Święta i wydarzenia w Amsterdamie w ciągu roku

,

Amsterdam to miasto bogate w wydarzenia wszelkiego rodzaju. Od Dnia Muzeów po Tęczową Paradę, od Dnia Króla po Święto Śledzia, do wyboru do koloru. W stolicy Holandii każdy znajdzie coś dla siebie.

Dzień Tulipana

W każdą trzecią sobotę stycznia Amsterdam zbiera się, aby świętować Narodowy Dzień Tulipanów, czyli Nationale Tulpendag, kiedy mieszkańcy i turyści świętują nadejście sezonu tulipanowego.

Wydarzenie odbywa się na placu Dam w centrum miasta. Tysiące donic wypełnionych pierwszymi kwitnącymi tulipanami pokrywają plac. A ludzie gromadzą się, aby je wszystkie podziwiać! Jednak warto mieć na uwadze, że to dopiero pierwsze kwiaty uprawiane w szklarniach. Masowe kwitnienie tulipanów na polach rozpocznie się dopiero w połowie marca.

Dzień Muzeów

Amsterdam ma wiele do pokazania zarówno dla zwykłego turysty, jak i wytrawnego podróżnika. Pewnie dlatego jednym z najpopularniejszych wydarzeń jest Dzień Muzeów. Odbywa się w pierwszy weekend kwietnia. Do większości muzeów w mieście można wejść za darmo. Pogoda w kwietniu w Amsterdamie jest świetna (jak na tutejsze standardy), więc nie ma kolejek. Ale czy muzea Van Gogha, Rembrandta lub Anny Frank, muzeum tatuażu, muzeum tropikalne lub browar Heinekena nie są warte krótkiego oczekiwania?

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

Co więcej, w Amsterdamie odbywa się również popularna na całym świecie Noc Muzeów. Zazwyczaj w pierwszy weekend listopada. W muzeach do drugiej w nocy odbywają się niecodzienne wydarzenia, imprezy z muzyką, napojami i przekąskami. Jednak nie wszystkie z nich są darmowe. Bilet trzeba kupić wcześniej, bliżej wydarzenia wszystkie zostaną wyprzedane. Na wszelki wypadek, oto link do oficjalnej strony wydarzenia.

Dzień Króla

Dzień Króla

Dzień Króla przypada 27 kwietnia. Wcześniej dzień ten był obchodzony 30 kwietnia i nosił nazwę Dnia Królowej. Jednak w 2014 roku ówczesna królowa Beatrix przekazała tron swojemu najstarszemu synowi Willemowi-Alexanderowi. To święto narodowe, a każdy mieszkaniec kraju ma swój własny świąteczny pomarańczowy strój, symboliczny kolor królewskiego domu. Ulice są udekorowane balonami, girlandami, flagami i wstążkami, a budynki portretami osoby panującej. Przez cały dzień odbywają się różne koncerty i bale, w centrum miasta zainstalowane są atrakcje i automaty do gier, a wieczorem wszędzie odpalane są świąteczne fajerwerki. Ale uważaj: liczba pijanych Holendrów, którzy są szaleńczo zakochani w swoim królu, wychodzi poza wszelką skalę.

Dzień Pomarańczy

Władca może i się zmienił, ale 30 kwietnia nadal jest świętem. Obecnie w tym dniu obchodzone jest inne patriotyczne święto — Dzień Pomarańczy. Związek między cytrusami a patriotyzmem leży w kolorze. Holenderscy monarchowie należą do dynastii Oranje, słowo to w większości języków europejskich oznacza zarówno «pomarańczę», jak i «pomarańczowy». Cały Amsterdam kwitnie cytrusami — na ulicach pojawiają się instalacje średniowiecznych zamków wykonanych z pomarańczy. A każdy, kto lubił chodzić w kolorze pomarańczowym, nadal zachwyca innych swoim wyglądem.

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam w kwietniu: kwitnące tulipany i Dzień Króla

Dzień rowerzysty

Kolejnym wyjątkowym świętem jest Dzień Rowerzysty, który obchodzony jest 10 maja. W tym dniu wszyscy mieszkańcy kraju wsiadają na rowery i wyruszają na specjalne trasy. Dzień ten zbiega się z Narodowym Dniem Młynarza, więc każda trasa jest tak pomyślana, aby przejechać obok dużej ilości wiatraków. Z pewnością warto się tam wybrać, gdyż Holandia posiada doskonałą sieć tras rowerowych, sygnalizację świetlną dla rowerzystów oraz system wypożyczalni.

» CZYTAJ TAKŻEJak wypożyczyć rower w Amsterdamie?

Smak Amsterdamu

Smak Amsterdamu odbywa się w Central Parku Amstel między 15 a 18 maja. Wydarzenie to jest częścią międzynarodowego Festiwalu Smaku. Za 9,5 euro zobaczysz konkurs szefów kuchni (połączony z degustacją dla widzów), weźmiesz udział w lekcjach wysokiej kuchni i 40-minutowym wykładzie o winie połączonym z degustacją. Na festiwalu nie zabraknie również zabaw dla dzieci: młodzi goście będą mogli zbierać plony w specjalnym ogrodzie, udekorować czapkę szefa kuchni i wiele więcej.

Festiwal LGBT

Festiwal LGBT

Amsterdam znany jest nie tylko z historii swojego przemysłu, ale także z tolerancji, która tam panuje. Przekonaj się o tym podczas Tęczowych Dni w lipcu i sierpniu (około 25 lipca do 2 sierpnia). Głośne i kolorowe parady przeciwko uprzedzeniom i dyskryminacji gejów i innych osób o nietradycyjnej orientacji odbywają się na głównych ulicach i kanałach. Brzmi jak szaleństwo, ale to jest Amsterdam i tak wygląda demokracja!

Święto Śledzia

W pierwszą sobotę czerwca odbywa się Święto Śledzi. Data ta została wybrana, ponieważ w tym czasie śledzie osiągają nienaganne rozmiary i stają się dość tłuste. Kiedy ryby docierają do portu w Scheveningen, są patroszone, solone i pakowane do beczek. Pierwsza beczka jest wręczana królowi, a druga jest licytowana za około 30 tysięcy euro, które następnie są przekazywane na cele charytatywne. W Amsterdamie odbywa się bankiet śledziowy, w którym uczestniczy miejscowa elita. Cóż, zwykli miłośnicy świeżych ryb mogą kupić śledzie od równie zwykłych sprzedawców.

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Amsterdamie?

Parada Kwiatów

Jednym z najpiękniejszych festiwali jest niewątpliwie coroczna Parada Kwiatów, która odbywa się w kwietniu przed Dniem Króla. Parada jest wspaniałą procesją, która w ciągu jednego dnia pokonuje 42 kilometry z Noordwijk do centrum Haarlem. Podczas parady występują różne grupy muzyczne, wokaliści jazzowi, odbywają się występy kostiumowe i tańce. Ponad milion kwiatów jest przemieszczanych na 20 dużych ruchomych platformach. Paradę można zobaczyć w każdym punkcie na jej trasie, ale zainteresowanych jest bardzo dużo, więc rozsądnie jest kupić bilety na specjalne stoiska lub poczekać na metę w Haarlem, gdzie kwiatowe aranżacje będą stały przez cały następny dzień.

Parada nie odbywa się w samym Amsterdamie, ale jest znana na całym świecie, więc nie sposób o niej nie wspomnieć.

» CZYTAJ TAKŻEPola tulipanów w Holandii

Cannabis World Cup

Cannabis World Cup

Kolejnym prowokacyjnym festiwalem w Amsterdamie jest The Cannabis World Cup Festival. Sprawdź z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie daty: odbywa się raz w listopadzie, raz w sierpniu, a w 2022 roku było to 1–3 lipca. W tym dniu odbywa się pokaz najlepszego coffeeshopu oraz konkurs w jakości produktów i odmian marihuany. Oczywiście wszystko to idzie w parze z ciągłymi degustacjami, a liczba sędziów równa się dwóm tysiącom. Zwycięzcy otrzymują złoty medal. Dla publiczności festiwal jest bardziej wydarzeniem muzycznym z gwiazdami hip-hopu, drum & bassu i grime’u występującymi na głównej scenie.

Przypominamy, że marihuana może mieć nieprzewidywalne konsekwencje dla zdrowia. Jej palenie jest zakazane w większości krajów świata, a nawet w większości prowincji Holandii turyści nie mają wstępu do kawiarni.

Dzień św. Mikołaja

Wreszcie, 6 grudnia to spokojny, pełen świątecznego nastroju, dobrze nam znany dzień św. Mikołaja, w którym ludzie obdarowują się nawzajem prezentami i listami, jakby pisanymi przez św. Mikołaja. Święty Mikołaj — Sinterklaas — jest uważany za patrona Amsterdamu. W świąteczny wieczór jego orszak, w tym służba i jego alter ego, Zwarte Piet («Czarny Piotruś»), zjeżdża na miejski pomost. Korowód witany jest przez Burmistrza, Starostę i inne osobistości, po czym karnawał rusza przez miasto.

Festiwal Światła

Festiwal Światła

Przez cały grudzień i styczeń Amsterdam uświetniają niesamowite pokazy świetlne. Festiwal świateł w Amsterdamie to obowiązkowy punkt programu. Ponieważ w Holandii wcześnie zapada zmrok, nad instalacjami świetlnymi pracują tysiące artystów z całego świata. Dzięki temu miasto nie pogrąża się w ciemności, gdy zachodzi słońce, ale raczej całe miasto świeci od końca do końca, nawet najbardziej odległe kanały i aleje, domy i mosty.

Nie myśl, że do Holandii należy jechać tylko wiosną i latem. To właśnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra Amsterdam zamienia się w magiczne miasto, w którym można cieszyć się spacerem wzdłuż kanałów lub popłynąć łodzią i podziwiać wspaniałe iluminacje.

 

Miłego świętowania!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *