Katedra Notre-Dame w Paryżu: rady i wskazówki dla podróżujących

,
Katedra Notre-Dame w Paryżu

Słynna Katedra Notre-Dame (czyli Katedra Matki Boskiej), którą w swoich dziełach uwiecznił sam Victor Hugo, zwana jest także sercem Paryża. Każdego roku, katedrę zwiedza około 13 milionów turystów, co czyni ją jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie, a jak wiemy – wszystko ma swoje przyczyny.

Koszty

Oczywiście, na pierwszym miejscu należałoby wymienić kulturę, religię, sztukę i historię – budowla ma ponad 850 lat, ale o tym później. Porozmawiajmy o pieniądzach. Za wejście do katedry, tak jak do większości innych kościołów we Francji, nie będziemy musieli płacić. Brak konieczności zakupu biletów jest z pewnością jednym z głównych magnesów, które przyciągają tłumy turystów. (Obecnie zamknięty w celu renowacji.)

Jedynie wstęp do dzwonnicy i skarbca jest odpłatny.

Wspinaczka na wieżę Notre Dame

wieżę Notre Dame

Aby wspiąć się na słynną dzwonnicę na północnej wieży, trzeba najpierw odstać swoje w ogromnej kolejce. Następnie, na śmiałków czekają 422 stopnie – niestety, nie czekają na nich ani windy, ani toalety. Trzeba jednak przyznać, że widoki rozpościerające się z wierzchołka wieży w pełni wynagradzają trudy wspinaczki! Za bilet wstępu na wieżę zapłacicie 15 euro lub wejdziecie za darmo, jeśli nie obchodziliście jeszcze swoich 26 urodzin. W miesiącach letnich kolejka zapełnia prawie cały dziedziniec i można w niej stać nawet 2-3 godziny. Jeśli nie chcemy czekać, dostępne są tzw. bilety priorytetowe, które uprawnia do wejścia bez kolejki. Można nawet na tym zaoszczędzić.

Święte relikwie i skarbiec

W skarbcu świątyni znajduje się kilka ważnych dla chrześcijaństwa relikwii: korona cierniowa Jezusa Chrystusa, gwóźdź, którym przybity był do krzyża, a także część samego krzyża. Ceny biletów kształtują się następująco: dorośli – 4 euro, młodzież w wieku od 12 do 26 lat – 2 euro, dzieci w wieku od 6 do 12 lat – 1 euro, dzieci w wieku poniżej 6 lat – wstęp darmowy.

W pierwszy piątek każdego miesiąca, w każdy piątek Wielkiego Postu oraz w czasie Wielkiego Tygodnia, relikwie wynoszone są ze skarbca i pokazywane publicznie. Zazwyczaj ma to miejsce około godziny 15:00.

Hotele w okolicy katedry

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Notre Dame, Paris: Wybierz hotel

Katedra Notre-Dame znajduje się w 4. dzielnicy, która jest historycznym, kulturowym i administracyjnym centrum Paryża. Życie tutaj to czysta przyjemność – wszystko pod ręką i wszędzie blisko, a widoki zapierają dech w piersiach. Na niekorzyść przemawiają niewielkie rozmiary pokoi hotelowych. Bierze się to z faktu, że większość budynków ma swoje lata, a kiedyś budowano domy z mniejszymi niż teraz pomieszczeniami. Jeśli potrzebujesz przestrzeni, nie jest to dla ciebie odpowiednia lokalizacja, ale jeśli marzysz o zatrzymaniu się w prawdziwej paryskiej kamienicy z XVI-XVII wieku, to w 4. dzielnicy poczujesz się jak w niebie. Listę hoteli o różnych standardach i w różnych cenach znajdziesz, klikając w ten link.

Jak dojechać do Katedry Notre Dame

Adres: 6 place du Parvis Notre-Dame, Ile de la Cite

Dojazd do katedry nie jest skomplikowany. W okolicy znajdują się stacje kilku linii metra: 4 linia zatrzymuje się na stacjach Saint-Michel oraz Cite, 11 linia na Hôtel de Ville i Châtelet, 14 linia na Châtelet, a 10 linia na Maubert-Mutualité oraz Cluny–La Sorbonne.

Można też wybrać kolejkę RER, a dokładniej linię B lub C. Wysiadamy na stacji Saint-Michel-Notre-Dame.

Godziny zwiedzania i nabożeństwa

Mszę w Notre Dame

Od poniedziałku do soboty, drzwi dla zwiedzających otwarte są od 8:00 do 19:00, a w niedzielę od 8:00 do 12:30 i od 14:00 do 17:00. Msze odprawiane są codziennie, a  w niedzielę kilkukrotnie. Nabożeństwo ‘międzynarodowe’ zaczyna się o 11:30. Nawet jeśli nie jesteście specjalnie religijni, warto wybrać się na mszę w Notre Dame, by posłuchać darmowego koncertu na organach.

Kawiarnie i pamiątki

W tej dziedzinie Katedra Notre-Dame jest prawdziwym mistrzem – szacuje się, że to właśnie w jej okolicach kupimy najtańsze pamiątki z Paryża. Aby znaleźć najtańsze bibeloty i kurzołapy, stańcie przodem do katedry i z tej pozycji skierujcie się w lewo. Jeśli pomylą wam się strony i pójdziecie w prawo – nic straconego! W ten sposób przekroczycie Sekwanę i dojdziecie do Dzielnicy Łacińskiej, w której znajduje się mnóstwo kafejek i restauracji. Znajdziemy tu wszystko, czego dusza zapragnie: od shoarmy i najtańszych w Paryżu hot-dogów, po ekskluzywne specjały kuchni francuskiej w okolicach Ogrodu Luksemburskiego.

A jeśli w ogóle nie macie pojęcia o kierunkach i zamiast pójść w lewo lub prawo, obejdziecie katedrę i znajdziecie się na Île Saint-Louis – jeszcze lepiej! Właśnie odkryliście wyspę wypełnioną lodziarniami, które serwują najlepsze desery w całym Paryżu.

Kilka słów o historii i architekturze

Wieżę Notre Dame

Architektura katedry jest naprawdę wyjątkowa. Budowano ją przez prawie dwa wieki: od 1163 do 1345 roku. Kiedy kładziono pierwszy kamień, we Francji trwała epoka romańska. Z biegiem czasu, jej solidność i prostota, została wyparta przez gotyk – styl dużo 'lżejszy’, a do tego ozdobny i finezyjny. Katedra łączy więc w sobie wpływy z dwóch epok, co nadaje jej unikalny i tajemniczy charakter.

W katedrze nie ma ani jednej wewnętrznej ściany z kamienia – zamiast nich postawiono kolumny połączone ze sobą łukami. Różne części kościoła możemy zidentyfikować po witrażach. Zgodnie z kanonem gotyckim, na murach świątyni nie znajdziemy fresków. Dzięki temu, światło wpadające przez witraże, maluje na ścianach piękne wzory.

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Historia Notre Dame de Paris pełna jest tragicznych wydarzeń. Nie raz katedra stawała się kartą przetargową w rękach władców. Za panowania Ludwika XIV świątynia utraciła swoją główną ozdobę, czyli witraże, a w czasach Rewolucji Francuskiej, Robespierre oświadczył mieszkańcom stolicy, że zamierza zrównać katedrę z ziemią. Miłość Paryżan do świątyni była jednak tak wielka, że aby uchronić ją przed zburzeniem, zgodzili się płacić wygórowane datki na potrzeby rewolucji. Robespierre co prawda oszczędził budowlę, ale kazał ściąć głowy kamiennym posągom królów.

Restauracja świątyni na wielką skalę rozpoczęła się w 10 lat po pierwszym wydaniu słynnej powieści Victora Hugo, czyli w 1841 roku i trwała aż 23 lata. Budynek został całkowicie odnowiony, połamane rzeźby i witraże zastąpiono nowymi, a na fasadzie pojawiła się galeria chimer i gargulców, które w języku polskim noszą niezwykle wdzięczną nazwę ‘rzygacze’. Przestrzeń przed głównym wejściem uprzątnięto i przekształcono tak, aby przypominała dziedziniec.

 

W dzisiejszych czasach Notre Dame jest częścią programu obowiązkowego każdego turysty, który przyjeżdża do stolicy Francji. Co więcej, wiele osób, które już nie raz odwiedziły katedrę, mówi, że wraca do niej przy każdym pobycie w Paryżu.

Życzymy wam udanej wizyty w Notre Dame!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *