Pałac Inwalidów i grób Napoleona

,
Pałac Inwalidów

Pałac Inwalidów to jeden z ambitniejszych projektów króla Ludwika XIV. Kompleks został zbudowany na przełomie XVII i VIII wieku i początkowo miał pełnić funkcję schroniska i (szpitala) dla starszych i kalekich żołnierzy.

Podczas okresu swojej świetności Pałac Inwalidów mieścił nawet 4000 mieszkańców. W XIX wieku liczba kombatantów mieszkających w nim zmniejszyła się, a kompleks zyskał wartość historyczną i muzealną. Obecnie Pałac Inwalidów to popularne miejsce wśród turystów oraz jeden z symboli Paryża.

» Czytaj także33 głównych atrakcji Paryża

Jak dostać się do Pałacu Inwalidów?

Pałac Inwalidów

Metrem / RER:

  • Stacja Latour-Maubourg lub Invalides, linia 8
  • Stacja Varenne, Saint François-Xavier, linia 13
  • Stacja Invalides, RER C
  • Autobusem: nr 28, 63, 69, 80, 82, 83, 87, 92, 93,

Ile kosztuje wizyta w muzeum Inwalidów?

Cena za bilet wstępu do muzeum to 14 euro. Dzieci i młodzież do 18 roku życia, a także inwalidzi i studenci Unii Europejskiej (do 26 roku życia) mogą zwiedzić muzeum bezpłatnie. Bilet z przewodnikiem audio w swoim języku możesz zarezerwować tutaj.

Jak i kiedy działa Dom Inwalidów?

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 17:00 (zimą) lub do 18:00 (latem). Kaplica, w której znajduje się grup Napoleona I otwarta jest do 19:00.

Architektura

Pałac Inwalidów

Pałac Inwalidów to wybitny zabytek architektury klasycznej, który wyróżnia się swoją wielkością i wyjątkową harmonią. U brzegu Sekwany rozpoczyna się promenada, która oferuje przepiękny widok na elewację kompleksu zdobionego bardziej złożonymi płaskorzeźbami. Już stąd widać wznoszącą się nad innymi elementami katedrę św. Ludwika z kopułą o średnicy 27 metrów, którego całkowita wysokość wynosi 107 metrów. Nie tak dawno temu katedra została odrestaurowana i obecnie wita odwiedzających w całej swojej okazałości.

Grób Napoleona

Pałac Inwalidów

Pałac Inwalidów w Paryżu jest miejscem pochówku wielu znanych francuskich osób, które zasłynęły szczególnie na tle wojskowym. Najbardziej znaną z nich, bez wątpienia, był Napoleon Bonaparte, dowódca i działacz polityczny zmieniający oblicze świata. Został on uroczyście pochowany w 1840 roku, kiedy Brytyjczycy w końcu pozwolili przenieść jego ciało z wyspy św. Heleny. Od tej pory grób Napoleona I pozostał już w Pałacu Inwalidów i każdy może go odwiedzić.

Grób Napoleona

Grób Napoleona to prawdziwe dzieło sztuki z karelskiego porfiru. Sporo zamieszania wzbudził fakt, że architekt do budowy nagrobku wybrał właśnie kamień karelski. Francja musiała zakupić materiał z Rosji. Mikołaj I w 1846 roku powiedział, że w Rosji dla Napoleona zawsze znajdzie się kawałek kamienia i wysłał mu do Paryża w prezencie kamień o wadze 200 ton.

Muzeum

Muzeum Wojska

W Pałacu Inwalidów działa kilka ważnych muzeów. Muzeum Planów i Płaskorzeźb posiada bogaty zbiór modeli miast i twierdz w dużej skali oraz z wieloma szczegółami. Muzeum Wojska, jak wskazuje sama nazwa, poświęcone jest francuskim sprawom wojennym, rozpoczynając od czasów starożytnych, a kończąc na eksponatach z dwóch wojen światowych. W muzeum przechowywana jest jedna z największych kolekcji broni i zbroi na świecie. Muzeum Orderu Wyzwolenia nawiązuje do działalności francuskiego ruchu oporowego podczas II wojny światowej. Muzeum Sztuki Współczesnej przedstawia natomiast ogromną kolekcję obrazów, fotografii, pocztówek i plakatów.

Ciekawostki

  • Armaty wykorzystywane podczas zdobywania Bastylii były przechowywane przez paryskich rebeliantów w podziemiach Pałacu Inwalidów, gdzie znajdował się magazyn amunicji.
  • Kopuła Pałacu Inwalidów była inspiracją podczas tworzenia Kapitolu, siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych.
  • Należy pamiętać, że kompleks wciąż zachowuje swoją pierwotną funkcję – obecnie mieszka w nim około stu weteranów armii francuskiej.

» Czytaj takżeMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Życzymy przyjemnych spacerów po Pałacu Inwalidów!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *