10 polskich miejsc w Paryżu

,
Panteon

W jaki sposób Polak może poczuć się jak w domu nawet w Paryżu? Przygotowaliśmy listę 10 miejsc w tym francuskim miejsce, które przypomną Ci o ojczyście.

Biblioteka Polska w Paryżu

Biblioteka Polska  została założona w Paryżu w 1830 roku. Przechowywane są w niej archiwa nawiązujące do emigracji Polaków do Francji w XIX wieku, włączając w to pisma, dzieła sztuki, dzieła literackie i nie tylko. W latach 30-tych XIX wieku Paryż stał się schronieniem wielu polskich emigrantów, którzy założyli Towarzystwo Historyczno-Literackie , aby chronić dokumenty wiązane z kulturą Polski. Do 1838 roku towarzystwo stopniowo przekształcało się w Bibliotekę Polskąprzy wsparciu znanych Polaków – między innymi Adama Mickiewicza i księcia Adama Czartoryskiego. Dzięki bogatej kolekcji dokumentów, listów, map, dzieł literackich, rękopisów, itp., biblioteka stała się ważnym ośrodkiem polskiej kultury.

Adres: 6 Quai d’Orleans, Ile Saint Louis, 75004

Stacja metra: Pont Marie

Salon Chopina

Salon Chopina to malutkie muzeum poświęcone słynnemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Znajduje się ono na terytorium Biblioteki Polskiej i umożliwia zapoznanie się z życiem oraz twórczością Chopina, który mieszkał w Paryżu przez wiele lat i nawet otrzymał francuskie obywatelstwo. W salonie Chopina możesz przyjrzeć się różnym przedmiotom, które kiedyś należały do kompozytora. Wśród nich znajdują się listy, fotografie i rękopisy.

Adres: 6 Quai d’Orleans, Ile Saint Louis, 75004

Stacja metra: Pont Marie

Muzeum Adama Mickiewicza

W obrębie Biblioteki Polskiej jest jeszcze jedno muzeum – tym razem poświęcone innemu wielkiemu Polakowi, poecie Adamowi Mickiewiczowi, który spędził w Paryżu wiele lat. Muzeum zostało założone przez syna Mickiewicza, który przekazał wiele rzeczy osobistych poety, w tym między innymi jego listy, portrety i pamiątki, które Mickiewicz wykonał własnymi rękam.

Adres: 6 Quai d’Orleans, Ile Saint Louis, 75004

Stacja metra: Pont Marie

Restauracja La Chaumiere Polonaise

W La Chaumiere Polonaise nie znajdziesz niczego bardzo szczególnego, jednak na pewno nie pozostaniesz głodnym. Menu tworzą proste i obfite dania kuchni polskiej. Możesz spróbować pieczoną dziczyznę, zupę lub domowe pierogi, a na deser zamówić tort „Pani Walewska” z orzechami i bezą.

Adres: 2 rue Beudant, 75017

Stacja metra: Rome

Restauracja Paris Polska

Paris Polska to miejsce bardzo doceniane przez paryskich Polaków, a wszystko dlatego, że dania w tej restauracji przygotowywane są w oparciu o oryginalne polskie przepisy. Jest to miejsce, które można śmiało polecić nawet osobom, które wcześniej nie miały jeszcze kontaktu z kuchnią polską: w menu znajduje się prawdziwy polski barszcz, pierogi z różnymi farszami, i oczywiście główne danie kuchni polskiej – przepięknie pachnący i sycący bigos. Jeżeli po daniu głównym wciąż będziesz mieć miejsce na coś słodkiego, zamów makowiec z rodzynkami.

Adres: 42 Rue Vignoles, 75020

Stacja metra: Buzenval

Restauracja Adriana et Margot

W tej niewielkiej restauracji możesz nie tylko skosztować polskich dań, lecz także kupić polskie produkty, które trudno dostać w innych sklepach w Paryżu: marynowane grzyby, kapustę na bigos i nie tylko. W Adriana et Margot nie brakuje także polskich pierogów, które możesz przekąsić na miejscu lub zamówić na wynos.

Adres: 14, Rue des Goncourt, 75011

Stacja metra: Goncourt

Pomnik Jana Pawła II

W 2014 roku na placu przy katedrze Notre Dame stanął pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II. Został on stworzony przez rosyjskiego rzeźbiarza, Zuraba Tsereteli, na prośbę Polskiej Misji Katolickiej, która przekazała pomnik Francji. Prośba Polskiej Misji Katolickiej wobec artysty nie jest przypadkowa: rzeźbiarz, któremu tematyka religijna i duchowa zawsze była bliska, osobiście znał papieża i wielokrotnie spotkał się z nim. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch w ciągu ostatnich 500 lat. Obszar, w którym teraz znajduje się jego pomnik, znany jako przedsionek Notre Dame, obecnie nazywany jest także imieniem Jana Pawła II.

Adres: 6 Pl Jean Paul II Parv Notre Dame, 75004

Stacja metra: Saint-Michel, Cité

Nagrobek Marii Skłodowskiej-Curie w Panteonie

Podczas gdy kobiety dzisiaj wciąż walczą o swoje prawa w świecie nauki zawładniętym przez mężczyzn, Maria Skłodowska-Curie znacząco wyprzedziła nie tylko swój, lecz również nasz wiek. Otrzymała wysokie wykształcenie z zakresu matematyki i fizyki, a także stała się pierwszą kobietą w całej Europie, której przyznano stopień doktora nauk. Jako pierwsza kobieta otrzymała także Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 roku (wraz z mężem i kolegami) i stała się profesorem oraz wykładowcą na Sorbonie. Co więcej, w 1911 ponownie przyznano jej Nagrodę Nobla – tym razem w dziedzinie chemii. Nic dziwnego, że po śmierci w 1934 roku stała się pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie.

Adres: Place du Panthéon

Stacja metra: Cardinal Lemoine

Polski kościół Wniebowzięcia NMP w Paryżu

Kościół Wniebowzięcia NMP znajduje się na prestiżowej ulicy Rue Saint-Honoré, w pobliżu Luwru. Został zbudowany w latach 70-tych XVII wieku zgodnie z projektem dyrektora Akademii Francuskiej w Rzymie, Charlesa Errarda. Kościół stał się polskim w 1844 roku w związku z dużą liczbą Polaków, którzy wyemigrowali do Francji. Obecnie jest siedzibą Polskiej Misji we Francji.

Adres: 263 Rue Saint Honoré, 75001

Stacja metra: Concorde

Plac Warszawski

Ten niewielki plac znajduje się między ogrodem Trocadero, Aleją Nowojorską i mostem Jeny. W jego obrębie powstał pomnik poświęcony polskim bojownikom, którzy walczyli o wyzwolenie Francji w latach 1939-1945. Autorem pomnika jest Andre Greck, który zaprojektował także Bibliotekę Polską w Paryżu. Odsłonięcie pomnika odbyło się w 1978 roku, a jego gipsowy model przechowywany jest w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Adres: Place de Varsovie, 75016

Stacja metra: Trocadéro