Bilety do Wersalu i przydatne informacje o pałacu

Bilety do Wersalu i przydatne informacje o pałacu

Mon, 01/09/2017 - 15:13
Posted in:
0 comments
Wersal

Wersal to nie tylko pałac, lecz całe miasteczko stworzone specjalnie w celu zabezpieczenia posiadłości pałacu królewskiego. Ludwik XIV chciał władać czymś tak wspaniałym, aby nie miało sobie równych pod względem bogactwa i piękności. 

Sale w Wersalu, które warto odwiedzić.

Kompleks pałacowy składa się z kilku stref. Główna siedziba królewskich monarchów wyróżnia się przepychem i blaskiem. Stworzył ją poproszony o to architekt Louis Le Vau wraz z malarzem Charlesem Le brun. Ten wspaniały budynek spełnił wszystkie marzenia oraz kaprysy „Króla Słońca”. Prawdziwą perełką wersalskiego pałacu stała się lustrzana komnata z prawie czterystoma lustrzanymi obrazami – wcześniej wykorzystywana jako restauracja. Zajmuje ona cały plac elewacji od strony parku. Układ wewnętrzny budynku został tak zaplanowany, aby kolumny na środku sali, wspaniałe obrazy i ogromne okna odbijały się w lustrach, tworząc niezwykle przestronne i jasne miejsce. W pałacu znajduje się jeszcze kilka ciekawych sali, na przykład Galeria Bitew lub Kaplica, które ozdobione zostały z podobnym rozmachem.

Wersal

Duży i Mały Trianon niewiele różnią się swoim stylem. Sam pałac królewski został wykonany w stylu klasycznym, dlatego też apartamenty królewsie również cechują się elegancją i dobrym gustem. Stworzono je w celach wypoczynku, rekreacji i innych kaprysów rodziny królewskiej. Mały Trianon można śmiało nazwać kobiecą sferą – urządzono ją w kokieteryjnym stylu rokoko. W pałacyku samotnie spędzała czas markiza de Pompadour i Maria Antonina. Pokoje wyróżniają się nie tylko luksusem, lecz przede wszystkim wygodą i przyjemną atmosferą.

Wersal

Kompleks pałacowy otaczają ogrody i park zaprojektowane przez architekta krajobrazu Andree Le Notre. W ich obrębie znajduje się Świątynia Miłości, Teatr Cesarzowej, Belweder, grota i wiele innych ciekawych punktów, nie wspominając już o setkach fontann, rzeźb, klombów i alejek.

Kiedy otwarty jest Wersal?

Godziny otwarcia kompleksu pałacowego, parku i innych budynków w miasteczku różnią się w zależności od pory roku. Wysoki sezon przypada na okres od kwietnia do października, kiedy to pałac i park otwarte są od 8 rano, a pałace Trianon od 12 godziny. Niski sezon to czas od listopada do marca. W tym czasie godziny otwarcia są takie same, jednak zamykanie kompleksu następuje o godzinę wcześniej, bo o 17:30.

Wersal

Jak kupić bilety do Wersalu?

Bilet do placu z ogrodem dla osoby dorosłej kosztuje od 15 euro. Za oddzielne pałace na obszarze parku musisz dodatkowo zapłacić. Możesz kupić bilety bezpośrednio w pałacu, jednak w sezonie letnim istnieje ryzyko długich kolejek.

Aby uniknąć stania w kolejce, polecamy Ci kupić bilety do Wersalu z wyprzedzeniem. Możesz je kupić na oficjalnej stronie pałacu lub zamówić wycieczkę tutaj.

Jak dostać się do Wersalu z Paryża?

Z Paryża do Wersalu możesz dostać się na kilka sposobów. Jeżeli nie masz samochodu możesz skorzystać z linii pociągów podmiejskich RER (linia C – zobacz mapę paryskiego metra). Wysiądź na ostatniej stacji - Versailles Château - Rive Gauche. 

Versailles Château

Ze stacji metra Pont d Serves 9 linii kursuje autobus numer 171, który zabierze Cię na plac d'Armes Versailles w Wersalu. Cena biletu za przejazd wynosi 2,55 euro. Autobus odjeżdża co 15 minut od 6 rano do północy. Do stacji Versailles dojedziesz z dworców Gare Saint-Lazare i Montparnasse. Kursy odbywają się raz na godzinę, a cena za przejazd to 3,40 euro. Jeżeli nie chcesz korzystać z transportu publicznego, możesz dostać się do Wersalu taksówką (będzie kosztować Cię to około 50 euro) lub własnym samochodem, trzymając się trasy A13. Płatne parkingi znajdziesz przy pałacach Duży i Mały Trianon i placu Armii. 

 

Przyjemnego zwiedzania Wersalu!

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.