» Europa » Francja » Paryż » 20. okręg Paryża: mapa, atrakcje, zabytki, rozrywka

20. okręg Paryża jest równie piękny, co słynny w złym tego słowa znaczeniu. Północna część okręgu razem z dzielnicą Belleville i ulicą Menilmontant to obszar imigrantów. Za to południowa część została wpisana przez The Guardian na listę najbardziej klimatycznych dzielnic Europy. Jak się nie zgubić? Zaraz się wszystkiego dowiesz. Zobacz hotele w okolicy tutaj.

» CZYTAJ TAKŻE15 PORAD PRZED WYJAZDEM DO PARYŻA

Czym charakteryzuje się 20. okręg Paryża?

Przede wszystkim, niezwykłą różnorodnością. Dawno, dawno temu Paryż kończył się w okolicy Belleville, a poza bramami miasta nie obowiązywał już podatek handlowy. Od tego czasu było tętniącym życiem targowiskiem, gdzie wino było tańsze niż w mieście i gdzie można było coś przekąsić w licznych jadłodajniach.

Był takim odludnym przedmieściem, że osiedlali się tam tylko niezabezpieczeni przybysze, chłopi, którzy postanowili zamienić wieś na miasto, a potem emigranci ze świata arabskiego i Azji. Wraz z budową Parku Belleville dzielnica wzbogaciła się, ale nie straciła swojej barwności.

Południowa część dzielnicy, tzw. dzielnica Charonne, zyskała popularność wśród młodych biznesmenów ze względu na niskie czynsze i spore możliwości. Obecnie otwiera się tam coraz więcej kawiarni wegetariańskich, sklepów z ekologiczną żywnością i innych modnych lokali. 

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJLEPSZYCH RESTAURACJI WEGETARIAŃSKICH W PARYŻU

Czy warto zamieszkać w 20. okręgu?

Głównym powodem, dla którego warto rozważyć zakwaterowanie w tej okolicy, jest oszczędność pieniędzy. Niskie ceny hoteli nie wynikają jednak ze złej sytuacji w zakresie przestępczości. Wpływa na nie raczej odległość od centrum (20 minut metrem do Luwru) i trzeba pamiętać, że nie ma tu zbyt wielu atrakcji. 

» CZYTAJ TAKŻE33 GŁÓWNYCH ATRAKCJI PARYŻA

Paryż jest ogólnie dość bezpiecznym miastem. Jeśli nie jesteś uprzedzony do ludzi różnych narodowości i nie przeszkadzają ci dojazdy oraz czas i pieniądze poświęcone na transport, możesz znaleźć tu przytulny hotel w umiarkowanej cenie.

20. okręg: Wybierz hotel

Główne atrakcje i zabytki

Okręg otrzymał swoją nazwę od Château de Ménilmontant, który znajdował się we wschodniej części dzielnicy. Dwór ten został jednak zrównany z ziemią i pozostała po nim jedynie nazwa.

Père-Lachaise

Najstarszym zabytkiem w 20. okręgu jest cmentarz Père-Lachaise. Został on otwarty ponad 200 lat temu. I w tym czasie zgromadził tak wiele wybitnych postaci, że wizyta na nim jest jak wizyta w muzeum. Gdzie indziej mogli spotkać się Molier, Edith Piaf i Jim Morrison?

Spacer po cmentarzu jest bezpłatny i bardzo przyjemny. Można to zrobić samodzielnie z audioprzewodnikiem lub z grupową wycieczką po grobach sławnych osób.

Edith Piaf

To nie przypadek, że pamiętaliśmy o słynnej piosenkarce. Nie tylko jest pochowana na Père Lachaise, ale urodziła się na Rue de Belleville. Jest najsłynniejszą mieszkanką tej dzielnicy. Pod numerem 72 znajdziemy tablicę z napisem: «Na stopniach tego domu 19 grudnia 1915 r. urodziła się Edith Piaf, której głos miał poruszyć później cały świat».

Obok znajduje się bar nazwany imieniem piosenkarki, a jej mieszkanie przy rue Crespin du Gast 5 stało się muzeum. Można je zwiedzać bezpłatnie, ale tylko po wcześniejszym umówieniu się.

Park Belleville

Cechą charakterystyczną tego parku jest jego topografia. Został zasadzony na zboczu najwyższego wzgórza. Platforma widokowa na szczycie jest nawet wyższa niż podnóże Secré-Coeur. Park ze względu na swój widok nazywany jest nawet Bellevue («piękny widok»). Można stąd zobaczyć wieżę Eiffla i inne dachy dobrze znanych zabytków i budowli.

W parku można urządzać pikniki, słuchać szumu wodospadu i zapewnić dzieciom rozrywkę na placach zabaw. 

» CZYTAJ TAKŻENAJPIĘKNIEJSZE PARYSKIE PARKI

Co robić w 20. okręgu?

Po zwiedzeniu Père Lachaise wyjdź z cmentarza południową bramą na rue Réunion. Po prawej stronie nie przegap drzwi do sekretnego ogrodu. Nazywa się on Jardin naturel Pierre-Emmanuel. To bardzo przyjemny zakątek prawie nietkniętej przyrody w samym środku kamiennej dżungli Paryża.

Słowo «naturel» w nazwie sugeruje, że rośliny w tym ogrodzie rosną bez żadnego przycinania. A w stawie można dostrzec żywe kijanki.

Po odpoczynku przejdźcie w górę po ulicy Réunion na plac o tej samej nazwie. W weekendy odbywa się tam prawdziwy paryski targ żywności. Targ jest mały i mało znany, więc ceny są całkiem przystępne.

Skręć w ulicę Aleksandra Dumasa i wyjdź na boulevard charonne. Stamtąd możesz przejść aż do Place de la Nación.

Gdzie zjeść w 20. okręgu?

Przewodnik Michelin poleca restauracje L’Écailler du Bistrot. Jego główną specjalnością są dania z owoców morza. Lokal nie posiada prawdziwej gwiazdki, ale wzmianka w słynnej publikacji również wiele mówi. Adres: 18 Rue Paul Bert.

Bliżej metra Ménilmontant wybierz restaurację Les Canailles Ménilmontant. Szczególnie chwalone jest tu carpaccio. Doskonały obiad z menu będzie cię kosztował 18-36 €. Adres: 15 rue des Panoyaux.

Bliżej metra Belleville warto odwiedzić Brasserie La cantine de Belleville. Miłe miejsce z muzyką na żywo wieczorami i całkiem rozsądnymi cenami. Menu waha się od 10 do 18 euro. Adres: 108 Boulevard de Belleville.

W okolicy Menilmontane i Belleville na pewno natkniesz się na wiele małych kawiarenek z różnorodną kuchnią narodową. Zjedz falafel, szawarmę, wietnamską zupę pho lub sałatkę grecką. Ceny tutaj są najbardziej przystępne.

Miłego spaceru po 20. dzielnicy Paryża!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *