Ciekawe miejsca w pobliżu Mediolanu (około godziny drogi)

, ,
Como

Północne Włochy – to obszar gęsto zaludniony. Dzięki dobrym połączeniom komunikacyjnym z Mediolanem, wiele miast jest wartych osobnego odwiedzenia.

Ze względu na weekendowe dojazdy do tych miast samochodem lub motocyklem, lepiej jest wybrać pociąg, aby uniknąć korków w autobusach.

Poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół mapy, oto 10 interesujących miast w pobliżu Mediolanu.

Jezioro Como

Jezioro Como

Jednym z najważniejszych celów podróży w Lombardii jest jezioro Como. George Clooney, Brad Pitt, Madonna, Sylvester Stallone i Jennifer Lopez spędzają tu wakacje.

Pociągi z Mediolanu z Dworca Centralnego lub stacji metra Cadorna jeżdżą do Como co godzinę. Czas przejazdu wynosi 35-40 minut, a bilet kosztuje 4,80 euro.

Szczególnym miejscem jeziora są starożytne wioski rozrzucone wzdłuż brzegów. Bellagio i Varenna, na przykład, są popularnymi weekendowymi wypadami dla mieszkańców włoskich miast. Z Como do tych miejscowości kursują wycieczki statkiem.

Z Mediolanu można dojechać do Varenny pociągiem i wysiąść na stacji Varenna-Esino. Można też wsiąść do autobusu linii D21. Z Lecco można łatwo dojechać do Bellagio autobusem linii LB. Wsiądź na dworcu kolejowym w Lecco. Czas przejazdu wynosi 40 minut.

W Varennie i Bellagio można zwiedzić wille z ogrodami, wypić aperitif w nadmorskiej kawiarni lub po prostu pospacerować i zjeść gelato.

Varenna: Wybierz hotel

Bellagio: Wybierz hotel

Jeśli jesteś w Como latem, proponujemy kąpiel na jednej z małych, płatnych plaż Lido.

» Czytaj takżeGdzie najlepiej zatrzymać się nad jeziorem Como

Lecco

Lecco

Najbliżej Mediolanu znajduje się miasto Lecco nad jeziorem Como. Jest to popularne miejsce na spacer lub kąpiel w dzień wolny od pracy. Można tu przyjechać pociągiem, a następnie przejść się promenadą wzdłuż jeziora i nakarmić łabędzie. Proponujemy skosztować lokalnej kuchni, np. w restauracji La Selvaggia, która serwuje risotto z luganega, lokalną kiełbasą w naturalnej osłonce, oraz zupę cebulową (zuppa di cipolle).

Zimą najbliższy ośrodek narciarski, Piani di Bobbio, znajduje się w odległości krótkiej jazdy samochodem od Lecco. Wystarczy wsiąść do autobusu D35.

W lecie można dojść do punktu poboru opłat przy Great Bear Beach ścieżką pieszą i rowerową, która ciągnie się wzdłuż brzegu jeziora. Na plaży znajduje się restauracja i dyskoteki.

» Czytaj takżeWszystkie najlepsze plaże w odległości godziny jazdy samochodem od Mediolanu

Lecco: Wybierz hotel

Monza

Monza

Monza znajduje się bardzo blisko Mediolanu – zaledwie 10-20 minut drogi. Pociągi odjeżdżają z Milano Centrale lub Stazione Garibaldi. Bilety kosztują 2 euro.

Główną atrakcją jest Park Monza z Willą Królewską. Ten ogromny neoklasycystyczny dwór został zbudowany w XVIII wieku jako prywatna rezydencja austriackiej dynastii Habsburgów.

W wyniku wojen zmieniali się właściciele pałacu: Napoleon Bonaparte z Józefiną Beauharnais, ponownie Habsburgowie, a w końcu dynastia włoskich królów Savoie. Obecnie budynek został przekształcony w muzeum.

Park Monza jest największym zamkniętym parkiem w Europie. Jego mury rozciągają się na terytorium 4 sąsiednich miast. Park powstał z rozkazu Napoleona – nie tylko do spacerów, ale i do polowań.

Monza: Wybierz hotel

Oprócz ogrodów królewskich, znajduje się tu duży tor wyścigowy, na którym rozgrywane są wyścigi Formuły 1. Znajduje się tu również farma bydła, staw z łabędziami i żółwiami, stajnie, klub golfowy, średniowieczny kościół i zabytkowe wille. Również dzieci będą miały zapewnioną rozrywkę.

Spacer z dworca do parku wzdłuż brukowanych uliczek historycznego centrum miasta.

Bergamo

Bergamo

Dla Włochów Bergamo jest skarbnicą sztuki otoczoną Alpami. Chociaż jest to mało znane miasto dla międzynarodowej turystyki, sami Włosi są z niego dumni i odwiedzają je okresowo w dni wolne od pracy.

Z dworca kolejowego możesz wejść po schodach na Santa Lucia Vecchia lub wjechać kolejką linową na Stare Miasto lub Górne Miasto w Bergamo.

Skosztuj tradycyjnej kuchni Bergamo: Casoncelli (pierożki z mięsem, sułtankami i przyprawami) i Polenta (dodatek do dania z mąki kukurydzianej z różnymi sosami).

Bergamo: Wybierz hotel

Desenzano

Desenzano

Główne miasta turystyczne nad jeziorem Garda to Sirmione i Desenzano.

Pociąg z Mediolanu Dworzec Główny do stacji Desenzano. Czas podróży wynosi od 50 minut, a cena biletu to 9,20 euro.

Najpierw spacer promenadą, zobacz stary port, molo, latarnię morską i miasteczka na drugim brzegu. W pobliżu centrum miasta znajdują się plaże do pływania.

Zwiedzanie stanowiska archeologicznego Willi Rzymskiej, pozostałości po ogromnym rzymskim kompleksie mieszkalnym z termami.

Z głównej katedry Duomo, przejdź przez Piazza Malvezia do Castel Desenzano. Stąd rozpościera się piękny widok na jezioro i miasto.

Desenzano del Garda: Wybierz hotel

Sirmione

Sirmione

Do Sirmione można dopłynąć statkiem lub autobusem z Desenzano. Autobusy linii 026 odjeżdżają co godzinę z dworca kolejowego lub z Porta Desenzano. Opłata za przejazd wynosi 1-2€, a czas przejazdu to 10 minut. Można też dojechać tam taksówką – za 15-20 euro i tylko 9 minut.

Sirmione jest chronione od strony jeziora przez potężną starożytną fortecę z XIII wieku, Zamek Scaligero.

Kolejnym klejnotem miasta są groty w rzymskiej willi poety Catullo, zbudowanej między I w. p.n.e. a I w. n.e. Jest to najbardziej imponujący przykład willi rzymskiej w północnych Włoszech dzisiaj.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest ogród botaniczny Fundacji Gellera, założony w 1903 roku, w którym znajduje się ponad 500 gatunków roślin. Wśród drzew i krzewów stoją posągi.

Sirmione jest znane nie tylko ze swoich zabytków, ale także z leczniczych źródeł termalnych. Spa Boiola Spring jest otwarte przez cały rok.

Sirmione: Wybierz hotel

Pavia

Pavia

Weekendowa wycieczka do Pawii to, jak mówi włoskie powiedzenie, „minima speza, massima reza” (świetna zabawa za niewielkie pieniądze).

Przejazd pociągiem z dworca Porta Venezia trwa 30-40 minut i kosztuje 2-7 euro. Mediolański autobus T172 dojeżdża do Pavii w godzinę, jeśli nie ma korków. Wsiądź na przystanku autobusowym przy Via Vittadini. Bilety kosztują 2 euro.

Od 572 do 774 roku Pavia była stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Miasto przeżyło wielu obcych zdobywców, więc wchłaniało różne kultury. Będąc tutaj, warto zwrócić uwagę na charakterystyczną cechę architektoniczną: w historycznym centrum Pavii większość budynków zbudowana jest z czerwonej cegły.

Stara Pavia jest miastem wielkich katedr.

Zacznijmy od kościoła św. Piotra w Złotym Niebie, do którego turysta wchodzi z cichego, zacienionego placu. Ma spiczastą fasadę typową dla kościołów romańskich. Reliktem tego kościoła jest relikwiarz św. Augustyna z jego relikwiami w środku. Arka umieszczana jest w prezbiterium przed chórem.

Główna katedra w Pawii, Duomo di Pavia, została zbudowana na miejscu starożytnej rzymskiej świątyni pogańskiej. Od 1400 roku trwała budowa tej drugiej wersji, imponującej rozmachem i wysoką na 92 metry ośmiokątną kamienną kopułą.

Murowanie ścian zewnętrznych zostało wykonane w niekonwencjonalny sposób, co wyróżnia świątynię spośród wszystkich innych. Podczas przebudowy zachowano jedną z XI-wiecznych wież. Dopiero w 1989 roku nagle się zawaliła, zabijając 4 przechodniów. Przypominają o tym pozostałości wieży oraz tablica pamiątkowa z nazwiskami poległych.

Pavia: Wybierz hotel

Wielki Kościół Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel jest przykładem gotyckiej architektury lombardzkiej. Styl ten charakteryzuje się powściągliwością. Wnętrze kościoła zdobią kolumny z czerwonej cegły i łukowate sklepienia. Białe ściany tylko miejscami ozdobione są freskami.

Kościół św. Teodora, z drugiej strony, ma wiele fresków z widokiem na starożytną Pawię. Jest to w zasadzie pierwsza mapa miasta.

A ostatni z dużych to kościół św. Michała, najlepszy przykład średniowiecznego kościoła romańskiego i miejsce koronacji.

Przejdźmy teraz nad rzekę Ticino. Zadaszony, szeroki most Ponte Coperto, z dzwonnicą pośrodku, przenosi mieszczan i turystów z jednego brzegu na drugi.

Zamek Visconti został zaprojektowany jako pałac rozrywki, a nie jako bezpieczne schronienie. Świadczą o tym wielkie okna ozdobione kolumnami i freski na ścianach wszystkich sal. Niektóre elementy twierdzy są jednak obecne – fosa ochronna, otwory strzelnicze, baszty narożne i mosty zwodzone.

Pavia szczyci się jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie. Uczył tam Alessandro Volta. Do niedawna niektóre wydziały były tylko na tej uczelni. Dyplom z tego uniwersytetu jest uznawany za prestiżowy na rynku pracy.

Na obrzeżach Pawii warto odwiedzić monumentalny kompleks Certosa, duży klasztor i świątynię zbudowaną w XIV wieku.

Znajdują się tu restauracje, takie jak Antica Osteria del Previ, w której panuje średniowieczna atmosfera. Lokalne potrawy: zuppa alla pavese z jajkiem i grzankami, l’anguilla alla borghigiana.

Vigevano

Vigevano

Podróż pociągiem do Vigevano z Mediolanu zajmuje 30 minut. Wsiądź na stacji Milano Porta Genova i nie zapomnij kupić biletu za 3-4 euro.

Jednym z najpiękniejszych placów we Włoszech jest Plac Książęcy w Vigevano. Powstał on na zlecenie Ludwika Czarnego pod koniec XV wieku. Zaprojektowany przez Leonarda da Vinci i Donato Bramante.

Podobnie jak Mediolan, Vigevano posiada swój własny Zamek Sforzów, świadectwo zamożności rodziny Sforzów. Na obwodzie placu znajdują się zadaszone galerie, a wszystkie elementy są połączone w zespół z katedrą, dzwonnicą i wieżą.

W Vigevano znajdują się również miejsca niezwykłe. Na przykład unikalne Muzeum Historii Obuwia.

Vigevano to kraina pól ryżowych. Głównymi daniami regionu są risotto z flakami i pokrzywą, grzybami porcini, mięsem przepiórki, szparagami i molwą.

Vigevano: Wybierz hotel

Turyn nie leży blisko Mediolanu, ale jest od niego oddalony o godzinę drogi.

Turyn

Pomimo odległości 150 kilometrów, z Mediolanu do Turynu można dostać się w mgnieniu oka. Z dworców Milano Centrale i Milano Porta Garibaldi szybka kolej Frecciarossa kursuje około godziny. Pociąg kursuje regularnie przez cały dzień, od 7 rano do 22 wieczorem. Ceny biletów zaczynają się od 17 euro.

Turyn jest miastem rezydencji królewskich. Od XVI wieku było stolicą Królestwa Sabaudii. Na początku XVIII wieku i z przerwami w XIX wieku było stolicą Królestwa Sardynii. A od 1861 roku, po zjednoczeniu Włoch, przez 4 lata było stolicą Królestwa Włoch.

Zacznijmy naszą wycieczkę po Turynie. Z dworca kolejowego Porta Nuova przejdź wzdłuż pieszej „ulicy mody” Via Roma do Piazza San Carlo, który jest otoczony zabytkowymi kawiarniami w arkadach. Spróbuj jednego z ich napojów, gorącej czekolady lub bicerin (mieszanka mleka, kawy i ciemnej czekolady), które są popularne w Turynie.

Kontynuuj wzdłuż tej samej Via Roma i dojdziesz do Placu Zamkowego. Barokowe budynki nadają temu placowi elegancki wygląd.

Są to:

  • Pałac Królewski
  • Katedra Duomo
  • Teatr Królewski
  • Biblioteka Królewska (przechowywany jest tu autoportret Leonarda)
  • Zbrojownia

Jedynie Palazzo Madama wyróżnia się na tle ogólnego stylu. Jego fasada jest pałacowa, ale poza tym wygląda bardziej jak starożytna forteca. Budynek powstał jako forteca w czasach rzymskich. W XVII wieku forteca-pałac była rezydencją królowej Marii Krystyny de Bourbon. Obecnie znajduje się tam muzeum sztuki starożytnej.

Turyn: Wybierz hotel

Tuż obok pałacu królewskiego, dawnej rezydencji dynastii sabaudzkiej, znajduje się katedra Świętego Jana Chrzciciela. Całun (idone), którym owinięto Chrystusa po jego śmierci na Golgocie, jest jednym z głównych świętych miejsc chrześcijaństwa. Jest on wystawiany co 25 lat przez 40 dni.

Przejdź za Pałacem Madama, za mostem na rzece Pad, a znajdziesz Kościół Wielkiej Matki. Prowadzi do niej ulica Po. Prowadzi ona do pięknego Piazza Vittorio Veneto.

Na końcu placu, na wzgórzu, stoi klasztor Monte dei Capucini. Po prawej stronie widać Park Valentino z XIII-wiecznym zamkiem o tej samej nazwie. Bardzo polecamy spędzenie kilku godzin w parku, jest to jeden z najlepszych parków w Europie.

Od strony parku należy kierować się na pieszą ulicę Lagrange. Następnie podążaj ulicą Nauk Akademickich do Muzeum Egipskiego, które zajmuje 4 piętra. Jest to największe muzeum o Egipcie, zaraz po Kairskim. Bilety kosztują 13 euro i są zniżki dla kategorii wiekowych.

Jezioro Maggiore i miasto Verbania

Jezioro Maggiore

Do jeziora Maggiore można dojechać samochodem lub pociągiem. Pociąg do stacji Verbania-Pallanza jedzie 1 godzinę z dworca Milano Centrale. Bilet kosztuje 9,2 euro.

Verbania ma atmosferę, którą tworzą odbicia miasta w spokojnych wodach jeziora Maggiore. Spaceruj wzdłuż brzegu i podziwiaj w oddali wyspy Borromeo.

Inny piękny widok roztacza się z cypla Castagnola, pokrytego zielonymi parkami z secesyjnymi willami.

Willa Taranto, z ogrodem o powierzchni ponad 20 hektarów i 20.000 gatunków roślin, została przekazana miastu jako przykład kolekcji botanicznej.

W Willi San Remigio znajduje się oratorium o tej samej nazwie, pochodzące z 1100 roku. Zachowały się w nim starożytne freski. W parku znajduje się średniowieczny ogród kuchenny i sad.

Oratorium od łacińskiego oratorium oznaczającego „miejsce modlitwy”, pomieszczenie lub budynek, który jest poświęcony dla wspólnego oddawania czci Bogu.

W historycznym centrum miasta, zobacz Chiesa di Madonna di Campagna i Palazzo Duniani, wspaniały przykład architektury barokowej.

Poświęć jeden dzień na zwiedzanie Wysp Boromejskich. Nawiasem mówiąc, są one tak nazwane, ponieważ w XIV wieku należały do rodziny Borromeo. Są tu trzy wyspy, na które można dopłynąć łodzią po okręgu. Na wyspach znajdują się pałace z dziełami sztuki, ogrody z posągami i tarasy widokowe.

Na koniec, nad jeziorem Maggiore proponujemy odwiedzić średniowieczną twierdzę Rocca di Angera z największym w Europie muzeum lalek. Albo XIV-wieczny klasztor nad jeziorem, L’Eremo di Santa Caterina del Sasso.

Jezioro Maggiore: Wybierz hotel

Lombardia i Piemont to nie tylko Mediolan i Turyn. Włoski smak jest bardziej wyrazisty i odczuwalny w mniejszych, malowniczych miasteczkach. Zatrzymując się w Mediolanie możesz odkryć nie tylko europejską stolicę mody, ale także tradycyjne północne Włochy z ich historią, przyrodą, kulturą i kuchnią. W miastach w pobliżu Mediolanu warto spędzić kilka dni.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *