» Europa » Francja » Paryż » Kabaret Lido w Paryżu: nowy program

Mieniące się światełka nocą w Paryżu to nie tylko wieża Eiffela, ale także olśniewający blask cekinów na kostiumach tancerek. Podczas gdy w dzielnicy Montmartre wieczorne życie wiruje wraz ze skrzydłami Moulin Rouge, na Polach Elizejskich miejscem akcji stał się Kabaret Lido, czyli Le Lido. Jednak w 2021 całym światem rozrywki wstrząsnęła wiadomość, że zamiast wielkiego otwarcia po pandemii, kabaret rozwiązał trupę i zamknął się. Rok później w tym samym miejscu otwarto teatr muzyczny Lido2. W tym artykule dowiesz się, czy «nowy» kabaret zapisze się na kartach historii jako równie sławny i czy w ogóle warto się tam wybrać na przedstawienie.

» CZYTAJ TAKŻENAJSŁYNNIEJSZE KABARETY W PARYŻU

Z czego słynie Kabaret Lido?

To jeden z najstarszych i najbardziej znanych kabaretów w Paryżu. Nazwa pochodzi od weneckiej wyspy, na której znajdują się słynne plaże. Swoistą «stolicą»‎ nocnego życia w Paryżu stał się zaraz po wojnie. W 1946 roku otworzył swoje drzwi dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć piękne kobiety i ich ognisty taniec, posłuchać muzyki na żywo i skosztować wyśmienitej francuskiej kuchni.

To właśnie tu narodził się ten niespotykany wcześniej format – kolacja z przedstawieniem, który później rozprzestrzenił się na cały świat. W ciągu 75 lat istnienia Lido na jego scenie wystawiono 27 spektakli, które odniosły ogromny sukces. Niech ta liczba was nie zmyli. Produkcja każdego programu kosztowała kilka milionów dolarów! Mimo wszystko po wszelkich sukcesach kabaret był skazany na porażkę i zamknięcie. W czasie pandemii zmienił się jego właściciel. I chociaż nie sposób uciec od sławy dawnego Lido, to zdecydowano o zmianie formatu.

Nowy program Lido2

Wystawna kolacja, szampan, 20 numerów tanecznych i wokalnych, 50 tancerzy i 600 kostiumów, wspomaganych przez 24 kostiumologów, tak wyglądał każdy wieczór w kabarecie Lido. Szczególną atrakcją Lido były występy z wodą. Lodowisko, basen czy fontanna na scenie – tego nie robił nikt inny.

Co Lido2 zaoferuje swojej publiczności?

Według Jean-Luc Choplina, dyrektora kreatywnego nowego Lido, Lido2 to teatr immersyjny, w którym widz nie znajduje się na zewnątrz sceny, ale wewnątrz przedstawienia. Przed przedstawieniem nie jest już oferowana kolacja. W grę wchodzą tylko lekkie przekąski i oczywiście napoje, zarówno przed show, jak i podczas przerw. Nowe produkcje w stylu musicalowym będą miały fabułę, co nie miało miejsca w przypadku poprzedniego formatu.

Pierwszymi przedstawieniami były:

  • «Zabawna historia wydarzyła się w drodze na forum» na podstawie filmowej komedii muzycznej z 1966 roku.
  • Słynny musical The Rocky Horror Show, napisany w 1973 roku.
  • The Curse (The Magic Flute Second Chapter) – współczesna opera rozwijająca fabułę «Czarodziejskiego fletu» Mozarta.

Pierwsza widownia, krytycy oraz dziennikarze bardzo dobrze ocenili nowe widowiska. Jednak mimo wszystko to już nie jest kabaret Lido.

Lido2 zostanie ponownie zamknięte na lato i jesień 2023 roku z przyczyn technicznych. Ponowne otwarcie w pełnej krasie planowane jest na grudzień tego roku.

Czy warto wybrać się do Kabaretu Lido?

Lido nie jest już kabaretem. Jest to obecnie teatr muzyczny. O ile taniec jest uniwersalnym językiem zrozumiałym dla wszystkich, to musical jest znacznie ciekawszy, kiedy rozumiemy słowa. Dlatego podsumowując: zdecydowanie warto wybrać się na spektakl w Lido2 dla tych, którzy lubią musicale, nowoczesny teatr i jednocześnie rozumieją język angielski lub francuski.

Jeśli chcesz zobaczyć klasyczny kabaret, pełen tańca i blasku z niepowtarzalną atmosferą i dobrym jedzeniem wybierz jeden z działających lokali kabaretowych w Paryżu.

Jak dostać się do Lido2?

Znalezienie Lido2 jest łatwe: 116 bis avenue des Champs-Élysées, to pięciopiętrowa rezydencja ze sklepem Luis Vuitton.

Można tam dojechać metrem: linia 1, stacja George V, taksówką lub autobusem przystanek Charles de Gaulle Etoile.

Lepiej przyjść pół godziny przed rozpoczęciem pokazu lub 15 minut, jeśli jesteśmy pewni swojej punktualności. 

A jeśli wśród naszych czytelników jest szczęśliwiec, który trafił już na nowe przedstawienia w Lido2, chętnie przeczytamy o twoich wrażeniach w komentarzach!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *