Spacer Polami Elizejskimi

,
Pola Elizejskie

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic świata, główne centrum handlowe w Paryżu, piękna aleja. Przeczytaj, dlaczego warto przespacerować się wzdłuż Pól Elizejskich.

Gdzie?

Należy od razu podkreślić, że 'pola’ zobaczymy jedynie w nazwie. Jako donoszą turyści, nie ma tam bowiem żadnego pola! Jest za to bardzo długa aleja, która umownie podzielona jest na dwie strefy: park i zakupy. Do Pól Elizejskich dostaniemy się metrem.

Pobliskie stacje to:

Concorde (linie nr 1, 8, 12)

Champs-Élysées – Clemenceau (inie nr 1 i 13)

Franklin d. Roosevelt (linie nr 1 i 9)

George V (linia nr 1)

Charles de Gaulle – Etoile (linie nr 1, 2, 6 i RER A)

» CZYTAJ TAKŻEZakwaterowanie na przedmieściach Paryża: przydatne informacje

Skąd wzięła się nazwa alei?

Pomysł zaczerpnięty został z mitologii greckiej, w której Pola Elizejskie pełnią funkcję podobną do nieba w chrześcijaństwie. Starożytni wyobrażali sobie je jako wspaniałe miejsce, do którego trafiają tylko wybrane przez bogów dusze. Na 'wyspach szczęśliwych’ króluje wieczna wiosna. Nie ma chorób ani cierpienia.

Sklepy na Polach Elizejskich?

Są tu setki sklepów i restauracji. Znajdziecie tu produkty z dowolnej branży i półki cenowej: od hamburgera w McDonaldzie, do torby Louis Vuitton; od biżuterii wysadzanej kryształami Swarovskiego, do samochodu koncepcyjnego, który nie wszedł jeszcze nawet na rynek.

Godziny otwarcia sklepów

Sklepy wzdłuż alei czynne są nawet do 11-12 w nocy. Jest to rekord zarówno na skalę Paryża, jak i Francji.

Co ciekawego dzieje się na Polach Elizejskich?

Po pierwsze, parady i festyny uliczne. Przemarszem przez miasto Paryżanie świętują m.in. Zdobycie Bastylii (14 lipca) i Dzień Zwycięstwa (8 maja). W lecie homoseksualiści urządzają paradę równości. W sierpniu odbywa się tutaj tropikalny karnawał, a w grudniu pojawia się malowniczy jarmark bożonarodzeniowy. Ostatni etap słynnego wyścigu Tour de France to 20 km po bruku Pól Elizejskich. W kwietniu zaś kolarze ustępują miejsca biegaczom startującym w maratonie.

Ostatnio, także główne obchody sylwestrowe odbywają się na Polach Elizejskich.

Co ciekawego oferują Pola Elizejskie?

Są one same w sobie jedną z głównych atrakcji Paryża. Ich długość to nieomalże dwa kilometry. Początek swój biorą na Placu Zgody i parku Tuileries, a kończą się pod Łukiem Triumfalnym na Placu Charles’a De Gaulle’a. Znajduje się tu także Mały i Wielki Pałac oraz teatr. I to tyle, jeśli chodzi o zabytki.

A co z Pałacem Elizejskim?

Stoi. Na Polach Elizejskich zlokalizowana jest rezydencja prezydenta Francji, do której dostęp jest oczywiście chroniony. Pałac ukryty jest za drzewami i niestety nie da się nawet rzucić na niego okiem. Do środka wejdziemy jedynie w drugi weekend września, podczas Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Udanego spaceru!