» Zjednoczone Emiraty Arabskie » Co przywieźć z Emiratów Arabskich? 10 pomysłów na pamiątkę

Co przywieźć z Emiratów Arabskich? Podpowiadamy, jakie pamiątki można kupić w prezencie, aby zaskoczyć przyjaciół i krewnych. Pamiętaj, że to raj dla miłośników zakupów, więc zarezerwuj wycieczki po lokalnych rynkach i centrach handlowych z wyprzedzeniem.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć ze Stambułu i gdzie kupić pamiątki?

Przyprawy – egzotyka w niskiej cenie

Co przywieźć z Emiratów Arabskich? Po pierwsze, przyprawy, których tutaj w arabskiej kuchni nie brakuje. Mamy klasyczną mieszankę bezar, czarne cytryny, korzeń orchidei, różowy pieprz, szafran i suszoną limonkę. Do wyboru aromatyczna kolekcja na każdy gust.

Przypraw szukaj w supermarketach lub na targach przypraw. 

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze bazary w Stambule

Arabskie kadzidła

Bakhur to duch orientu, dosłownie i w przenośni. Kadzidła są bardzo popularne wśród Arabów. Spalają je w mabkharach, specjalnych pojemnikach, które można również kupić jako prezent. Istnieją elektroniczne i węglowe palacze wykonane z gliny i złota, na każdy gust i portfel. Bakhur można znaleźć w sklepach z pamiątkami, ale radzimy udać się na specjalny rynek perfum. Jest tam większy wybór, a ponadto panuje wyjątkowa atmosfera i masz możliwość targowania się.

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Stambule?

Mleko wielbłądzie w puszkach

Ten egzotyczny dla Europejczyków produkt jest tutaj nie mniej popularny niż mleko krowie w pozostałej części świata. Naukowcy twierdzą, że mleko wielbłądzie jest jednym z najzdrowszych. Dlatego taki prezent ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie również przejawem troski o zdrowie bliskich. Przy zakupie warto skupić się na markach Al Ain i Camelicious – ich produkty uznawane są za najlepsze w ZEA! Co ważne, mleko wielbłądzie w puszce jest maksymalnie odporne na zmiany temperatury.

» CZYTAJ TAKŻERejs po Bosforze - wycieczki statkiem po Stambule

Słodkie daktyle z ZEA

W kraju rosną setki rodzajów daktyli. Są one słusznie uważane za najlepsze na świecie! W Emiratach istnieją nawet butiki z daktylami o statusie VIP. Zalecamy dotarcie do Bateel i spróbowanie ich specjalnych smakołyków.

Polecamy przywieźć z ZEA daktyle Fard, Sheesh, Medjool i Khalas.

Arabica od Arabów

To właśnie Arabowie sprawili, że najpopularniejsza odmiana kawy stała się częścią światowej kultury. Ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich można przywieźć zarówno samą arabicę, jak i dzbanek dalla – jeden z symboli Zatoki Perskiej. Ten drugi może stać się kolorowym prezentem, choć bardziej jako ozdoba. Natomiast jeśli potrzebujemy rzeczy praktycznej, lepiej kupić termos stylizowany na dalla.

Same ziarna kawy arabskiej są sprzedawane na rynku, w kawiarniach i specjalnych sklepach. Można w nich wypić zestaw degustacyjny za 3 dolary i wybrać swoją ulubioną odmianę. Sprzedawca zapakuje w szczelne torebki tyle mieszanek, ile potrzebujesz.

» CZYTAJ TAKŻEMeczet Sulejmana w Stambule - planowanie wizyty

Abaya i gutra, czyli strój narodowy

Istnieje stereotyp, że muzułmańskie ubrania dla kobiet są ciemne, bezkształtne i aseksualne. Jednak zaraz go rozwiejemy! Spójrz na odmiany sukienek abaya, a zdasz sobie sprawę, że to mit. Są one szyte z różnych materiałów we wszystkich kolorach, a ponadto ozdobione haftami, koralikami i klejnotami. Abaje są tworzone zarówno przez marki modowe, jak i sklepy jubilerskie. Co ciekawe, w odzieży męskiej można kupić gutrę jako prezent. To nakrycie głowy wykonane z bawełnianej chusty i opaski, które noszą szejkowie.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Archeologiczne w Stambule

Biżuteria

To świetna opcja dla tych, którzy nie wiedzą, co przywieźć ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i dysponują niemal nieograniczonym budżetem. Kraj słynie z rzemieślników, konkurencyjnego rynku i możliwości bezcłowego zakupu biżuterii. Nawiasem mówiąc, Emiraty Arabskie zajmują 3 miejsce na świecie w handlu diamentami!

Jeśli kupujesz biżuterię od osób prywatnych, targuj się śmiało. Często sprzedawcy są skłonni obniżyć cenę o połowę.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wiele towarów jest wielokrotnie tańszych niż jesteśmy przyzwyczajeni. Sekretem jest to, że cło, podobnie jak VAT, wynosi tylko 5%. A zapłacony podatek może zostać zwrócony przy wyjeździe z kraju.

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc które musisz odwiedzić w Stambule

Rękodzieło

Lokalne bazary są jak orientalna bajka. Można tu znaleźć własną lampę z dżinem, plansze z rzeźbionymi szachami i backgammonem, a także tradycyjne naczynia, zegary, popielniczki, tkaniny z haftami czy obrazy. Po Emirates souks można poruszać się transportem publicznym lub taksówką.

» CZYTAJ TAKŻECysterna Bazyliki w Stambule - zwiedzanie

Szisze i fajki

W Emiratach salony z sziszą są częścią tradycyjnego świata. Można w nich kupić sziszę i akcesoria, a przy okazji nauczyć się obsługi urządzenia. Innym spektakularnym prezentem jest fajka. Do niej oferowane są mieszanki, z których wiele bardziej przypomina kadzidło niż klasyczny tytoń.

» CZYTAJ TAKŻEW której dzielnicy Stambułu wybrać hotel?

Klasyczne pamiątki

Kolejna pamiątka to klasyczne magnesy. Turyści kupują je całymi garściami. Jedynie wszelkiego rodzaju figurki wielbłądów mogą konkurować z nimi pod względem popularności. Inne popularne pamiątki to piaskowe obrazki w butelkach i szklane miniatury zabytków. Wśród nich absolutne bestsellery: zdjęcia Burj Khalifa, Burj Al Arab i Sheikh Zayed Mosque. Jeśli zakochałeś się w Półwyspie Arabskim od pierwszego wejrzenia, możesz przywieźć również koszulkę z gadającym nadrukiem «I love ZEA»‎. (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Futra, sprzęt AGD, markowe ubrania – wszystko to można kupić w każdym emirackim centrum handlowym za minimalną cenę. Udanych zakupów!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *