10 serów, które trzeba spróbować we Francji

Ser francuski

Słone, pikantne, twarde, miękkie, pleśniowe, wykonane z krowiego, owczego lub koziego mleka – wytwarzanie serów we Francji można nazwać sprawą wagi państwowej. Jak nawet powiedział Charles de Gaulle, „Jak można rządzić krajem, który ma 246 rodzajów sera?”. Tak naprawdę, liczba jego odmian jest prawie dwa razy większa – oficjalnie wyróżnia się ich ponad 400.

Każdy region ma swój charakterystyczny ser, którego receptura objęta jest dokładnie chronioną tajemnicą. Różnorodność smaków i zapachów sera sprawia, że mniej doświadczeni turyści mogą mieć problem z wyborem tego najlepszego. Będąc we Francji, koniecznie spróbuj 10 najważniejszych serów, które polecają smakosze z całego świata:

Roquefort

Roquefort

Wszechobecny Roquefort to żółtawy ser z niebieskawą szlachetną pleśnią. Przygotowuje się go tylko w prowincji Rouergue z koziego (lub owczego) mleka. Zanim trafi na stół musi dojrzeć w specjalnych piwnicach. Ma dość wyrazisty zapach i miękką konsystencję. Do jego cięcia wykorzystuje się specjalny nóż.
Jeśli nie jesteś zagorzałym fanem serowych przysmaków, możesz alternatywnie spróbować Saint Agur, który ma nieco łagodniejszy smak.

Camembert

Camembert

Camembert to ser produkowany na całym świecie, którego oryginalny przepis wywodzi się z Normandii. Swoją nazwę otrzymał na cześć miejscowości zamieszkiwanej przez rolnika, który opracował jego przepis. Wykonuje się go z mleka koziego (lub krowiego). Ma białą pleśń i wyróżnia się silnym zapachem oraz smakiem. Często dodaje się go do sałatek, przystawek i zapiekanek. Jeśli nie ma zapachu, oznacza to, że nie jest oryginalny. W klasycznej wersji małe okrągłe porcje sera pakowane są z pudełka wykonane z kory brzozy.

Brie

Brie

Brie przypomina smakiem Camembert, jednak różni się od niego wielkością porcji. Są one większe i sprzedaje się je w plastrach, więc tylko częściowo jest on pokryty pleśnią. Wpływa to na jego mniej wyraźny smak. Jest to najbardziej popularny ser wśród miękkich serów o kremowej konsystencji.

Chevre

Chevre

Chevre to nazwa kilku rodzajów sera z mleka koziego. Ich kolor zależy od ekspozycji – może być albo biały, albo niebieskawy. Większość serów tego typu ma ser kiełbasy. Dodaje się je do sałatki z pomidorów i liśćmi bazylii przyprawionej octem balsamicznym. Szczególnie znaną odmianą jest Tomme de Chevre, czyli ser pleśniowy z czerwonymi plamami o aromacie ziół.

Bresse Bleu

Bresse Bleu

Bresse Bleu to ser z żółtą pleśnią (niemiecki Dor Blue wytwarza podobny ser na rynek Europy Wschodniej). Stosuje się go jako składnik przekąsek. Szczególnie dobrze smakuje ze słodkim lub półsłodkim białym winem.

Emmental

Emmental

Emmental to twardy ser o słodkim smaku, który stał się znany dzięki swoim dużym dziurom. Uważa się go za jeden z najstarszych gatunków sera – jego produkcja rozpoczęła się już w XIII wieku.

Reblochon

Reblochon 

Reblochon Savoie to miękki ser pochodzący z podnóża Alp. Jego nazwa w języku polskim oznacza „oszustwo”. Związana jest z nim pewna legenda, mówiąca o tym, że w celu zaoszczędzenia paru złotych rolnicy nie do końca doili krowy, zmniejszając w ten sposób swoje podatki. Powtórne dojenie pozwalało uzyskać bardzo tłuste mleko, z którego zaczęto produkować aromatyczny ser. Często dodaje się go do zapiekanek.

Valancay

Valancay

Valancay to ser z koziego mleka w kształcie ściętej piramidy. Jak głosi legenda, jego górę odciął mieczem sam Napoleon, aby nie przypominał on o przegranej w kampanii egipskiej. Serowe piramidy posypywane są popiołem drzewnym, dzięki czemu wytwarza się na nich cienka warstwa żółtawej pleśni.

Boursin

Boursin 

Boursin to miękki ser wytwarzany we francuskiej Normandii. Doprawia się go czosnkiem, papryką i figami. Najlepiej nadaje się do smarowania chleba.

Neufchatel

Neufchatel

Neufchatel to ser z Normandii, który wytwarza się z pełnego mleka niektórych ras krów spędzających pół roku na pastwiskach. Produkuje się go od kwietnia do sierpnia. Zwolennicy tego gatunku twierdza, że jest on najstarszym w kraju i przygotowuje się go według receptury mnichów, a także najbardziej romantyczny – ma bowiem kształt serca.

 

W zależności od tego, na jaki fromage („ser” po francusku) zdecydujesz się, jego cena za kilogram wynosić będzie od 25 do  40 euro. Opakowanie 200 gramów w supermarketach kosztuje 5-7 euro, a mniejsze kawałki można na spróbowanie można dostać za 2-3 euro.

Uwaga!

  • Ser najlepiej kupować w specjalnych sklepach nazywanych „fromagerie”.
  • Oprócz znanych odmian postaraj w każdej miejscowości możesz znaleźć też lokalne sery (na przykład, Burgundia słynie z topionego sera Cancoyotte, a Korsyka z Broccio z mleka owczego).
  • Każda szanująca się restauracja ma oddzielne menu z serami (plateau de fromages).
  • Sery podaje się jako przekąskę z winem i chlebem bez masła.

 

Na koniec coś na najbardziej ciekawskie podniebienia: Vieux Boulonge – miękki ser moczony w piwie, który znany jest jako najbardziej śmierdzący na świecie. Kto odważy się spróbować go?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *