Nowy Rok i Boże Narodzenie na Sycylii

,

Sycylijczycy kochają święta i obchodzą je radośnie, otwarcie i chętnie dzielą się swoją radością z innymi. Najważniejsze święta w okresie zimowym to Boże Narodzenie i Sylwester.

Co robić w święta na Sycylii?

Sycylia żyje swoim zwyczajowym rytmem podczas zimowych dni. Turyści mogą zwiedzać zabytki i muzea, które są otwarte jak zwykle, z wyjątkiem już konkretnych dni świątecznych. Można wejść na Etnę, radzimy zrobić to z przewodnikiem, zapisy dostępne są pod tym linkiem.

Świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu będzie także zwiedzanie pięknych miasteczek:

  • Cefalu (poczuj atmosferę starożytności i nostalgię nadmorskiego kurortu)
  • Syrakuzy (poznaj dziedzictwo historyczne i architektoniczne miasta)

Sycylia jest niesamowicie zróżnicowana. Wspaniałe jedzenie, gościnna atmosfera i piękna przyroda stanowią wspaniałe tło, zapewniając podniosły nastrój.

 

Tradycje świąteczne na Sycylii

Szopka na Sycylii

Dekoracje

Nieodzowny atrybut obchodów Bożego Narodzenia i Nowego Roku, czyli choinka, jest obecny również na sycylijskiej ziemi. Domowe choinki ozdabia się girlandami, balonami, owocami i piernikami. Ale ponieważ choinki rzadko można spotkać na ulicach, dekoruje się także inne drzewa. Świecące lampki można znaleźć na palmach i drzewach pomarańczowych, których na Sycylii rośnie mnóstwo. Dekorowane są również lampy uliczne. Miasta i wsie w okresie świątecznym wyglądają bardzo elegancko. We wszystkich kościołach, a nawet w domach umieszczane są doskonale nam znane szopki bożonarodzeniowe. Często ozdabia się je mandarynkami i innymi owocami.

Włoski Ojciec Świąt, Babbo Natale

Ważną rolę w obchodach Świąt Bożego Narodzenia odgrywa również włoski Ojciec Świąt, Babbo Natale. Nie jest nazywany Świętym Mikołajem, choć wygląda mniej więcej tak samo. Nie ma on jednak obowiązku noszenia czerwonego ubrania.

Сhoinka na Sycylii

Świąteczny posiłek

 

Kulminacją obchodów świątecznych jest obiad w dniu 25 grudnia rozpoczynający się w południe. Zbiera się z tej okazji cała rodzina, z daleka przyjeżdżają jacyś specjalni goście, przychodzą też przyjaciele. Uczta przygotowywana jest przez kilka dni, ma charakter konwencjonalny, serdeczny i zabawowy. Na spotkaniu wszyscy są dla siebie serdeczni, dają sobie prezenty i nie szczędzą emocji. Goście obowiązkowo przynoszą coś do posiłku, wspólnie gotują i dopiero wtedy siadają do stołu. Te wspólne przygotowania, którym towarzyszy zwykła krzątanina, tworzą niepowtarzalną sycylijską atmosferę radosnej krzątaniny i rodzinnej wspólnoty.

» CZYTAJ TAKŻE10 dań, które koniecznie musicie spróbować na Sycylii

Świąteczny posiłek

Na świątecznym stole przykrytym czerwonym obrusem może znaleźć się wszystko, na co mamy ochotę. Rodziny są duże, a gusta różne, więc  różnorodność potraw na pewno pobudzi wyobraźnię.

Na Sycylii nie ma ścisłej reguły co do ilości czy zawartości potraw w czasie Bożego Narodzenia. Ale niezmiennie podaje się (jak wszędzie we Włoszech) panettone z kremem. W sycylijskiej wersji tej babki krem jest zwykle cytrynowy lub pistacjowy, a w jego skład wchodzi słód, kandyzowane cytrusy i laska wanilii. Panettone przypomina ciasto wielkanocne, ale tutaj jest pieczone na Boże Narodzenie.

Panettone

Innym tradycyjnym daniem świątecznym na Sycylii jest scachatta. Jest to zamknięty placek, którego nadzienie może być bardzo różnorodne, najczęściej jest to ser, karczochy, brokuły. Często jest to rodzaj ciasta, które ludzie zabierają ze sobą podczas odwiedzin.

Po południu rodzina nadal angażuje się we wspólne działania, z ulubionymi grami w karty. Rodzinne spotkanie w czasie Bożego Narodzenia z wystawną ucztą, prezentami i wesołym gwarem to podstawowa tradycja świąt na Sycylii. Bardzo podobne do uroczystości w innych miejscach we Włoszech, ale w niewielu miejscach znajdziecie tyle temperamentu i emocji.

Nowy Rok na Sycylii

Nowy Rok na Sycylii

Tradycje

Nie każdy turysta będzie mógł trafić do sycylijskiej rodziny, by poczuć atmosferę świąt. Z kolei Sylwester jest świętem bardziej otwartym. Sylwester nie musi być spędzony w domu. To hałaśliwe święto, pełne fajerwerków, petard i głośnej wesołości. Im więcej hałasu, tym lepiej.

O północy trzeba wypowiedzieć 12 życzeń, zjadając taką samą liczbę winogron. A potem wyrzucić coś niepotrzebnego przez okno. Teoretycznie powinny to być meble, ale ścisłe przestrzeganie tej tradycji jest obecnie rzadkością.

Nowy Rok w restauracji na Sycylii

Czerwień jest kolorem symbolicznym, uważa się, że przyciąga szczęście. Dlatego jednym z elementów ubioru lub bielizny w Sylwestra jest zawsze kolor czerwony.

Na parapecie zwyczajowo umieszcza się świeczki i monety na szczęście.

Rano należy przynieść do domu wodę. Wierzy się, że przyniesie ona szczęście.

Kolacja sylwestrowa

Arancini na Sycylii

Menu na nowy rok jest równie wystawne, jak to na Boże Narodzenie. Różne przystawki, w tym arancini (kulki ryżowe z farszem), poprzedzają pierwsze danie, którym zawsze jest makaron. Falsomagro to sycylijskie podstawowe danie Nowego Roku, cielęcina nadziewana szynką i serem, bez niego ani rusz! W niektórych prowincjach zastępuje się go kalmarami. Można też gotować ryby. No i oczywiście są różnorodne desery.

» CZYTAJ TAKŻECiekawostki o restauracjach na Sycylii

Uroczystości publiczne

Fajerwerki na Sycylii

Z okazji Nowego Roku odbywają się uliczne koncerty, ludzie witają się ze sobą, piją szampana i wino. Niebo co jakiś czas rozświetlają fajerwerki. Restauracje są pełne. Najbarwniejsze uroczystości są w Palermo, Syrakuzach i innych miejscowościach turystycznych. Wszystkie miasta są udekorowane i oświetlone.

» CZYTAJ TAKŻEWakacje na Sycylii: 10 miast, które trzeba zwiedzić

Pogoda w Nowy Rok na Sycylii

Temperatury wynoszą około 13–15 stopni, ale mogą być nawet wyższe, bo wschodnie wybrzeże wyspy jest cieplejsze niż zachodnie. W każdym przypadku należy zabrać ze sobą lekką kurtkę i pełne buty. Ponieważ może padać deszcz, warto zabrać również parasol.

» CZYTAJ TAKŻEWczasy na Sycylii w grudniu

Święto Trzech Króli na Sycylii

Trzech Króli na Sycylii

Odwiedzający Sycylię w Sylwestra mają możliwość świętowania święta Trzech Króli 6 stycznia. Jest to oficjalne święto, które również obchodzone jest w sposób wesoły i ciekawy. Atmosfera jest bajkowa i festiwalowa, a ton nadaje dobra czarownica Befana. Tak jak włoski święty Mikołaj, rozdaje dzieciom prezenty. Zgodnie ze starą tradycją są one pouczające: Befana posłusznym dzieciom daje słodycze, a tym, które źle się zachowują, daje węgiel. Teraz cukiernicy robią słodkie «węgle», więc nikt nie pozostaje obrażony (choć w tym roku nikt z nas nie obraziłby się dostając węgiel), a dzieci same proszą o takie prezenty, bo takiego smakołyka mogą dostać tylko w nocy z 5 na 6 stycznia.

 

Życzymy Wam bajecznych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku na Sycylii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *