Bilety do Wersalu i przydatne informacje o pałacu

20 paź 2021
Wersal

Wersal to nie tylko pałac, lecz całe miasteczko stworzone specjalnie w celu zabezpieczenia posiadłości pałacu królewskiego. Ludwik XIV chciał władać czymś tak wspaniałym, aby nie miało sobie równych pod względem bogactwa i piękności. 

Sale w Wersalu, które warto odwiedzić

Kompleks pałacowy składa się z kilku stref. Główna siedziba królewskich monarchów wyróżnia się przepychem i blaskiem. Stworzył ją poproszony o to architekt Louis Le Vau wraz z malarzem Charlesem Le brun. Ten wspaniały budynek spełnił wszystkie marzenia oraz kaprysy „Króla Słońca”.

Wersal

Prawdziwą perełką wersalskiego pałacu stała się lustrzana komnata z prawie czterystoma lustrzanymi obrazami – wcześniej wykorzystywana jako restauracja. Zajmuje ona cały plac elewacji od strony parku. Układ wewnętrzny budynku został tak zaplanowany, aby kolumny na środku sali, wspaniałe obrazy i ogromne okna odbijały się w lustrach, tworząc niezwykle przestronne i jasne miejsce. W pałacu znajduje się jeszcze kilka ciekawych sali, na przykład Galeria Bitew lub Kaplica, które ozdobione zostały z podobnym rozmachem.

Mały Trianon

Duży i Mały Trianon niewiele różnią się swoim stylem. Sam pałac królewski został wykonany w stylu klasycznym, dlatego też apartamenty królewsie również cechują się elegancją i dobrym gustem. Stworzono je w celach wypoczynku, rekreacji i innych kaprysów rodziny królewskiej. Mały Trianon można śmiało nazwać kobiecą sferą – urządzono ją w kokieteryjnym stylu rokoko. W pałacyku samotnie spędzała czas markiza de Pompadour i Maria Antonina. Pokoje wyróżniają się nie tylko luksusem, lecz przede wszystkim wygodą i przyjemną atmosferą.

Mały Trianon

Kompleks pałacowy otaczają ogrody i park zaprojektowane przez architekta krajobrazu Andree Le Notre. W ich obrębie znajduje się Świątynia Miłości, Teatr Cesarzowej, Belweder, grota i wiele innych ciekawych punktów, nie wspominając już o setkach fontann, rzeźb, klombów i alejek.

Kiedy otwarty jest Wersal?

Ogrod

Godziny otwarcia kompleksu pałacowego, parku i innych budynków w miasteczku różnią się w zależności od pory roku. Wysoki sezon przypada na okres od kwietnia do października, kiedy to pałac i park otwarte są od 8 rano, a pałace Trianon od 12 godziny. Niski sezon to czas od listopada do marca. W tym czasie godziny otwarcia są takie same, jednak zamykanie kompleksu następuje o godzinę wcześniej, bo o 17:30. 

Jak kupić bilety do Wersalu?

Bilet do placu z ogrodem dla osoby dorosłej kosztuje od 18 euro. Za oddzielne pałace na obszarze parku musisz dodatkowo zapłacić. Możesz kupić bilety bezpośrednio w pałacu, jednak w sezonie letnim istnieje ryzyko długich kolejek.

Aby uniknąć stania w kolejce, polecamy Ci kupić bilety do Wersalu z wyprzedzeniem. Możesz je kupić na oficjalnej stronie pałacu lub zamówić wycieczkę tutaj.

Jak dostać się do Wersalu z Paryża?

Fontann

Z Paryża do Wersalu możesz dostać się na kilka sposobów. Jeżeli nie masz samochodu możesz skorzystać z linii pociągów podmiejskich RER (linia C – zobacz mapę paryskiego metra). Wysiądź na ostatniej stacji - Versailles Château - Rive Gauche. 

Ze stacji metra Pont d Serves 9 linii kursuje autobus numer 171, który zabierze Cię na plac d'Armes Versailles w Wersalu. Cena biletu za przejazd wynosi 2,55 euro. Autobus odjeżdża co 15 minut od 6 rano do północy. Do stacji Versailles dojedziesz z dworców Gare Saint-Lazare i Montparnasse. Kursy odbywają się raz na godzinę, a cena za przejazd to 3,40 euro. Jeżeli nie chcesz korzystać z transportu publicznego, możesz dostać się do Wersalu taksówką (będzie kosztować Cię to około 50 euro) lub własnym samochodem, trzymając się trasy A13. Płatne parkingi znajdziesz przy pałacach Duży i Mały Trianon i placu Armii. 

Wersal: Wybierz hotel

Przyjemnego zwiedzania Wersalu!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki