Watykan: wskazówki dla turystów

, ,
Watykan

Watykan to małe państwo, w którym umiejscowione jest jedno z największych muzeów na świecie, a także najważniejsza katolicka Katedra św. Piotra (Basilica di San Pietro). W tym artykule przedstawimy wam materiały, które pomogą wam zaplanować spacer po Watykanie i jego muzeach.

Jak zarezerwować bilet do Muzeum Watykańskiego

Przede wszystkim polecamy odwiedzić najpierw muzeum, a dopiero potem katedrę — tak będzie optymalniej. Zazwyczaj przed wejściem do nich w kolejce po bilety spędzić można nawet kilka godzin, dlatego najlepiej zarezerwować je z wyprzedzeniem — albo na stronie Watykanu, albo i pod tym linkiem, korzystając ze specjalnej oferty.

Muzeum Watykańskiy

Bilety: dorośli — 17 €, ulgowe — 8 € (dla dzieci w wieku 6-18 lat z dokumentem potwierdzającym wiek oraz uczniów poniżej 25 roku życia z legitymacją studencką).

Prowizja za rezerwację biletu online wynosi 4 €. Opcjonalnie wybrać można również audioprzewodnik — 7 €. Najlepiej zarezerwować bilety na około miesiąc przed podróżą — pozwoli wam to na wybór dogodnego dnia i godziny, a także od razu dowiecie się o możliwych dodatkowych dniach wolnych od pracy w Watykanie. Jeśli omyłkowo wybierzecie bilet np. ze złą datą i dokonacie płatności, wciąż będzie możliwość zmiany danych na bilecie — wystarczy przejść do sekcji „Rezerwacje” i wpisać adres e-mail, numer rezerwacji i datę urodzenia w odpowiednich polach. Warto pamiętać też o tym, że w każdą ostatnią niedzielę miesiąca wstęp do Muzeum Watykańskiego jest bezpłatny. W te dni muzeum jest jednak niesamowicie zatłoczone, a godziny jego otwarcia skrócone są do 14:00.

Kiedy najlepiej przyjechać do Watykanu

Muzeum Watykańskiy

Muzeum Watykańskie jest otwarte od poniedziałku do soboty. Niedziela jest dniem wolnym, a najbardziej popularnym dniem na zwiedzanie są poniedziałek i sobota. W środy Papież wygłasza audiencję na Placu Świętego Piotra i wówczas nie można wejść do katedry. Z tego wynika, że najlepszymi dniami na wycieczkę są wtorek, czwartek i piątek. Dobrym wyborem będzie przyjście do muzeum po obiedzie (około 14:30), ponieważ wielu turystów planuje zwiedzanie zabytków rano, przez co wtedy jest tam największy tłok. Muzeum otwiera się o godzinie 9:00, a zamykane jest o 18:00. Wejście do muzeum zamyka się o 16:00.

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska zajmuje chyba największą część Muzeum Watykańskiego i zobaczycie ją na końcu trasy zwiedzania trasy. Gdy już do niej dotrzecie, będziecie mogli w pełni cieszyć się wszystkimi jej salami. W Muzeum Watykańskim zobaczycie ogromną kolekcję dzieł sztuki najbardziej znanych artystów, takich jak Leonardo da Vinci, Caravaggio, Raphael, Michelangelo, Giotto, Perugino, Lippi i wielu innych. Z Kaplicy Sykstyńskiej polecamy wyjść przez prawe drzwi, dzięki czemu łatwo dotrzecie stamtąd do wejścia katedry. Przez większość roku jest ona otwarta od 07:00 do 18:30 oraz od 1 kwietnia do 30 września do 19:00. Warto zwrócić uwagę na to, że oprócz zwykłego biletu istnieje również tzw. „Wejście VIP”, dzięki któremu wejdziecie do Kaplicy Sykstyńskiej jako jedni z pierwszych, nie stojąc w kolejkach.

Koniecznie odwiedźcie grób Świętego Piotra i nekropolię – otwarte są od poniedziałku (9:00 do 18:00) w sobotę (od 9:00 do 17:00),datę i godzinę wejścia można zarezerwować wcześniej. W to miejsce polecamy też ubrać się nieco cieplej niż zwykle, ponieważ wewnątrz panuje wysoka wilgotność i niska temperatura. Publiczna audiencja z Ojcem Świętym — pod tym linkiem.

Taras widokowy na kopule Bazyliki Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra

The Vatican, Rome: Wybierz hotel

Do kopuły można wejść w godzinach od 8:00 do 17:00, a od 1 kwietnia do 30 września czas otwarcia wydłużony jest do 18:00. Zalecamy zaplanowanie podróży do Watykanu pod koniec swojej wycieczki do Rzymu. Znacznie ciekawiej jest spojrzeć na już znane budowle i ulice, po których przeszliście już niejeden kilometr. Na kopułę wejść można na dwa sposoby: po schodach — za 6 € (551 kroków) lub 2/3 trasy pokonać windą — za 8 € (320 kroków). Wspinaczka po schodach jest dość męcząca, dlatego nie polecamy tego miejsca w przypadku dzieci i osób starszych. W Rzymie istnieje jeszcze wiele innych punktów widokowych, z których również rozpościerają się magiczne widoki na Wieczne Miasto.