historycznym punktem orientacyjnym; po obu stronach wiszą oryginalne witryny innej modnej świątyni, sklepu Louis Vuitton, a z każdej strony unosi się smakowity zapach ulicznych kawiarenek i wyszukanych restauracji.

Koniecznie zatrzymaj się w legendarnej cukierni Ladurée, gdzie dostaniesz najlepsze na świecie migdałowe makaroniki i kupisz pudełko słodyczy na prezent. Punktem kulminacyjnym spaceru wzdłuż Pól Elizejskich jest wspaniały Łuk Triumfalny, do którego niezmiennie ustawiają się kolejki turystów.

Gdzie zjeść w 8. okręgu?

Gdzie zjeść w 8. okręgu?

Raczej się spodziewasz, że w restauracjach na Polach Elizejskich zapłacisz za miejsce, a nie za jedzenie. Dlaczego więc nie pójść prosto do restauracji z gwiazdką? Możesz mieć pewność, że jedzenie będzie wyśmienite.

» Czytaj także10 dań kuchni francuskiej, których trzeba spróbować w Paryżu

Na przykład zjedz obiad w Pavyllon naprzeciwko Małego Pałacu (adres: 8 avenue Dutuit). Albo w L’Atelier de Joël Robuchon, dwugwiazdkowej restauracji (adres: 133 avenue des Champs-Élysées).

Na posiłek i niezapomniane widowisko wybierz się do Kabaret Le Crazy Horse. Ważne jest jednak, aby planować takie wypady z wyprzedzeniem. W szczycie sezonu lub w czasie świąt na pewno nie będzie wolnych miejsc. Sprawdź dostępność biletów w wybranym terminie tutaj.

Restauracja Lasare w budynku dworca będzie oferować znakomite dania kuchni francuskiej. Danie główne będzie kosztować około 20-40 euro.

Na szybki i smaczny posiłek można wybrać się do kawiarni w delikatesach Fauchon przy kościele Madeleine. Za 26 euro podawane są przystawka, danie główne i kieliszek wina.

Koneserzy haute cuisine z pewnością docenią wykwintne menu w Maison de la Truffe, gdzie niemal do każdego dania dodawane są trufle. Ta gastronomiczna przyjemność nie jest tania – średni rachunek za dwie osoby wyniesie co najmniej 100 euro – ale na pewno zapadnie w pamięć zarówno ze względu na delikatny smak potraw, jak i wspaniałe widoki na plac Madeleine, gdzie znajduje się restauracja.

Znalezienie niedrogiego lokalu w pobliżu Pól Elizejskich będzie trudne, ale jest przecież McDonald’s!

Zapraszamy na wycieczkę po 8. okręgu Paryża!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *