10 głównych atrakcji Nicei

, ,
Promenada Anglików

Jeżeli wkrótce planujesz odwiedzić Niceę, na pewno zastanawiasz się nad tym, co w niej zobaczyć. Nicea sama w sobie jest już dużą atrakcją z lazurowym morzem, wieloma sklepami, restauracjami i ulicami z fasadami w stylu Art Deco. Jest też kilka miejsc, które jako turysta po prostu powinieneś zobaczyć – wśród nich znajdują się rynek kwiatowy Cours Saleya, muzeum Matissea, starożytne ruiny rzymskie, cerkiew rosyjska i wiele innych. Ponadto, Nicea zajmuje drugie miejsce pod względem ilości muzeów i galerii. Wyprzedza ją tylko Paryż.

Jeżeli zatrzymasz się w dogodnej części miasta, do większości atrakcji z pewnością dotrzesz na piechotę, jednak dobrym rozwiązaniem może też się okazać wycieczka autokarowa podzielona na 2 dni. Biorąc w niej udział, będziesz mógł wsiadać w autobusy kursujące na trasie i wysiadać z nich, kiedy tylko zechcesz. Organizowane są też klasyczne wycieczki po Nicei, które znajdziesz tutaj.

Promenada Anglików (Promenade des Anglais)

Parodakslanie, symbolem Nicei i całej Riwiery Francuskiej jest Promenada Anglików, której nazwa upamiętnia czasy, gdy Anglicy aktywnie wykupywali przybrzeżne obszary. Dzisiaj znajdują się tam najdroższe hotele w mieście, w tym światowej sławy Negresco. Od rana do nocy na Promenadzie Anglików aktywnie toczy się życie: rano spotkasz wielu biegających zwolenników zdrowego trybu życia, później pojawi się sporo turystów, a podczas dnia plaże zapełniają się tłumami wczasowiczów spragnionych odpoczynku. Spacer po Promenadzie Anglików to prawdziwa przyjemność. Możesz rozkoszować się świeżym morskim powietrzem, widokiem wysokich palm i, co najważniejsze, jedyną w swoim rodzaju atmosferą Nicei.

Muzeum Matissa (Musée Matisse)

Matisse i Nicea mają ze sobą dużo wspólnego. Nicea zyskała dużą popularność dzięki temu artyście, jednocześnie inspirując go do stworzenia paru imponujących obrazów. W muzeum Matissa znajduje się obszerna kolekcja jego dzieł, przedstawiająca wszystkie etapy jego twórczości aż do samej śmierci. Matisse mieszkał i pracował w budynku, który znajduje się niedaleko muzeum, na bulwarze Cimiez. Muzeum na pewno zainteresuje również osoby, które nie wiedzą dużo o twórczości Matissa, a także jego wiernych fanów. Nie przegap doskonałej okazji do poznania ważnej części dziedzictwa kulturowego Francji.

Adres: 146 Avenue des Arènes

Bilet wstępu: 10 euro. Bilet ważny jest przez 48 godzin i obejmuje wszystkie miejskie muzea Nicei. Oznacza to, że gdy kupisz bilet za 10 euro, przez 2 dni możesz odwiedzać następujące muzea: MAMAC (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Galerie des Ponchettes Espace Ferrero, Galerie de la Marine, Théâtre de la Photographie et de l’Image (Teatr Fotograficzny), Musée Matisse Musée des Beaux-Arts (Muzeum Sztuk Pięknych), Musée d’Art Naif, Musée Massena (Muzeum Massena), Palais Lascaris, Musée d’Archéologie (site site de Cimiez et de Terra Amata) (Muzeum Archeologiczne ) oraz Muzeum d’Histoire Naturelle.

Muzeum Marca Chagalla (Musée Marc Chagall)

Nie daj się oszukać niewielkim rozmiarom muzeum: w tym małym budynku znajduje się największa kolekcja dzieł Chagalla, w tym 17 wiadomości biblijnych. W muzeum przedstawione są nie tylko obrazy, ale i rzeźby, mozaiki oraz gobeliny.

Adres: 13 Avenue Drénard

Godziny otwarcia: każdego dnia od 10:00 do 18:00 (od kwietnia do listopada: od 10:00 do 17:00)

Cena biletu: 7,50 euro

Sobór prawosławny św. Mikołaja (Cathedrale Orthodoxe Russe St-Nicolas)

Sobór został zbudowany w latach 1902-1912 z myślą o rozrastającej się rosyjskiej diasporze w Nicei. Jest to największa i najpiękniejsza cerkiew poza Rosją. Jej pozłacana kopuła wygląda nieco nietypowo na tle tradycyjnego krajobrazu Nicei, czyli piaszczystych plaż i lazurowej wody. Możesz mieć wrażenie, że przeniosłeś się w czasie do Petersburga.

Adres: Avenue Nicolas II

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 18:00

Wstęp wolny

Cours Saleya

Trudno wyobrazić sobie Niceę bez kwiatów. Rynek kwiatowy Cours Saleya to prawdziwa ozdoba tego miasta. Kolorowe kwiaty z całej Prowansji otoczą Cię z każdej strony – na pewno nie będziesz mógł im się oprzeć i kupisz przynajmniej mały bukiet. Czekają tu jednak na Ciebie też inne pokusy: przyprawy, świeże owoce i warzywa, pachnące sery, wciąż ciepłe bochenki chleba i inne wypieki. Na rynku Cours Saleya możesz też tanio kupić ciekawe pamiątki prowansalskie.

Adres: Cours de Saleya

Godziny otwarcia: wtorek – sobota od 6:00 do 17:30, niedziela – od 6:00 do 13:30

Vieux Nice (Stare miast)

Historyczne centrum Nicei zachowało swój klimat spokojnej francuskiej miejscowości z XIX wieku, kiedy to jeszcze nie dało się polubić arystokracji i nowobogackim. Spacerowanie po wąskich uliczkach Starego Miasta czasami nie jest łatwe – są momenty, gdy zmieniają się one w labirynt ze stromymi zboczami – jednak na pewno warto zapoznać się z nimi. Na każdym kroku spotkasz kawiarnie i sklepy ze starociami. Podczas spaceru możesz więc odpocząć i wypić kawę i nacieszyć oczy zabytkami architektonicznymi Starego Miasta, a także kupić wyjątkowe pamiątki z Nicei.

Musée Massena (Muzeum Massena)

Muzeum Massena przedstawia historię przedwojennej Nicei, rozzpoczynając od ostatnich dekad XVIII wieku, kończąc na II wojnie światowej. Wystawa obejmuje elementy wyposażenia wnętrz, plakaty w stylu Art Deco, wczesne fotografie, obrazy i inne ciekawostki, które nawiązują do Nicei w ubiegłym wieku. Muzeum mieści się w XIX-wiecznej willi Andre Massena, marszałka Imperium Napoleona, i otoczone jest przepięknym ogrodem.

Adres: 65 Rue de France

Godziny otwarcia: środa – poniedziałek od 10:00 do 18:00

Wstęp: 10 euro. Jak pisaliśmy wyżej, bilet obejmuje wstęp do kilku muzeów w ciągu 48 godzin.

Park Chateau (Parc du Château)

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Nicei i najlepszy taras z panoramą Morza Śródziemnego. Dostać się do parku Chateau nie jest łatwo. Trzeba wspiąć się na wzgórze, na którym jest on położony, ale przepiękny widok na miasto, przyjemne powietrze i orzeźwiający wodospad na pewno wynagrodzą wszelkie trudy.

Adres: Rue des Ponchettes, Rue de Foresta

Godziny otwarcia: od 8:00 do 18:00

Wstęp wolny

Muzeum archeologiczne (Musée et Site Archéologiques)

Jeszcze przed podbojem brytyjskich i rosyjskich arystokratów, Niceę zdobyli starożytni rzymianie. Muzeum archeologiczne w Nicei znajduje się tuż obok ruin rzymskich łaźni i areny. Można w nim zapoznać się z ciekawą kolekcją antyków: monet, narzędzi i ceramiki.

Adres: 160 Avenue des Arènes de Cimiez

Godziny otwarcia: środa – poniedziałek od 10:00 do 18:00

Wstęp: 10 euro, obejmuje kilka muzeów

Muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej (Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain)

W Nicei docenia się sztukę, stąd też znajduje się w niej tak duża liczba darmowych muzeów i galerii. To muzeum przedstawia wspaniałą kolekcję europejskiej i amerykańskiej awangardy – ponad 400 prac, które obrazują rozwój sztuki od 1960 roku do dnia dzisiejszego. Zobaczysz tu obrazy lokalnych artystów, takich jak Yves Klein i Niki de Saint Phalle, oraz kultowych artystów, w tym Warhola i Lichtensteina.

Adres: Promenade des Arts

Godziny otwarcia: każdego dnia od 10:00 do 18:00

Wstęp: 10 euro

Port Nicejski

To dość ciekawy obszar miasta. Zobaczysz tu wiele zacumowanych jachtów oraz promów odpływających na Korsykę.

Port znajduje się w pobliżu starej części miasta, niedaleko promenady Stanów Zjednoczonych.

Teatr fotografii

Zobaczysz tu liczne wystawy: i stałe, i tymczasowe, a także galerię gwiazd, które odwiedziły Niceę.

Wstęp bezpłatny.