» Europa » Włochy » Rzym » Watykan » Kaplica Sykstyńska w Watykanie: bilety i praktyczne informacje

Kaplica Sykstyńska w Watykanie jest jedną z głównych atrakcji tego miasta-państwa. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wyglada zwiedzanie, ile kosztuje bilet, gdzie go kupić, a także jak się odpowiednio ubrać i na co właściwie patrzeć.

Na miejscu będziesz musiał odstać 2-3 godziny w kolejce do kasy biletowej muzeum. Aby zaoszczędzić czas, kup bilet pod tym linkiem

 • Kaplicę Sykstyńską odwiedza 5 milionów osób rocznie.

 • Michał Anioł malował sufit Kaplicy Sykstyńskiej przez 4 lata.

Jak wygląda zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej?

Kaplica Sykstyńska w Watykanie to miejsce, którego nie można zwiedzać samodzielnie. Trzeba kupić wcześniej ogólny bilet wstępu do Muzeów Watykańskich. Ponadto można się tu dostać, przechodząc przez wszystkie korytarze muzeów. Wejściówki są sprzedawane w kasie przy głównym wejściu oraz online. W pierwszym przypadku trzeba odstać swoje w sporej kolejce. Natomiast w szczycie sezonu (od maja do września) należy uważać, ponieważ bilety szybko się kończą! Dlatego kupuj z wyprzedzeniem.

Radzimy trochę przepłacić i zaoszczędzić czas. Pod tym linkiem znajdziesz bilet online do Muzeów Watykańskich. Możesz go kupić nawet w ostatniej chwili, jeśli zdecydujesz się na spontaniczne zwiedzanie. Poza Watykaniem polecamy również samą wizytę w Rzymie. Skorzystaj z naszego przewodnika po mieście.

» CZYTAJ TAKŻE5 dni w Rzymie: plan samodzielnej wycieczki

Jak kupić bilet do Kaplicy Sykstyńskiej?

W kasie:

 • Bilet normalny – 17 euro
 • Bilet ulgowy – 8 euro

Online:

 • Bilet normalny – 21 euro (17 euro + opłata serwisowa 4 euro)
 • Bilet ulgowy – 12 euro

Bilet ulgowy przysługuje dzieciom od 6 do 18 lat oraz studentom do 25 roku życia włącznie. Dla najmłodszych poniżej 6 roku życia wstęp jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

 • codziennie od 09:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 16:00)
 • niedziela jest dniem wolnym

Zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej jest bezpłatne w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, od 09:00 do 14:00 (ostatnie wejście o 12:30). Kolejki w tym dniu są imponujące!

Ważne: za bezpłatny bilet (w tym bilety dla dzieci) trzeba zapłacić 4 euro!

Z oficjalnym biletem można zobaczyć freski tylko przez 20 minut. Dlatego najlepiej jest skorzystać z tego audioprzewodnika, aby wiedzieć, gdzie szukać. Obejmuje on 15 głównych miejsc Muzeów Watykańskich i kosztuje zaledwie 2,50 €. 

Jak uniknąć kolejek do Kaplicy Sykstyńskiej?

Skutecznym sposobem na uniknięcie kolejek i jak najlepsze wykorzystanie wizyty, jest skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem po Muzeach Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej (pod tym linkiem)

» CZYTAJ TAKŻEJak wejść do muzeów w Rzymie za darmo?

Jak dostać się do Kaplicy Sykstyńskiej?

Transportem publicznym

 • Metrem: do stacji Ottaviano, Cipro, linia A. Następnie pieszo 7 minut.
 • Autobusami 32, 81 i 982 do przystanku Piazza del Risorgimento. Lub wsiąść w autobus 492 lub 990 do przystanku Via Leone IV / Via degli Scipioni.
 • Tramwajem: 19 do przystanku Piazza del Risorgimento.
 • Autobusem Hop-on Hop-off: wycieczkę piętrowym autobusem można zarezerwować pod tym linkiem.

Z kartą OMNIA Card można wygodnie dotrzeć do głównych miejsc w Rzymie. Uprawnia ona do bezpłatnego wstępu do Muzeów Watykańskich, na kopułę katedry św. Piotra oraz do 2 innych wybranych atrakcji. A tutaj przeczytaj kilka porad dotyczących korzystania z transportu publicznego.

Kaplica Sykstyńska znajduje się na samym końcu sal muzealnych, w Pałacu Apostolskim.

Zapisz mapę Muzeów Watykańskich w formacie PDF na swoim smartfonie.

Kup OMNIA Card

» CZYTAJ TAKŻERzym: 100 lifehacków dla podróżników

Dress code i zasady zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej

Odwiedzających obowiązuje jasny dress code. Niedozwolone są bluzki bez rękawów, ubrania z niskim stanem, szorty powyżej kolan, minispódniczki i kapelusze. Jeśli Twoja garderoba nie jest zgodna z zasadami, weź jednorazową pelerynę od ochroniarzy przy wejściu. I jeszcze jedna reguła: w Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania. Naukowcy twierdzą, że lampy błyskowe mogą uszkodzić freski.

» CZYTAJ TAKŻETransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach?

Czego nie wolno wnosić?

Nieporęczne plecaki, torby i walizki o wymiarach większych niż 40×35×15 cm należy pozostawić w przechowalni bagażu. Duże parasole, laski (jeśli nie są używane jako pomoce do chodzenia) oraz statywy do sprzętu fotograficznego i wideo należy oddać do szatni. Podobnie jak jedzenie i napoje, noże, nożyczki i inne ostre przedmioty.

Wskazówka: Przed zwiedzaniem Kaplicy Sykstyńskiej warto zjeść lunch w jednej z pobliskich restauracji. W Watykanie znajdują się stołówki i kawiarnie, ale są one bardzo zatłoczone.

Całodniowa wycieczka z audiencją papieską, Muzeami Watykańskimi, Kaplicą Sykstyńską i lunchem może pomóc rozwiązać problem jedzenia podczas długich spacerów. Szczegóły i rezerwacja tutaj.

» CZYTAJ TAKŻE10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu, do których warto się wybrać

Kto zbudował Kaplicę Sykstyńską?

Kaplica Sykstyńska w Watykanie została zbudowana w latach 1475-1481 jako kościół domowy papieża Sykstusa IV – stąd nazwa. Do malowania ścian i sufitu zaproszono wybitnych artystów, takich jak Botticelli, Perugino, Ghirlandaio i Cosimo Rosselli. Michał Anioł dekorował ściany później, w latach 1508-1512 (choć Kaplica Sykstyńska kojarzona jest przede wszystkim z jego freskami). Ponadto odrestaurował stare freski i namalował cykl własnych. Najsłynniejsze z nich to Sąd Ostateczny i Stworzenie Adama.

» CZYTAJ TAKŻETop 30 włoskich arcydzieł renesansu, które warto zobaczyć

Czy w Kaplicy Sykstyńskiej odbywają się nabożeństwa?

Od XIX wieku Kaplica Sykstyńska jest miejscem wyboru papieża w drodze głosowania. To tutaj odbywa się konklawe (z łac. conclave – zamknięty pokój), czyli spotkanie kardynałów, którzy nad nim obradują. Gdy papież zostaje już mianowany, z komina nad Kaplicą Sykstyńską unosi się biały dym. Przez cały czas drzwi do kaplicy są zamknięte.

» CZYTAJ TAKŻE30 głównych zabytków Rzymu

Co warto zobaczyć w Kaplicy Sykstyńskiej?

Sufit

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po wejściu do kaplicy, jest spojrzenie w górę na sufit. Zdobią go freski Michała Anioła, uznawane za arcydzieła wysokiego renesansu. (Sam artysta uważał się bardziej za rzeźbiarza niż malarza). 9 centralnych ilustruje epizody z Księgi Rodzaju: «Upojenie Noego», «Potop», «Ofiara Noego», «Upadek i wygnanie z raju», «Stworzenie Ewy», «Stworzenie Adama», «Oddzielenie ziemi od wody», «Stworzenie słońca i planet» oraz «Oddzielenie światła od ciemności».

Na krawędziach sufitu znajduje się siedmiu proroków Izraela i 5 sybilli starożytnego świata. Warto zwrócić uwagę na narożniki kaplicy. Każdy z nich przedstawia biblijną historię: «Judyta i Holofernes», «Dawid i Goliat», «Wąż z brązu» i «Kara Hamana».

Kiedy patrzysz na sufit z podniesioną głową, rób sobie przerwy (zwłaszcza jeśli boli cię szyja). Jednocześnie wyobraź sobie, że Michał Anioł spędzał w tej pozycji całe dnie. Nawiasem mówiąc, sam zaprojektował rusztowanie do pracy. W XX wieku kaplica została odrestaurowana również przy pomocy tego sprzętu.

Zanim Michał Anioł przyłożył rękę do sufitu, przedstawiał on błękitne niebo ze złotymi gwiazdami. Namalował je malarz Piermatteo d’Amelia zgodnie z modą swoich czasów.

» CZYTAJ TAKŻE12 kościołów w Rzymie wartych odwiedzenia

Ściana ołtarza

Uwagę przykuwa spektakularny fresk Sąd Ostateczny (1536-1541). Już na etapie powstawania wzbudzał sprzeczne opinie. Niektórzy widzowie się nim zachwycali, a inni narzekali z powodu ilości nagich postaci w papieskiej kaplicy. Posunięto się tak daleko, że na «miejscach przyczynowych» namalowano draperie (braghe). Dokonał tego przyjaciel i uczeń Michała Anioła, Daniele da Volterra, któremu nadano przydomek Il Braghettone.

Ściana północna, południowa i wschodnia

Ściana północna przedstawia sceny z życia Chrystusa, a ściana południowa z życia Mojżesza. Autorami są Perugino, Botticelli, Ghirlandaio, Cosimo Rosselli i Luca Signorelli.

Freski na wschodniej ścianie naprzeciwko ołtarza przedstawiają dwa ostatnie epizody cyklu Mojżesza i Chrystusa: Wniebowstąpienie Chrystusa i Spór przy ciele Mojżesza. Pierwotnie zostały namalowane przez Ghirlandaio i Signorellego. Jednak w 1522 roku architraw (belka nośna) zawalił się, a ich prace zostały zniszczone. Dlatego Papież Grzegorz XIII zamówił kopie fresków.

Wycieczki po Kaplicy Sykstyńskiej

Najciekawsze jest zwiedzanie kaplicy z przewodnikiem, który opowie najważniejsze rzeczy o freskach i historii kaplicy. Jeśli dobrze znasz angielski, wybierz tę oficjalną wycieczkę.

Życzymy niezapomnianego zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej!

» CZYTAJ TAKŻEW jakim rejonie Rzymu najlepiej się zatrzymać?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *