» Europa » Włochy » Rzym » Muzea w Rzymie które warto zobaczyć: bilety i zwiedzanie

Podpowiadamy, jakie są muzea w Rzymie, które warto zobaczyć. W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje – jak się do nich dostać, bilety oraz organizowane wycieczki. Jeśli planujesz zwiedzić wiele rzymskich muzeów, wygodnie jest podróżować po mieście autobusem turystycznym z otwartym dachem. Zabierze Cię on do głównych zabytków, a Ty zaoszczędzisz na opłatach i otrzymasz bilet do Muzeów Watykańskich. Aby uzyskać fascynujące wprowadzenie do miasta, pobierz nasz mobilny przewodnik audio

Zwiedzaj Rzym z naszym przewodnikiem

» CZYTAJ TAKŻE30 Głównych zabytków Rzymu

Koloseum i Forum Romanum

Muzea w Rzymie, które warto zobaczyć? Zacznijmy od Forum Romanum, czyli centrum życia społecznego i politycznego, a następnie wzgórza Palatyn – miejsca narodzin Rzymu oraz Koloseum, sceny krwawych bitew dla rozrywki Rzymian. To ostatnie najlepiej zwiedzać wcześnie rano lub przed zamknięciem, kiedy ruch turystyczny jest najmniejszy. Przy wejściu znajduje się pojedynczy bilet, który uprawnia do zwiedzania Koloseum, Forum Romanum i Wzgórza Palatyńskiego.

Zejdź do lochu Koloseum, aby zobaczyć klatkę, w której zwierzęta były podnoszone na arenę w starożytnym Rzymie. A z najwyższego poziomu będziesz miał widok na ruiny Forum Romanum i Wzgórza Palatyńskiego, gdzie z pewnością zrobisz dobre zdjęcia. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej atrakcji i wskazówki dotyczące zwiedzania, przeczytaj ten artykuł.

 • Dojazd: najbliższa stacja metra to Colosseo (linia B). Można również dojechać autobusami 60, 75, 85, 87
 • Bilety: kosztują 18 €. Rezerwuj z wyprzedzeniem, ponieważ szybko się kończą. Spontanicznie i bez kolejki przejdziesz z wejściówką za 24 €, a możesz ją kupić pod linkiem. Cena obejmuje cyfrowy przewodnik!

» CZYTAJ TAKŻETrasa piesza po Rzymie: zwiedzanie miasta w 3 dni

Kaplica Sykstyńska i Muzea Watykańskie

W Muzeach Watykańskich znajdują się 54 galerie, więc warto przeznaczyć na nie jeden dzień. Do zobaczenia mamy sale o łącznej długości 7 kilometrów! Dlatego trzeba z wyprzedzeniem zdecydować, co chce się zwiedzić w pierwszej kolejności.

Z przewodnikiem po Muzeach Watykańskich będziesz mieć większe szanse, by się nie pogubić, a ponadto zapamiętasz najciekawsze rzeczy. Dobre wycieczki można znaleźć pod tym linkiem

 • Dojazd: metrem do stacji Ottaviano lub Cipro. (Aby dowiedzieć się, jak korzystać z metra w Rzymie, przeczytaj ten artykuł)
 • Bilety: kosztują 17 € dla dorosłych i 8 € dla dzieci. Wejściówki na wybraną datę można kupić tutaj

» CZYTAJ TAKŻEJak wejść do muzeów w Rzymie za darmo?

Galeria Borghese

Duża galeria z arcydziełami włoskich malarzy i rzeźbiarzy również zasługuje na osobny dzień. Warto wybrać się tutaj z przewodnikiem. Dzięki temu spacer po salach będzie bardziej efektywny. Ponadto to, co zobaczysz, nie zleje Ci się w jedną kolorową masę, a ciekawe historie pozostaną w Twojej pamięci. Znaleźliśmy dla Ciebie interesujące wycieczki z przewodnikiem.

 • Dojazd: metrem do stacji Spagna
 • Bilety: kosztują 15 € dla dorosłych, a dzieci mają bezpłatny wstęp. Kupisz je z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie internetowej lub nieco drożej, ale o każdej porze i bez kolejki – pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻE10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu

Muzea Kapitolu

Muzea Kapitolińskie to pierwsze na świecie muzeum publiczne. Ich początki sięgają XV wieku, kiedy to papież Sykstus IV podarował Rzymowi swoją kolekcję antycznych brązów. Znajduje się w nim wykonana z brązu rzeźba wilczycy, która opiekowała się braćmi Romulusem i Remusem (założycielami Rzymu).

Naturalnej wielkości posąg, zwany «Wilczycą Kapitolińską», budzi kontrowersje wśród naukowców. Niektórzy uważają, że został wykonany przed naszą erą jako symbol sprawiedliwości, a postacie niemowląt zostały dodane później. Natomiast większość uczonych twierdzi, że kopia starożytnego posągu została stworzona w średniowieczu i od razu z chłopcami.

» CZYTAJ TAKŻEBezpłatne wycieczki po Rzymie

Rynek Trajana i Muzeum Forum Imperialnego

Idźmy dalej, Jakie jeszcze są muzea w Rzymie, które warto zobaczyć? Zdecydowanie Fora cesarskie – Forum Trajana, Augusta, Cezara i Nerwy. Niegdyś wrzało tu życie i decydowano o ważnych sprawach państwowych. Dziś muzeum Imperial Forum mieści cenne artefakty znalezione podczas wykopalisk. Jeśli tu jesteś, koniecznie przejdź się wzdłuż starożytnej rzymskiej drogi, gdzie nadal można zobaczyć ślady wozów.

Targ Trajana to pierwszy kompleks handlowy w historii. Latem odbywają się tu wieczorne pokazy multimedialne z projekcjami na ścianach forum, pokazujące jak wyglądały budynki w czasach świetności Imperium Rzymskiego.

 • Dojazd: najbliższe stacje metra to Colosseo (linia B), Repubblica (linia A). Można również dojechać autobusami 170, 30, 51 i 60
 • Bilety: kosztują 13 €. A z tą wejściówką wejdziesz bez kolejki. Możesz ją kupić w dowolnym momencie, a dodatkowo otrzymasz 25-minutowy film o muzeum

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze plaże w pobliżu Rzymu

Termy Dioklecjana

Termy Dioklecjana to ruiny starożytnych łaźni rzymskich zbudowanych w 298 roku. Znajdowały się tu biblioteki, kompleksy sportowe i sale konferencyjne. Obecnie jest tutaj Muzeum Narodowe z rzymskimi i greckimi eksponatami. Ponadto Kościół Santa Maria degli Angeli dei Martiri zaprojektowany przez Michała Anioła, od dawna zajmuje budynek łaźni.

 • Dojazd: najbliższe stacje metra to Termini (oddział A,B) i Repubblica (oddział A)
 • Bilety: kosztują 12 € i gwarantują Ci wejścia do 3 innych muzeów w Rzymie w ciągu 3 dni: Palazzo Massimo, Palazzo Altemps i Balbi Theatre

» CZYTAJ TAKŻEJak zaoszczędzić na wycieczce do Rzymu?

Termy Karakalli

Niegdyś był to kurort nazywany jednym z cudów świata. Obecnie to 25 hektarów ruin, w których można spędzić cały dzień. Aby rozcieńczyć starożytność sztuką współczesną, można odwiedzić termy wraz z XX-wiecznym muzeum w Pałacu Merulan. Oto link do biletu combo

Caracalla znajduje się z dala od głównych szlaków turystycznych. Jest więc cicho, z wyjątkiem kilku dni w czerwcu-sierpniu, kiedy odbywa się festiwal muzyczny Caracalla Festival.

 • Dojazd: najbliższa stacja metra to Circo Massimo (oddział B). Można również dojechać autobusami 118 i 160. Przeczytaj tutaj, jak korzystać z transportu publicznego w Rzymie
 • Bilety można kupić z wyprzedzeniem pod tym linkiem. Na miejscu w kasie wejściówki są nieco tańsze (8 € dla dorosłych, 2 € dla dzieci), ale w sezonie istnieje ryzyko czekania w kolejce przez półtorej lub dwie godziny

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić w Rzymie w ciągu 1 dnia?

Muzeum Emigracji Włoskiej

To niezbyt popularne muzeum znajduje się w kompleksie Vittoriano na Piazza Venezia. Prezentuje przedmioty codziennego użytku, książki i dokumenty Włochów, którzy wyemigrowali do USA i Ameryki Południowej pod koniec XIX wieku.

Dojazd: najbliższy przystanek to Ara Coeli/Piazza Venezia. Autobusy: 30, 51, i 81

Wstęp jest bezpłatny!

» CZYTAJ TAKŻEZakupy w Rzymie – ulice handlowe i outlety

Więzienie Mamertyńskie

W czasach starożytnych Rzym nazywano wiecznym, odnosząc się do jego wielkości. Natomiast współcześnie epitet ten stał się dosłowny: w mieście zachowały się budynki starsze niż 2 tys. lat! Przykładowo Koloseum zostało zbudowane w 72 r. n.e., a Panteon w 125 r. n.e. Jednak są też starsze budynki, na przykład Więzienie Mamertyńskie (na zdjęciu poniżej) istniejące od VI wieku p.n.e. Odwiedź najstarszy rzymski zabytek podczas tej wycieczki.

 • Godziny otwarcia: od 09:00 do 17:00
 • Dojazd: metrem do stacji Colosseo lub autobusem 84 lub 85
 • Bilety: kosztują 10 euro pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych rzymskich dań, których trzeba spróbować

Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku (MAXXI)

Muzeum Maxi powstało w 2010 roku. Zgromadzono tu ponad 300 eksponatów z całego świata – instalacji, fotografii i rzeźb. Oprócz sal wystawowych znajduje się tu biblioteka i pomieszczenia przeznaczone na imprezy. Niezwykły budynek muzeum został zaprojektowany przez architekt Zazi Hadid i jest jej największym projektem.

 • Dojazd: ze stacji metra Flaminio tramwajem nr 2 do przystanku Apollodoro
 • Bilety: dorośli 14 €, a dzieci 11 €. Wejściówki można kupić online na oficjalnej stronie muzeum

» CZYTAJ TAKŻE10 wspaniałych rzeczy do zrobienia w Rzymie

Pałac wystawowy

Muzeum obok dworca Termini działa od 1883 roku. Odbywają się w nim wystawy fotografii i kina. W pałacu znajduje się kino, kawiarnia i biblioteka.

 • Bilety: kosztują 12.50 € (droższe na poszczególne wystawy) dla dorosłych, a dla dzieci 6 €. Można je kupić na oficjalnej stronie muzeum

» CZYTAJ TAKŻEDokąd wybrać się z dziećmi w Rzymie?

Muzeum figur woskowych

Oczywiście najbardziej znaną kolekcją figur woskowych jest Madame Tussauds w Londynie. Jednak Muzeum Rzymskie na Piazza Venezia jest równie dobre. Możesz zatrzymać się w nim podczas spaceru po centrum Rzymu. Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.

 • Dojazd: autobusami 170, 30 i 40
 • Bilety: dorośli 9 €, a dzieci 7 €

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Madame Tussauds w Londynie

Ostia Antica

Ostatnie muzea w Rzymie, które warto zobaczyć to Ostia Antica, która znajduje się godzinę jazdy od stolicy Włoch. Była niegdyś starożytnym rzymskim portem. Miasto przetrwało do dziś w niemal nieskazitelnym stanie. Kompleks archeologiczny Ostii nazywany jest rzymskimi Pompejami. Starożytne rzymskie wieżowce (insulae), ruiny starożytnego teatru, świątynie i termy przeniosą Cię w przeszłość. Najciekawsze jest zwiedzanie z przewodnikiem (link do wycieczki z przewodnikiem tutaj).

 • Dojazd: pociągiem podmiejskim ze stacji metra Piramide
 • Bilety: dorośli 12 €, a dzieci 2 €. Jeśli nie lubisz kolejek, kup wejściówki tutaj za 22.50 €

» CZYTAJ TAKŻEPompeje: wszystko, co musisz wiedzieć o żywym muzeum

Teraz poznałeś wszystkie muzea w Rzymie, które warto zobaczyć. Masz już swoich faworytów? Jesteśmy pewni, że tak! Życzymy ciekawych wakacji w Rzymie i cudownego zwiedzania!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *