» Europa » Włochy » Sycylia » Boże Narodzenie i Nowy Rok na Sycylii

Boże Narodzenie i Nowy Rok na Sycylii to najważniejsze święta w okresie zimowym. Sycylijczycy kochają święta. Dlatego obchodzą je radośnie, otwarcie i chętnie dzielą się swoją radością z innymi. Jak wyglądają święta na Sycylii? O tym opowiemy Ci w naszym artykule. Pamiętaj jednak o tym, żeby zarezerwować hotel z wyprzedzeniem.

Wybierz hotel na Sycylii

» CZYTAJ TAKŻE10 wskazówek przed wyjazdem na Sycylię

Co robić w Boże Narodzenie i Nowy Rok na Sycylii?

Planujesz Boże Narodzenie i Nowy Rok na Sycylii? Zacznijmy od tego, że Sycylia żyje swoim zwyczajowym rytmem podczas zimowych dni. Turyści mogą zwiedzać zabytki i muzea, które są otwarte jak zwykle (z wyjątkiem już konkretnych dni świątecznych). Możesz na przykład wejść na Etnę. Radzimy jednak, abyś (ze względów bezpieczeństwa) zrobił to z przewodnikiem. Zapisy są dostępne pod tym linkiem. Świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest także zwiedzanie pięknych miasteczek:

Cefalu

Tu poczujesz atmosferę starożytności i nostalgię nadmorskiego kurortu.

Syrakuzy

Tu poznasz dziedzictwo historyczne i architektoniczne miasta.

Taormina, Katania, Mesyna

Sycylia jest niesamowicie zróżnicowana. Wspaniałe jedzenie, gościnna atmosfera i piękna przyroda, to wszystko, co ją wyróżnia. Ponadto sprawia, że warto się tam wybrać. Polecamy Ci byś wykorzystał czas urlopu i wypłynął na rejs statkiem po zachodzie słońca. Możesz także zwiedzać okoliczne wyspy łodzią, zobaczyć morskie jaskinie albo zatrzymać się w Dolinie Świątyń. Atrakcji jest dużo, a wszystkie znajdziesz pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze plaże na Sycylii

Boże Narodzenie na Sycylii – tradycje

Świąteczne dekoracje

Nieodzownym atrybutem obchodów Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest choinka. Domowe drzewka ozdabia się girlandami, balonami, owocami i piernikami. Na Sycylii choinki na ulicach są jednak rzadkością, dlatego dekoruje się także inne drzewa. I tak świecące lampki można znaleźć na palmach i drzewach pomarańczowych, których tutaj rośnie mnóstwo. Dekorowane są również lampy uliczne.

W okresie świątecznym miasta i wsie na Sycylii  wyglądają bardzo elegancko. We wszystkich kościołach, a nawet w domach umieszczane są doskonale nam znane szopki bożonarodzeniowe. Co ciekawe, często ozdabia się je mandarynkami i innymi owocami. Możesz to wszystko zobaczyć podczas wycieczki z przewodnikiem. Ponadto w zależności od wyboru obranego kierunku podróży możesz wędrować po świątecznych Syrakuzach, Palermo i wielu innych sycylijskich miasteczkach.

Ważną rolę w obchodach Świąt Bożego Narodzenia na Sycylii odgrywa włoski Ojciec Świąt, Babbo Natale. Nie jest nazywany Świętym Mikołajem, choć wygląda mniej więcej tak samo. Nie ma on jednak obowiązku noszenia czerwonego ubrania.

» CZYTAJ TAKŻE11 najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech

Świąteczne dania

Kulminacją obchodów świątecznych jest obiad 25 grudnia, rozpoczynający się w południe. Przy wspólnym stole zbiera się cała rodzina. Co więcej, z daleka przyjeżdżają jacyś specjalni goście,  a także przychodzą przyjaciele. Uczta przygotowywana jest przez kilka dni. Te wspólne przygotowania, którym towarzyszy zwykła krzątanina, tworzą niepowtarzalną sycylijską atmosferę rodzinnej wspólnoty. Na spotkaniu wszyscy są dla siebie serdeczni, dają sobie prezenty i nie szczędzą emocji. Ponadto goście obowiązkowo przynoszą coś do posiłku, wspólnie gotują i dopiero później siadają do stołu. Polecamy skosztowanie sycylijskich specjałów podczas wycieczki z przewodnikiem. Świetną atrakcją połączoną z jedzeniem jest też lekcja gotowania pod okiem szefa kuchni.

Na sycylijskim świątecznym stole przykrytym czerwonym obrusem może znaleźć się wszystko, na co mamy ochotę. Rodziny są duże, a gusta różne. Nie ma też ścisłej reguły co do ilości czy zawartości potraw w czasie Bożego Narodzenia. Ale niezmiennie podaje się (jak wszędzie we Włoszech):

panettone z kremem

W sycylijskiej wersji tej babki krem jest zwykle cytrynowy lub pistacjowy, a w jego skład wchodzi słód, kandyzowane cytrusy i laska wanilii. Panettone przypomina ciasto wielkanocne, ale tutaj jest pieczone na Boże Narodzenie.

scachatta

To zamknięty placek, którego nadzienie może być bardzo różnorodne, najczęściej jest to ser, karczochy i brokuły. Często jest to rodzaj ciasta, które ludzie zabierają ze sobą podczas odwiedzin.

Rodzinne spotkanie w czasie Bożego Narodzenia z wystawną ucztą, prezentami i wesołym gwarem to podstawowa tradycja świąt na Sycylii. Popołudniu rodzina nadal angażuje się we wspólne działania. Tym razem z ulubionymi grami w karty. W niewielu miejscach we Włoszech znajdziecie tyle temperamentu i emocji, co tutaj.

» CZYTAJ TAKŻE10 dań, które koniecznie musicie spróbować na Sycylii

Nowy Rok na Sycylii

Tradycje noworoczne

Sylwester na Sycylii to hałaśliwe święto, pełne fajerwerków i radości. Im więcej hałasu, tym lepiej. Zgodnie z tradycją o północy trzeba wypowiedzieć 12 życzeń, zjadając taką samą liczbę winogron. A potem wyrzucić coś niepotrzebnego przez okno. Teoretycznie powinny to być meble, jednak przestrzeganie tego zwyczaju jest obecnie rzadkością. Innym charakterystycznym sylwestrowym elementem na Sycylii jest czerwień. Ponieważ zdaniem Sycylijczyków przyciąga szczęście. To dlatego jednym z elementów ubioru lub bielizny w Sylwestra jest zawsze kolor czerwony. Inną tradycją jest umieszczanie na parapecie świeczki i monety na szczęście. Z kolei następnego dnia, rano należy przynieść do domu wodę, ponieważ wierzy się, że ona również przyniesie szczęście.

» CZYTAJ TAKŻEWakacje na Sycylii: 10 miast, które trzeba zwiedzić

Kolacja sylwestrowa

Menu na nowy rok jest równie wystawne, jak na Boże Narodzenie. Różne przystawki, w tym arancini (kulki ryżowe z farszem), poprzedzają pierwsze danie, którym zawsze jest makaron. Falsomagro to sycylijskie podstawowe danie Nowego Roku, cielęcina nadziewana szynką i serem, bez niego ani rusz! W niektórych prowincjach zastępuje się go kalmarami. Można też gotować ryby. No i oczywiście są różnorodne desery. My polecamy ze swojej strony degustacje wina, a dla chętnych także spacer po winnicy. Czymże byłby Sylwester bez dobrego trunku?

» CZYTAJ TAKŻECiekawostki o restauracjach na Sycylii

Uroczystości publiczne

Z okazji Nowego Roku na Sycylii odbywają się uliczne koncerty. Ponadto ludzie witają się ze sobą, piją szampana i wino. A niebo co jakiś czas rozświetlają fajerwerki. Najbarwniejsze uroczystości są w Palermo, Syrakuzach i innych miejscowościach turystycznych. Wszystkie miasta są udekorowane i oświetlone. Natomiast restauracje są pełne.

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić na Sycylii? Główne atrakcje turystyczne

Boże Narodzenie i Nowy Rok na Sycylii – pogoda

W okresie świątecznym temperatury wynoszą zwykle około 13–15 stopni, ale mogą być nawet wyższe. Ponieważ wschodnie wybrzeże wyspy jest cieplejsze niż zachodnie. W każdym przypadku należy zabrać ze sobą lekką kurtkę i pełne buty. Warto spakować również parasol na wypadek opadów deszczu.

» CZYTAJ TAKŻEWczasy na Sycylii w grudniu

Boże Narodzenie i Nowy Rok na Sycylii – Święto Trzech Króli

Odwiedzający Sycylię w Sylwestra mają możliwość świętowania święta Trzech Króli 6 stycznia. Jest to oficjalne święto, które również obchodzone jest w sposób wesoły i ciekawy. Atmosfera jest bajkowa i festiwalowa, a ton nadaje dobra czarownica Befana. Tak jak włoski święty Mikołaj, rozdaje dzieciom prezenty. Zgodnie ze starą tradycją są one pouczające: Befana posłusznym dzieciom daje słodycze, a tym, które źle się zachowują, daje węgiel. Teraz cukiernicy robią słodkie «węgle», więc nikt nie pozostaje obrażony (choć w tym roku nikt z nas nie obraziłby się dostając węgiel), a dzieci same proszą o takie prezenty, bo takiego smakołyka mogą dostać tylko w nocy z 5 na 6 stycznia.

Życzymy Wam bajecznych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku na Sycylii!

» CZYTAJ TAKŻEGdzie najlepiej pojechać na wczasy na Sycylii?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *