» Europa » Francja » Paryż » Gdzie w Paryżu nie wolno pić wina?

Francja, Paryż, wino! Są ze sobą nierozerwalnie związane. Jedyne miejsce, w którym widzisz Paryżan i turystów błogie pijących białe, różowe i czerwone wino, to media społecznościowe, restauracje, tarasy, parki i nabrzeża. Piknik to nawet francuskie słowo! Jednak w wielu miejscach poza kawiarniami publiczne spożywanie alkoholu w Paryżu jest nielegalne.

Za picie w nieodpowiednim miejscu są mandaty. Najgorsze jest to, że nie ma jednolitych zasad dotyczących parków i deptaków. Każdy okręg lub właściciel parku może ustalić własne zakazy. Jak więc ogarnąć kulturę francuską bez szkody dla portfela i nastroju? Porozmawiajmy o najbardziej popularnych miejscach. 

» CZYTAJ TAKŻEJAK WYBRAĆ DOBRE I NIEDROGIE FRANCUSKIE WINO?

Ogrody Tuileries i Carrousel

Ten zadbany teren z schludnymi trawnikami, marmurowymi posągami i przyciętymi drzewami znajduje się w samym sercu miasta. Z ogrodu roztacza się piękny widok na Luwr, Promenadę d’Orsay z muzeum i wieżę Eiffla. I wydaje się, że to urocze miejsce na piknik, ale… ogrody Tuileries i Carrousel są prywatną własnością Luwru i picie alkoholu jest tu zabronione.

Jak dojechać: metro Concorde, Tuileries, Palais Royal – Musée du Louvre.

» CZYTAJ TAKŻEMUZEA W PARYŻU, KTÓRE TRZEBA ODWIEDZIĆ

Ogród Palais Royal

Ogród ten znajduje się na dziedzińcu Palais Royal. Jest to spokojny zakątek w centrum Paryża, który nie należy do miasta, ale jest zabytkiem narodowym. Picie alkoholu jest zdecydowanie zabronione. Ale można usiąść na trawie i podziwiać widoki, wszyscy tutaj tak robią.

Jak dojechać: metro Palais Royal – Musée du Louvre.

Ogród Luksemburski

LUXEMBOURG GARDEN

Park jest bardzo duży, ale pikniki dozwolone są tylko na południowym trawniku w kierunku obserwatorium. Ogrody te należą do Senatu, który zasiada w Pałacu Luksemburskim. Alkohol można spożywać tylko w kawiarniach.

Jak dojechać: metro Odeon.

Pola Marsowe

Tak, tak. Tutaj, dokładnie naprzeciwko wieży Eiffla, również nie można pić wina. W sieciach społecznościowych aż roi się od zdjęć z romantycznych pikników przed głównym symbolem Paryża. Ale o zapłaconej za to grzywnie nikt nie pisze. Odradzamy robienie tego ponownie.

My jednak polecamy Wam rejs po Sekwanie statkiem widokowym. To najbardziej romantyczna rzecz, jaką można zrobić. A rejsy po rzece są różnorodne: z kolacją, z kolacją przy świecach, z aperitifem o zachodzie słońca, przy zgaszonych światłach… Najlepszy sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym! Najważniejsze to wcześniejsza rezerwacja biletów (można to zrobić poprzez linki w tekście).

Jak dojechać: metro École Militaire, Champ de Mars Tour Eiffel.

» CZYTAJ TAKŻEJAK DOSTAĆ SIĘ NA WIEŻĘ EIFFLA BEZ KOLEJKI?

Park Monceau

Ten cichy i malowniczy park znajduje się poza popularnymi szlakami turystycznymi. Nie powinno się tam spożywać alkoholu, choćby dlatego, że chodzi tam dużo dzieci.

Jak dojechać: metro Monceau.

» CZYTAJ TAKŻEWYCIECZKA DO PARYŻA Z DZIEĆMI: 33 WSKAZÓWEK

Park Butte Chaumont

Bute Chaumont to piękny park krajobrazowy z jeziorami, trawnikami, wodospadami i grotami. Można tu do woli spacerować, podziwiać przyrodę i robić zdjęcia, ale alkohol jest dozwolony tylko w kawiarniach i restauracjach na terenie obiektu.

Jak dojechać: metro Buttes Chaumont.

Nabrzeże Conti i Most Sztuki

Na promenadzie 6. okręgu (lewy brzeg) i na moście sztuki dla pieszych można trochę wypić, ale nie zawsze. Ratusz zdecydował, że spożywanie alkoholu jest zabronione od 1 maja do 31 października w godzinach od 16.00 do 7.00. W godzinach od 7.00 do 16.00 można. Ale jeśli nagle znajdziesz się z butelką rosé w okolicy w niewłaściwym czasie, przenieś się na prawy brzeg. Na nabrzeżu 4 okręgu wszystko wolno. Latem organizują tam również plażę.

Jak dojechać: metro Pont Neuf.

Avenue de Breteuil

Z tej ulicy rozciąga się fantastyczny widok na Dom Inwalidów. Warto urządzić sobie piknik po wizycie na wieży Eiffla, jeśli na Champ de Mars bezpośrednio pod nią jest zbyt tłoczno. Aleja Breteuil będzie wolna w tym samym czasie. Jednak picie alkoholu może być problemem. Prefektura 7. okręgu zapewnia jednak, że nie jest tak surowa i panuje tam „tolerancja” (tzn. kary nie są tak dotkliwe jak na Champ de Mars).

Jak dojechać: metro Sèvres-Lecourbe, Saint-François-Xavier.

Mogłoby się wydawać, że osoba przestrzegająca prawa nie ma gdzie pić wina w Paryżu poza kawiarnią. A to, nawiasem mówiąc, w krainie wina! Ale jest też dobra wiadomość. Jeśli będziesz pił spokojnie i nie będziesz krzyczał ani nękał przechodniów, policja da ci ostrzeżenie i poprosi o posprzątanie za sobą śmieci. Jest mało prawdopodobne, że od razu trafisz do więzienia lub zostaniesz ukarany grzywną. Ale to na pewno nie jest powód, by siedzieć na ganku Notre Dame z butelką.

Życzymy przyjemnego wypoczynku w Paryżu! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *