» Europa » Francja » Normandia » Rouen » Jak dostać się do Rouen na własną rękę?

Rouen, podobnie jak Paryż, leży nad brzegiem Sekwany, ale znacznie dalej w dół rzeki, w Normandii. Miasto słynie z wyjątkowego dziedzictwa historycznego, bogatej architektury, a ponadto posiada tytuł perły francuskiej północy. W tym artykule podpowiadamy, jak dostać się do Rouen na własną rękę. Po pierwsze, zarezerwuj nocleg pod tym linkiem

Wybierz hotel w Rouen

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem po Normandii

Z Paryża do Rouen samolotem

Niestety, nie ma bezpośredniego lotu do centralnego miasta Normandii. Jedyną opcją jest kupienie biletu do Paryża, a stamtąd do Rouen. Na wstępie odradzamy jednak podróż ze stolicy Francji samolotem. Ponieważ spędzisz znacznie więcej czasu na dojazdach na lotnisko i załatwianiu formalności niż na samym locie. W związku z tym polecamy wyprawę drogą lądową, o której opowiemy w dalszej części artykułu. Jeżeli mimo to zdecydujesz się na lot Paryż-Rouen, dotrzesz na małe lotnisko Vallée de Seine, czyli 10 kilometrów od miasta docelowego.

» CZYTAJ TAKŻEAtrakcje Rouen

Jak dostać się z lotniska Rouen do miasta?

Lotnisko Vallée-de-Seine jest bardzo małe i obsługuje tylko loty krajowe. Jeśli masz szczęście przylecieć do Rouen samolotem, zostaniesz tu mile powitany, ponieważ ruch pasażerski nie jest zbyt duży. Do Rouen można dostać się na trzy sposoby: autobusem, taksówką lub wynajętym samochodem. 

 • Autobusem

  Przystanek o nazwie Gendarmerie de Boos znajduje się przy wyjściu z terminalu lotniska. Linia miejsca nr 13 zawiezie Cię do centrum miasta za 1,60 €.

 • Taksówką

  Jeśli zależy Ci na komforcie, weź taksówkę, która ma swój postój tuż przed lotniskiem. Przejazd kosztuje 25-30 €.

 • Samochodem

  Posiadacze prawa jazdy mogą wypożyczyć samochód do użytku osobistego bezpośrednio na lotnisku i samodzielnie dojechać do Rouen, a nawet wybrać się na fascynującą wycieczkę po Normandii. Istnieje również możliwość zarezerwowania pojazdu z wyprzedzeniem – ofertę można znaleźć tutaj. Dostępne są samochody różnych klas i w różnych cenach.

Z Paryża do Rouen drogą lądową

Odległość 120 kilometrów między Paryżem a Rouen jest znacznie bardziej opłacalna do pokonania drogą lądową niż powietrzną. Zamiast kosztownego i kłopotliwego lotu, możesz podróżować do Rouen autobusem i pociągiem. Pierwszy sposób jest najtańszy, a drugi najszybszy. Oczywiście zawsze można też wybrać się na wycieczkę samochodową.

» CZYTAJ TAKŻE10 powodów, by odwiedzić Normandię

Pociągiem do Rouen

Pociągi do Rouen odjeżdżają ze stacji Paris Saint-Lazare co godzinę od 6:00 rano. Kolej międzymiastowa Intercités jest lepszym wyborem, ponieważ ma mniej przystanków, a sama podróż potrwa 1 godzinę i 10 minut. Z kolei pociąg regionalny TER jedzie 1 godzinę i 40 minut z przystankami. Cena biletu zależy od taryfy i klasy przewozu:

 • 10 € (bezzwrotny lub z możliwością wymiany);
 • 20 € (2 klasa);
 • 30 € (1 klasa);
 • 37 € (ważny przez tydzień, z możliwością wymiany).

Co ważne, zakup biletu kolejowego online i z wyprzedzeniem będzie kosztował prawie połowę ceny. Zachęcamy więc do jego zakupu tutaj.

Pociągi przyjeżdżają do Rouen na stację Rouen-Rive-Droite, w odległości spaceru od metra i przystanku autobusowego Gare Rue Verte. Już po przejechaniu 2 przystanków znajdziesz się w historycznym centrum miasta. Można tu dojechać również autobusami linii 8, 11 i 13. 

» CZYTAJ TAKŻENajbardziej romantyczne miejsca we Francji: gdzie wybrać się na miesiąc miodowy?

Autobusem do Rouen

Podróż autobusem z Paryża do Rouen nie będzie męcząca, ponieważ trwa od 1,5 do 3 godzin. Jej długość zależy od różnych punktów odjazdu ze stolicy Francji. Ze stacji metra La Defense autobus jedzie półtorej godziny lub nieco dłużej, a z dworca autobusowego Bercy 2,5 do 3 godzin. Jest to czas, który autobus spędzi na wyjeździe z miasta. Najtańsze bilety do Rouen zaczynają się od 0,99 € (!), ale wyprzedają się bardzo szybko (można złapać wyprzedaż na stronie przewoźnika). Jednak całkiem możliwe jest dotarcie do centralnego miasta Normandii w granicach 5-9 €.

Przez całą drogę z Paryża do Rouen będziesz cieszyć się wspaniałą francuską scenerią i bezpłatnym wi-fi. Każde siedzenie ma gniazdko do ładowania gadżetów, a w kabinie znajduje się toaleta i bar z przekąskami. Autobusy wysadzają pasażerów w Rouen w pobliżu mostu Joanny d’Arc, który znajduje się w odległości krótkiego spaceru od głównej katedry katolickiej Notre-Dame-de-Rouen.

» CZYTAJ TAKŻEWielka podróż samochodem po Francji

Transfer taksówką do Rouen

Międzynarodowa usługa KiwiTaxi umożliwia wstępną rezerwację samochodu na stronie internetowej i pozbycie się wszystkich kłopotów związanych z podróżą Paryż-Rouen. Kierowca spotka się z Tobą po przylocie na lotnisko w Paryżu i bezpiecznie zawiezie pod wybrany adres. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na taką podróż. 

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na to, co robić w Normandii

Wynajętym samochodem do Rouen

Nie powinieneś zaniedbywać okazji, aby usiąść za kierownicą i jechać z Paryża do Rouen. Bez problemu otrzymasz samochód do wynajęcia w jednym z paryskich biur, a najlepiej zamówić pojazd bezpośrednio na lotnisko na swój przylot (istnieje specjalna usługa online do tego celu).  Podróż bezpłatną autostradą potrwa około 2 godzin i 20 minut, a drogą płatną – około 2 godzin. Ten sposób dotarcia do Rouen jest całkiem dobry. Po wydaniu około 30 € na benzynę i opłaty drogowe, będziesz naprawdę cieszyć się stanem francuskich dróg i pięknymi widokami.

Jak widać, dojazd do Rouen nie jest ani trudny, ani długi. Można nawet wybrać się do tego starożytnego miasta na jeden dzień z Paryża, tam i z powrotem. Ale oczywiście podróż przez całą Normandię, jej małe wioski i słynne kurorty, będzie o wiele bardziej interesująca.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Normandii?

Mamy nadzieje, ze rozwialiśmy Twoje wątpliwości i już wiesz, jak dostać się do Rouen na własną rękę. Życzymy udanej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *