Watykan jest małym państwem w obrębie Rzymu, stolicą apostolską, państwem muzealnym i przy okazji miastem ogrodem! Wewnątrz Watykanu znajduje się jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie, a także najważniejszy kościół katolicki – Bazylika św. Piotra (Basilica di San Pietro). Każdy centymetr Watykanu jest atrakcją. Jak sprawnie zwiedzić Watykan, jaki bilet lepiej kupić (najlepiej tutaj) i kiedy najlepiej zaplanować wycieczkę, opowiemy w tym artykule.

» CZYTAJ TAKŻE12 WARTYCH ODWIEDZENIA KOŚCIOŁÓW W RZYMIE

Co warto zobaczyć w Watykanie?

 • Plac Świętego Piotra.
 • Bazylika św. Piotra i widok spod jej kopuły.
 • Groty Watykańskie – podziemia pod bazyliką św. Piotra.
 • Kaplica Sykstyńska namalowana przez Michała Anioła.
 • Muzea Watykańskie – 54 galerie, w tym Pinakoteka Watykańska, Stanze Watykańskie, Muzea Egipskie i Etruskie oraz inne bezcenne skarby.
 • Ogrody Watykańskie.

Bilet do Watykanu: jaki i jak go kupić?

Watykan jest przede wszystkim miejscem kultu religijnego. Z tego powodu wstęp na Plac św. Piotra i do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny. Każdy pielgrzym ma prawo wejść, podziwiać piękno budowli i modlić się. Jeśli twoje zainteresowanie jest nie tyle religijne, co kulturowe, weź ze sobą oficjalny audioprzewodnik, który podpowie ci, gdzie szukać, aby zobaczyć najbardziej znaczące rzeczy. 

Wszystkie inne atrakcje w mieście-państwie są płatne i bardzo popularne. Gdy bilety nie były jeszcze sprzedawane online, w kasach ustawiały się wielogodzinne kolejki. Tak, tak, to nie jest żart, stanie przez 2-3 godziny w upale było absolutnie normalną sytuacją. Teraz wszystkie bilety i wycieczki są sprzedawane online z datą i przedziałem czasowym do odwiedzenia. Ale oczywiście w kasach wciąż są kolejki i może się okazać, że na wybraną godzinę w ogóle nie ma biletów.

Rezerwuj bilety do Watykanu z miesięcznym wyprzedzeniem, tak aby był wybór w datach i godzinach. Przy okazji dowiesz się o ewentualnych dniach wolnych od pracy w Watykanie. Jeśli zapłaciłeś już za bilet, a masz błędną datę, zawsze możesz ją poprawić, kontaktując się z obsługą klienta.

Bilet do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej

Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich, więc zawsze obowiązuje jeden bilet wstępu. Bilet pozwala na przebywanie w muzeach przez cały dzień, dlatego polecamy wybierać godziny poranne, kiedy w środku jest mniej ludzi. Muzea Watykańskie posiadają naprawdę kolosalną kolekcję dzieł sztuki najsłynniejszych artystów, takich jak Leonardo da Vinci, Rafael, Giotto, Perugino, Lippi, a także obrazy Caravaggio i ważne dzieła Michała Anioła.

Koszt biletów do Muzeów Watykańskich na oficjalnej stronie internetowej wraz z opłatą rezerwacyjną (4 € za każdy bilet):

 • pełny – 21 €.
 • ulgowy – 12 € (dla dzieci 6-18 lat z dokumentem potwierdzającym wiek oraz studentów do 25 lat z międzynarodową legitymacją studencką).
 • audioprzewodnik – 7 €.

Możesz zarezerwować bilet przez interfejs w swoim ojczystym języku na tym linku lub bezpośrednio tutaj, wybierz datę z kalendarza: 

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca można zwiedzać Muzea Watykańskie całkowicie za darmo. Należy jednak pamiętać, że tego dnia będzie bardzo duży przepływ turystów, a muzeum będzie otwarte tylko do godziny 14.

Aby nie przegapić głównych arcydzieł niezliczonych muzeów watykańskich, polecamy mimo wszystko wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Na zwiedzanie z przewodnikiem można zapisać się pod tym linkiem, przy okazji bilety ze wstępem bez kolejki są już w cenie. 

Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska po godzinie zamknięcia

Zwiedzanie Muzeów Watykańskich jest możliwe wieczorem, gdy całodzienni turyści rozeszli się już do restauracji. Bilety wieczorne dostępne są tylko w piątki i soboty od kwietnia do października. Do muzeum można wejść między 17:00 a 19:00 i spacerować po na wpół pustych salach do 22:00. To świetna okazja! Zarezerwuj takie bilety tutaj.

Ponieważ można się wszystkiemu dobrze przyjrzeć, zwiedzanie wieczorem będzie najbardziej efektywne! Zarezerwuj wieczorne zwiedzanie Muzeów Watykańskich z przewodnikiem pod tym linkiem. Cena biletu jest wliczona w cenę wycieczki.

Wejście pod kopułę Bazyliki św. Piotra

Nie ma możliwości zakupu biletu na kopułę bazyliki online. Będziesz musiał poczekać w kolejce.

Koszt biletu:

 • 8 €, jeśli jesteś przygotowany na przejście wszystkich 551 stopni
 • 10 €, jeśli chcesz podjechać windą i skrócić trasę do 320 schodów.
 • Bezpłatnie dla dzieci do 12 roku życia.

Wejście na kopułę bazyliki św. Piotra jest wliczone w tę wycieczkę po bazylice (prowadzona przez dyplomowanego historyka sztuki).

Zejście do Grot Watykańskich

W tym świętym miejscu pod bazyliką św. Piotra pochowani są królowie, książęta i 22 papieży. Oczywiście można tam wejść tylko w towarzystwie przewodnika. Doskonałą wycieczkę z przewodnikiem można zarezerwować pod tym linkiem. W cenę wliczone jest również wejście pod kopułę bazyliki.

Wizyta w Ogrodach Watykańskich

Niewiarygodne, ale prawdziwe: większość Watykanu zajmuje park. Jest to bardzo piękny zielony teren, długo trzymany w tajemnicy przed turystami. Obecnie każdy może go zwiedzić, ale tylko z przewodnikiem.

Polecamy tę ofertę: wycieczka autobusowa po ogrodach z audioprzewodnikiem oraz bilet do Muzeów Watykańskich (rezerwacja pod tym linkiem).

Aby przejść przez ogrody pieszo, wybierz tę opcję.

Porady i wskazówki dotyczące zwiedzania Watykanu

Niezależnie od tego, jaki jest twój plan zwiedzania Watykanu, te wskazówki przydadzą się każdemu:

 1. Przestrzegaj zasad ubioru. Ramiona i kolana powinny być zakryte.
 2. Nie przegap swojego czasu na wejście. Spóźnialscy mogą nie zostać wpuszczeni.
 3. Zabierz ze sobą wodę.
 4. Zdjęcia można robić bez lampy błyskowej, ale nie w Kaplicy Sykstyńskiej.

» CZYTAJ TAKŻERZYM: 100 LIFEHACKÓW DLA PODRÓŻNIKÓW

Muzea Watykańskie

 • Godziny otwarcia Muzeów Watykańskich to poniedziałek – sobota: 9:00-18:00. Wstęp do muzeum trwa do godziny 16.00.
 • W niedziele są zamknięte, natomiast najczęściej odwiedzane dni to poniedziałek i sobota. W środy papież ma audiencję na placu św. Piotra, więc nie będzie można wejść do Bazyliki. Oznacza to, że najlepsze dni na zwiedzanie wszystkich zabytków jednocześnie w Watykanie to wtorek, czwartek i piątek.
 • Najlepszym czasem na zwiedzanie muzeów jest poranek lub popołudnie (około 14:30). Wielu turystów planuje swoje wizyty rano, przez co Watykan jest najbardziej zatłoczony w okolicach południa.

» CZYTAJ TAKŻEJAK WEJŚĆ DO MUZEÓW W RZYMIE ZA DARMO

Kaplica Sykstyńska

 • Chyba najważniejszą częścią Muzeów Watykańskich jest Kaplica Sykstyńska. Jest to również ostatni punkt oficjalnego planu podróży, więc i tak powinieneś cieszyć się wszystkimi głównymi salami.
 • W Kaplicy Sykstyńskiej nie można długo przebywać. Na zwiedzanie przewidziany jest czas około 15 minut, po którym wszyscy zostaną poproszeni o opuszczenie sali w celu wpuszczenia kolejnej grupy. W tym czasie nie jest możliwe obejrzenie każdego fresku. Szczególnie pomocny będzie audioprzewodnik, a jeszcze lepiej przewodnik, który pokaże, gdzie warto patrzeć. Indywidualne zwiedzanie Muzeów Watykańskich i Kaplicy można zarezerwować pod tym linkiem.
 • Robienie zdjęć jest zabronione!
 • Z Kaplicy Sykstyńskiej polecamy wyjście przez prawe drzwi, które od razu doprowadzą was do wejścia do bazyliki. Wyjście przez lewe drzwi prowadzi z powrotem do Muzeów Watykańskich.

Bazylika Świętego Piotra

 • Bazylika św. Piotra jest otwarta od 7:00 do 18:30, a od 1 kwietnia do 30 września do 19:00.
 • Jeśli zarezerwowałeś wizytę w nekropolii w Grotach Watykańskich, zabierz ze sobą ciepłą odzież. W podziemiach bazyliki panuje duża wilgotność i temperatura poniżej zera, jak w jaskini.
 • Wspinaczka na kopułę Bazyliki św. Piotra jest możliwa w godzinach 7:30-17:00, a od 1 kwietnia do 30 września do godziny 18:00. Na godzinę przed zamknięciem nie wpuszcza się już nowych gości.
 • Aby uniknąć kolejki, można rozpocząć wizytę w Watykanie od wejścia na kopułę. Pamiętajcie, że wizyta na tarasie widokowym zajmie wam co najmniej godzinę.
 • Wejście jest dość trudne, więc dzieciom i osobom starszym zaleca się asekurację. W Rzymie jest mnóstwo innych, bardziej dostępnych punktów widokowych, które oferują równie magiczne widoki na Wieczne Miasto.
 • Zalecamy zaplanowanie wizyty w Watykanie pod koniec podróży, ponieważ o wiele przyjemniej jest zobaczyć znajome budynki i ulice, wokół których przeszedłeś więcej niż kilometr.

Watykan: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻETRASA PIESZA PO RZYMIE: ZWIEDZANIE MIASTA W 3 DNI

Życzymy wam niezapomnianych wrażeń!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *