Jeden dzień w Paryżu – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Paryż

Jedziecie do Paryża po raz pierwszy i macie tylko jeden dzień na zwiedzanie? Nie musicie się już martwić, że przegapicie coś ważnego, bo przygotowaliśmy dla Was świetną trasę!

Rzecz jasna, w tak krótkim czasie nie da się zobaczyć wszystkiego. Nie wierzcie tym, którzy mówią, że „2-3 dni na Paryż to aż nadto”. Co oni tam wiedzą? Nawet ci, którzy spędzili tydzień w stolicy Francji, nie widzieli jeszcze choćby połowy tego, co ma ona do zaoferowania.

Skoro jednak mamy tylko jeden dzień – musimy wykorzystać go jak najefektywniej. Z tego powodu proponujemy wybrać się na spacer po mieście i nie tracić czasu na użeranie się z paryską komunikacją publiczną.

Najpierw musicie dostać się do stacji metra Cité lub St. Michele Notre-Dame. Znajdziecie się na wyspie, która przed laty dała początek całemu miastu, a dziś znajduje się w samym jego sercu. To tutaj zlokalizowana jest słynna Katedra Notre-Dame. Wstęp wolny.

Jak już wszystko sfotografujecie, znajdźcie na bruku krąg utworzony przez odmienny rodzaj kamienia, z centralnie usytuowaną gwiazdą wykutą w brązie, czyli tzw. ‘zerowy kilometr’. Stańcie tyłem do katedry (czyli przodem do Paryża) i skierujcie się w prawo. Przejdźcie przez most, a znajdziecie się na placu przed paryskim ratuszem. Sam budynek robi wrażenie, a dodatkowo zawsze znajdziemy przed nim coś ciekawego: wystawę, boisko do siatkówki, lodowisko, kort tenisowy, czy też replikę wiejskiego dworku. Gdy już uznacie, że jesteście gotowi na dalszą wędrówkę, zejdźcie na nabrzeże Sekwany, odpocznijcie chwilę, a następnie obróćcie się plecami do ratusza i idźcie do przodu – w dół rzeki.

Po lewej stronie góruje twierdza – to Conciergerie. Tutaj, swoje ostatnie dni spędziło wielu więźniów politycznych Rewolucji Francuskiej, m.in. Królowa Maria Antonina i Robespierre.

Wkrótce dotrzecie do Luwru. Pojawi się on po waszej prawej stronie. Na dziedzińcu zróbcie ‘obowiązkowe’ foto przed piramidą – najlepiej na tle gigantycznej kolejki. Jeśli macie ochotę na spacer po Ogrodach Tuileries, postarajcie się dostać na ich drugi koniec. Znajdziecie się w ten sposób na Placu Zgody (Place de la Concorde), znanego z osadzonego na samym jego środku ogromnego obelisku z Luksoru, który według legendy, był łupem wojennym przywiezionym przez Napoleona z wyprawy egipskiej. Za czasów Rewolucji Francuskiej, stała tu gilotyna, na której głowę stracili m.in. królowa Maria Antonina i Robespierre.

Wróćcie na promenadę, a i kontynuujcie wędrówkę w dół rzeki. Niedługo dojdziecie do najpiękniejszego mostu w Paryżu, nazwanego na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego – mostem Aleksandra III Romanowa. Nie da się go przegapić, jest nawet tabliczka.

Następnym mostem jest Pont d'Alma. Zwróćcie uwagę na pomnik w kształcie płomienia. Od czasu śmierci księżnej Diany, stał się on miejscem, w którym Paryżanie zbierają się, by uczcić jej pamięć. Lokalizacja nie jest przypadkowa – samochód z księżną rozbił się o kilka kroków stąd. I, mimo że minęło już tyle lat, na pomniku zawsze znajdziecie świeże kwiaty, maskotki czy pamiątkowe fotografie Diany, przynoszone zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Jeśli nie zmienicie kierunku marszu, to już za chwilę waszym oczom ukaże się wieża Eiffla! Proponujemy najpierw obejrzeć ją z bliska, a następnie wspiąć się na plac Trocader, z którego widok na monument zapiera dech w piersiach! 

Według naszych obliczeń, pokonanie tej trasy zajmie Wam cały dzień (wliczyliśmy w to czas na robienie zdjęć, przekąski itd.). Jeśli jednak udało Wam się dojść do finiszu szybciej i macie jeszcze trochę energii i wolnego czasu, złapcie pociąg szóstej linii metra na stacji Trocadero i dojedźcie nim aż do stacji Charles de Gaulle Etoile. Nie jest to długa podróż, zajmie Wam około 5-10 minut. Po wyjściu z podziemnych tuneli zobaczycie Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny. Voila, oto najsłynniejsza aleja świata.

Jeśli nie jesteście miłośnikami zakupów i galerii handlowych, a zamiast spać, wolicie zobaczyć jeszcze jeden kawałek Paryża, zejdźcie do stacji metra Charles de Gaulle Etoile i wsiądźcie do pociągu drugiej linii metra. Wasz przystanek końcowy to Blanche, czyli samo serce Montmartre i rzut kamieniem od Moulin Rouge. To świetnie miejsce na spędzenie wieczoru, szczególnie po tak aktywnym dniu.

Szczęśliwej podróży!

Oto poglądowa mapka trasy, którą zaplanowaliśmy. Zielone punkty to obiekty opisane w tekście artykułu. Pamiętajcie, że łączące je niebieskie linie nie zawsze pokazują najkrótszą drogę.

Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi doświadczeniami lub udzielić wskazówek początkującym turystom, zapraszamy do komentowania!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki