Pałac Inwalidów i grób Napoleona

Pałac Inwalidów i grób Napoleona

Fri, 01/27/2017 - 11:31
Posted in:
0 comments
Pałac Inwalidów

Pałac Inwalidów to jeden z ambitniejszych projektów króla Ludwika XIV. Kompleks został zbudowany na przełomie XVII i VIII wieku i początkowo miał pełnić funkcję schroniska i (szpitala) dla starszych i kalekich żołnierzy.

Podczas okresu swojej świetności Pałac Inwalidów mieścił nawet 4000 mieszkańców. W XIX wieku liczba kombatantów mieszkających w nim zmniejszyła się, a kompleks zyskał wartość historyczną i muzealną. Obecnie Pałac Inwalidów to popularne miejsce wśród turystów oraz jeden z symboli Paryża.

Jak dostać się do Pałacu Inwalidów?

Metrem / RER:

  • Stacja Latour-Maubourg lub Invalides, linia 8
  • Stacja Varenne, Saint François-Xavier, linia 13
  • Stacja Invalides, RER C
  • Autobusem: nr 28, 63, 69, 80, 82, 83, 87, 92, 93, 

Ile kosztuje wizyta w muzeum Inwalidów?

Cena za bilet wstępu do muzeum to około 10 euro. Dzieci i młodzież do 18 roku życia, a także inwalidzi i studenci Unii Europejskiej (do 26 roku życia) mogą zwiedzić muzeum bezpłatnie. Bilet z przewodnikiem audio w swoim języku możesz zarezerwować tutaj.

Jak i kiedy działa Dom Inwalidów? 

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 17:00 (zimą) lub do 18:00 (latem). Kaplica, w której znajduje się grup Napoleona I otwarta jest do 19:00.

Architektura

Dom Inwalidów

Pałac Inwalidów to wybitny zabytek architektury klasycznej, który wyróżnia się swoją wielkością i wyjątkową harmonią. U brzegu Sekwany rozpoczyna się promenada, która oferuje przepiękny widok na elewację kompleksu zdobionego bardziej złożonymi płaskorzeźbami. Już stąd widać wznoszącą się nad innymi elementami katedrę św. Ludwika z kopułą o średnicy 27 metrów, którego całkowita wysokość wynosi 107 metrów. Nie tak dawno temu katedra została odrestaurowana i obecnie wita odwiedzających w całej swojej okazałości.

Grób Napoleona

Pałac Inwalidów w Paryżu jest miejscem pochówku wielu znanych francuskich osób, które zasłynęły szczególnie na tle wojskowym. Najbardziej znaną z nich, bez wątpienia, był Napoleon Bonaparte, dowódca i działacz polityczny zmieniający oblicze świata. Został on uroczyście pochowany w 1840 roku, kiedy Brytyjczycy w końcu pozwolili przenieść jego ciało z wyspy św. Heleny. Od tej pory grób Napoleona I pozostał już w Pałacu Inwalidów i każdy może go odwiedzić.

Grób Napoleona

Grób Napoleona to prawdziwe dzieło sztuki z karelskiego porfiru. Sporo zamieszania wzbudził fakt, że architekt do budowy nagrobku wybrał właśnie kamień karelski. Francja musiała zakupić materiał z Rosji. Mikołaj I w 1846 roku powiedział, że w Rosji dla Napoleona zawsze znajdzie się kawałek kamienia i wysłał mu do Paryża w prezencie kamień o wadze 200 ton.

Muzeum

Muzeum Wojska

W Pałacu Inwalidów działa kilka ważnych muzeów. Muzeum Planów i Płaskorzeźb posiada bogaty zbiór modeli miast i twierdz w dużej skali oraz z wieloma szczegółami. Muzeum Wojska, jak wskazuje sama nazwa, poświęcone jest francuskim sprawom wojennym, rozpoczynając od czasów starożytnych, a kończąc na eksponatach z dwóch wojen światowych. W muzeum przechowywana jest jedna z największych kolekcji broni i zbroi na świecie. Muzeum Orderu Wyzwolenia nawiązuje do działalności francuskiego ruchu oporowego podczas II wojny światowej. Muzeum Sztuki Współczesnej przedstawia natomiast ogromną kolekcję obrazów, fotografii, pocztówek i plakatów.

Ciekawostki

Armaty wykorzystywane podczas zdobywania Bastylii były przechowywane przez paryskich rebeliantów w podziemiach Pałacu Inwalidów, gdzie znajdował się magazyn amunicji. 

Kopuła Pałacu Inwalidów była inspiracją podczas tworzenia Kapitolu, siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych. 

Należy pamiętać, że kompleks wciąż zachowuje swoją pierwotną funkcję – obecnie mieszka w nim około stu weteranów armii francuskiej. 
 

 

Życzymy przyjemnych spacerów po Pałacu Inwalidów!

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.