10 pomysłów na rzeczy, które zrobisz tylko w Paryżu

, ,
W Paryżu

Paryż jest fantastycznym miastem i jest w nim milion rzeczy do zrobienia. My zebraliśmy jednak 10 pomysłów na rzeczy, których doświadczyć można tylko w stolicy Francji.

Lot nad Paryżem

Lot nad Paryżem

Nie, nie jak przysłowiowa Fanera. W 15 dzielnicy Paryża, w parku André Citroën, znajdziesz popularną atrakcję – Ballon Generali de Paris. Balon ten nazywany jest największym na świecie! Codziennie balon wznosi się na wysokość 150 metrów, dając pasażerom możliwość oglądania panoramy Paryża. Działanie tej atrakcji zależy jednak od warunków atmosferycznych. Więcej informacji na temat lotów można uzyskać dzwoniąc na numer 01 44 26 20 00.

Adres: André Citroën Park – 2 rue de la Montagne de la Fage, 15. dzielnica

Metro: Lourmel i Javel – André Citroën

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 20:30

Cena: dzieci do 3 lat – bezpłatnie, od 3 do 11 lat – 6 euro, bilet dla dorosłych – 12 euro

» CZYTAJ TAKŻEKiedy już wszystko widziałeś: 20 pomysłów na spędzenie czasu w Paryżu

Podziwiaj kobiety

Nie, nie mówimy tu o Moulin Rouge. Chociaż tam też możesz pójść (bilety sprawdzisz pod tym linkiem). Tutaj mówimy o innych pięknościach – Mona Lisa, Wenus z Milo, Nike … Paryski Luwr to najstarsze muzeum na świecie i z pewnością najbardziej popularne. Poświęć więcej czasu na zwiedzanie obszernych zbiorów muzeum, nie trać jednak czasu na stanie w kolejkach w pobliżu piramidy i przejdź od razu do Luwru od strony ulicy Rue de Rivoli – tam z zasady nie ma kolejek. Bilety najlepiej z wyprzedzeniem kupić online. Muzeum stworzyło własną aplikację, która pomoże ci zaplanować trasę zwiedzania. Jeśli chcesz zrobić zdjęcia na tle piramid Luwru bez tłumów turystów wokół, przyjdź w to miejsce przed 8 rano lub po 7 wieczorem – w tym czasie plac zazwyczaj nie jest zatłoczony.

Adres: Palais Royal Louvre, 1 dzielnica Paryża

Metro: Palais-Royal-Musée du Louvre

Godziny otwarcia: zamknięte w każdy wtorek; Pon., Czw., Sb., Nd. – od 9:00 do 18:00, Śr., Pt. – od 9:00 do 21:45. Muzeum jest zamknięte 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja

Cena: bezpłatnie dla wszystkich poniżej 18 roku życia i osób przebywających na terenie Unii Europejskiej, młodzieży w wieku 26 lat, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów; dla wszystkich pozostałych cena biletu wynosi 17 euro

Spacer po dachach Paryża

Coulée verte René-Dumont

W Paryżu znajduje się park, przy którym słynne nowojorskie The High Line zwyczajnie się chowa. Mowa tu o Coulée verte René-Dumont lub inaczej parku René Dumont. To zielony deptak, przebiegający wzdłuż zamkniętej linii kolejowej na wysokości 10 metrów nad miastem. Długość Coulée verte René-Dumont wynosi 4,7 km: ścieżka zaczyna się przy placu Bastylii i rozciąga się po Lasek Vincennes.

Adres: 1 Coulée verte René-Dumont, 12 dzielnica Paryża

Metro: Bastille

Godziny otwarcia: codziennie od 8:00 do 17:00

Cena: za darmo

Odwiedź miejsca, w których powstały twoje ulubione filmy

Północ w Paryżu

Podobnie jak w większości dużych miast, w Paryżu także nagrano wiele pięknych filmów. Lubisz Amelię? Jeśli tak, to czas udać się na Montmartre, a zwłaszcza do kawiarni w Cafe des Deux Moulins («Two Mills») pod adresem 15 rue Lepic. Podobało Ci się «Północ w Paryżu» Woody’ego Allena? Koniecznie odwiedź Musée Rodin, pchli targ Marché Paul Bert, muzeum Musée de l’Orangerie, Café de Flore lub słynną księgarnię Shakespeare & Company. Na moście Aleksandra III na moście Pont des Arts kręcone były sceny z filmu «Angel-A» reżyserii Luca Bessona. Cmentarz Pere Lachaise pojawił się natomiast w jednym z opowiadań w filmie «Zakochany Paryż».

Naucz się robić makaroniki

Nie, to już nie to samo co kiedyś. Makaroniki (Le Macaron) to popularny francuski deser. W Paryżu odbywają się szkolenia, podczas których nauczysz się, jak przygotować te delikatne ciasteczka, składające się z białek jaj, cukru i migdałów. Zajęcia prowadzone są w języku francuskim i angielskim dla grup od 2 do 8 osób. Zapłacisz za to około 100 euro, a podczas lekcji zabiorą cię do kuchni w cukierni w centrum Paryża i tam po dwóch lub trzech godzinach opanujesz kulinarne sekrety pieczenia makaroników. Warsztaty opuścisz z pudełkiem domowych ciasteczek, nie gorszych od tych z Ladurée.

Znajdź się w jednym miejscu z wieloma osobistościami z różnych epok

Père-Lachaise

Nie, nie oszaleliśmy, jedynie zapraszamy do odwiedzenia słynnego paryskiego cmentarza Père-Lachaise. Jest to nie tylko najbardziej rozległa nekropolia w stolicy francji, ale również największe muzeum nagrobków na otwartym powietrzu. To właśnie tam pochowani są m.in. Oscar Wilde, Honore de Balzac, Edith Piaf, Jim Morrison i wielu, wielu innych.

Adres: Cimetière du Père-Lachaise, 20 dzielnica Paryża

Metro: przystanki Père Lachaise / Alexandre Dumas / Gambetta

Godziny otwarcia: 6 listopada-15 marca, Pon.-Pt. 8:00-17:30; Sob 8:30-17:30; Nd 9:00-17:30. 16 marca-5 listopada, Pon-Pt :00-18:00, Sob. 8:30-18:00, Nd 9:00 – 18:00

Cena: za darmo

Posiłek w Silver Tower

Restauracja La Tour d'Argent

Restauracja La Tour d’Argent (dosłownie tłumaczona jako srebrna wieża lub wieża monetarna) – najstarsza w Paryżu, znana jest już od 1582 roku! Niegdyś chętnie jadał tam angielski król Henryk IV, a liczba przybywających do niej celebrytów w całym okresie działalności jest nie do zliczenia. Widok na katedrę Notre Dame i doskonała obsługa zawarte są w niewiarygodnie wysokich kosztach posiłków.

Adres: 15 Quai de la Tournelle, 5 dzielnica Paryża

Metro: przystanek Pont Marie lub Cardinal Lemoine

Godziny otwarcia: od 12:00 do 14:00 i od 19:00 do 21:00

Ceny: obiad – 120 euro

No jak to bez sera!

Ser

Przecież Francja słynie właśnie z serów! Znajdziesz u nas odrębny artykuł poświęcony najbardziej wyszukanym odmianom serów. W Paryżu znajduje się wiele specjalistycznych sklepów z serami. W niektórych z nich można nawet zjeść posiłek, delektując się wyjątkowymi gatunkami sera, świeżym chlebem i francuskim winem.

Zanotuj sobie ich adresy:

  • La Vache dans les Vignes (Kanał Saint-Martin: 46 quai de Jemmapes, 10 dzielnica, metro: przystanek République, Jacques Bonsergent lub Parmentier) – płyta serów i lampka wina – około 17 euro.
  • L’Affineur Affiné (51 Rue Notre Dame de Lorette, metro: przystanek Pigalle, Saint-Georges lub Blanche) – płyta 5 serów dla 1 osoby – 15 EUR, płyta 10 serów- 27 euro, 20 euro – Niedzielny brunch.
  • La Coop (9 Rue Corneille, metro: przystanek Luxembourg lub Odéon) specjalizują się w serach z rodzaju Beaufort.

Napij się kawy w miejscu, w którym tworzyli, śmiali się i kłócili jedni z najlepszych pisarzy XX wieku

Cafe de Flore znajduje się na rogu bulwaru Saint-Germain i Rue Saint-Benoît, swego czasu odwiedzali ją artyści tacy jak Hemingway, Capote, Camus, Picasso i wielu innych przedstawicieli środowiska intelektualnego. Oczywiście, dzięki barwnej historii tych miejsc, ceny są tam dość wygórowane, ale mimo dużego zainteresowania ze strony turystów, w Cafe de Flore można mieć gwarancję przyjaznej obsługi, gorącej kawy i świeżych rogalików.

Adres: 172 boulevard Saint Germain, 75006 Paryż

Metro: Saint-Germain-des-Prés

Godziny otwarcia: codziennie od 7:30 do 1:30

Ceny: Espresso – 4,6 euro, gorąca czekolada – 8.70 euro, herbata – 6,5 euro, zupa cebulowa – 14 euro, sałatka «Cezar» – 19.50 euro

Zobacz zwrot „Kocham Cię” napisany w 200 językach

Ściana Miłości

Na Montmartre w małym parku na placu Jehan-Rictus znajduje się «Ściana Miłości» (Le Mur de Je T’aime), jedna z najbardziej romantycznych atrakcji Paryża. Na tej ścianie białymi literami na ciemnoniebieskim tle, zwrot «Kocham cię» napisany jest w ponad 200 językach świata.

Adres: Square Jehan Rictus, Place des Abesses, 75018 Paryż

Metro: Abbesses

Cena: za darmo

Mamy nadzieję, że znalazłeś tu dla siebie kilka pomysłów na to jak spędzić czas w Paryżu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *