» Europa » Francja » Paryż » 10 polskich miejsc w Paryżu

W jaki sposób Polak może poczuć się jak w domu we francuskiej stolicy? Przygotowaliśmy listę 10 polskich miejsc w Paryżu, które przypomną Ci o ojczyście. Jeśli natomiast to Twoja pierwsza podróż do tego urokliwego miasta polecamy abyś wyruszył w tę wyprawę razem z naszym audioprzewodnikiem, który przybliży Ci historię miasta. Zapraszamy na wspólną podróż po Paryżu!

Biblioteka Polska w Paryżu

Biblioteka Polska została założona w Paryżu w 1830 roku. Do dziś przechowywane są w niej archiwa nawiązujące do francuskiej emigracji Polaków w XIX wieku w postaci pism i dzieł sztuki. Jej początki sięgają lat 30-tych XIX wieku, kiedy Paryż stał się schronieniem wielu polskich emigrantów, którzy następnie założyli Towarzystwo Historyczno-Literackie. Jego celem była ochrona dokumentów związanych z kulturą Polski. Do 1838 roku instytucja stopniowo przekształcała się w Bibliotekę Polską przy wsparciu znanych Polaków m.in. Adama Mickiewicza i księcia Adama Czartoryskiego. Dzięki bogatej kolekcji dokumentów, listów, map, dzieł literackich oraz rękopisów stała się ważnym ośrodkiem polskiej kultury i jest nim do dzisiaj.

Stacja metra: Pont Marie

» CZYTAJ TAKŻE15 porad przed wyjazdem do Paryża

Salon Chopina

Salon Chopina to niewielkie muzeum poświęcone słynnemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Znajduje się ono na terytorium Biblioteki Polskiej i umożliwia zapoznanie się z życiem oraz twórczością artysty, który mieszkał w Paryżu przez wiele lat ( i nawet otrzymał francuskie obywatelstwo). W salonie Chopina możesz przyjrzeć się różnym przedmiotom, które kiedyś należały do kompozytora. Wśród nich znajdują się listy, fotografie i rękopisy.

Chopin życzył sobie, aby jego serce zostało pochowane w ojczyźnie, ale jego ciało spoczęło w Paryżu na cmentarzu Père Lachaise. Możesz go odwiedzić, a jednocześnie dowiedzieć się, jakie inne znane osobistości są tam pochowane (lista jest imponująca i na pewno Cię zaskoczy).

Stacja metra: Pont Marie

Interesują Cię inne zabytki i sławne osobistości Paryża? Francuska stolica to miejsce, w którym historia obecna jest na każdym kroku, a muzeów nie brakuje. Polecamy wycieczkę z audioprzepowidnikiem, oczywiście w języku polskim. Dzięki niemu zobaczysz najważniejsze punkty Paryża w zaledwie 3 godziny!

Pobierz audioprzewodnik

Muzeum Adama Mickiewicza

W obrębie Biblioteki Polskiej jest jeszcze jedno muzeum. Tym razem poświęcone innemu wielkiemu Polakowi, poecie Adamowi Mickiewiczowi, który również spędził w Paryżu wiele lat. Placówka została założona przez jego syna, stąd znajdują się w niej rzeczy osobiste poety m.in. listy, portrety i pamiątki.

Stacja metra: Pont Marie

Jeśli interesujesz się historią i sztuką i chcesz wniknąć głębiej w świat Paryża, a ponadto go zrozumieć, polecamy również wizytę w Musée d'Orsay, a także wyprawę do grobu Napoleona. Ponadto nie możesz przegapić popularnego francuskiego Luwru oraz Wersalu.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Restauracja La Chaumiere Polonaise

W La Chaumiere Polonaise nie znajdziesz niczego wybitnego, jednak na pewno nie wyjdziesz stąd głodny. Podkreślamy, że menu tworzą proste i obfite dania kuchni polskiej, jakie kochają wszyscy Polacy. Możesz spróbować na przykład pieczonej dziczyzny, zupy lub domowych pierogów. Z kolei na deser polecamy tort „Pani Walewska” z orzechami i bezą. Gdy już nacieszysz swoje podniebienie i się posilisz koniecznie udaj się na romantyczny wieczorny rejs po Sekwanie. Z kolei jeśli jesteś dopiero po obiedzie, zarezerwuj czas na kolację dla dwojga na statku.

Stacja metra: Rome

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc w Paryżu, w których niedrogo zjesz

Restauracja Paris Polska

Paris Polska to miejsce bardzo doceniane przez paryskich Polaków, a wszystko dlatego, że dania w tej restauracji przygotowywane są w oparciu o oryginalne polskie przepisy. To miejsce można śmiało polecić nawet osobom, które wcześniej nie miały kontaktu z kuchnią polską. W menu znajduje się prawdziwy polski barszcz, pierogi z różnymi farszami i oczywiście główne danie kuchni polskiej – przepięknie pachnący i sycący bigos. Jeżeli po daniu głównym wciąż będziesz mieć miejsce na coś słodkiego, zamów makowiec z rodzynkami.

W Paryżu nie brakuje różnorakich restauracji  z pysznym jedzeniem. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli po wizycie w polskiej restauracji masz ochotę na coś lokalnego, a w dodatku z widokiem na wieżę Eiffla możesz wybrać się do Madame Brasserie. Z kolei na największych smakoszy czekają… wycieczki kulinarne!

Stacja metra: Buzenval

» CZYTAJ TAKŻERestauracje z najlepszym widokiem na Paryż

Restauracja Adriana et Margot

W tej niewielkiej restauracji możesz nie tylko skosztować polskich dań, lecz także kupić polskie produkty, które trudno dostać w innych sklepach w Paryżu. Wśród nich są marynowane grzyby i kapusta na bigos. W Adriana et Margot nie brakuje także polskich pierogów, które możesz zjeść w restauracji lub zamówić na wynos.

Stacja metra: Goncourt

» CZYTAJ TAKŻEFrancuskie przysmaki w Paryżu. Jak ich niedrogo skosztować?

Pomnik Jana Pawła II

W 2014 roku na placu przy katedrze Notre Dame stanął pomnik poświęcony wielkiemu Polakowi, Janowi Pawłowi II. Stworzył go rosyjski rzeźbiarz, Zuraba Tsereteli, na prośbę Polskiej Misji Katolickiej, która przekazała pomnik Francji. Prośba wykonania pomnika nie była przypadkowa. Rzeźbiarz, któremu tematyka religijna i duchowa zawsze była bliska, osobiście znał papieża i wielokrotnie się z nim spotkał. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch w ciągu ostatnich 500 lat. Obszar, w którym teraz znajduje się jego rzeźba, znany jako przedsionek Notre Dame, obecnie nazywany jest imieniem papieża Polaka.

Stacja metra: Saint-Michel, Cité

» CZYTAJ TAKŻE10 chrześcijańskich relikwii w Paryżu: korona cierniowa i relikwie świętych

Nagrobek Marii Skłodowskiej-Curie w Panteonie

Podczas gdy kobiety dzisiaj wciąż walczą o swoje prawa w świecie nauki zawładniętym przez mężczyzn, Maria Skłodowska-Curie znacząco wyprzedziła swój wiek. Po pierwsze, otrzymała wysokie wykształcenie z zakresu matematyki i fizyki. Natomiast po drugie stała się pierwszą kobietą w całej Europie, której przyznano stopień doktora nauk. Jako pierwsza kobieta otrzymała także Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 roku (wraz z mężem i kolegami), a ponadto stała się profesorem oraz wykładowcą na Sorbonie. Później w 1911 ponownie przyznano jej Nagrodę Nobla, jednak tym razem w dziedzinie chemii. Nic więc dziwnego, że po śmierci w 1934 roku stała się pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie.

Stacja metra: Cardinal Lemoine

» CZYTAJ TAKŻEPanteon w Paryżu - świątynia i grobowiec

Polski kościół Wniebowzięcia NMP w Paryżu

Kościół Wniebowzięcia NMP znajduje się na prestiżowej ulicy Rue Saint-Honoré, w pobliżu Luwru. Został zbudowany w latach 70-tych XVII wieku zgodnie z projektem dyrektora Akademii Francuskiej w Rzymie, Charlesa Errarda. W związku z dużą liczbą Polaków, którzy wyemigrowali do Francji stał się polskim w 1844 roku, a obecnie jest siedzibą Polskiej Misji we Francji.

Stacja metra: Concorde

» CZYTAJ TAKŻE10 najbardziej znanych i najładniejszych świątyń w Paryżu

Plac Warszawski

Ten niewielki plac znajduje się między ogrodem Trocadero, Aleją Nowojorską i mostem Jeny. W jego obrębie powstał pomnik poświęcony polskim bojownikom, którzy walczyli o wyzwolenie Francji w latach 1939-1945. Autorem pomnika jest Andre Greck, który zaprojektował także Bibliotekę Polską w Paryżu. Odsłonięcie pomnika odbyło się w 1978 roku, a jego gipsowy model (co ciekawe) przechowywany jest w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Stacja metra: Trocadéro

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na rzeczy, które zrobisz tylko w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *