Jak nie zabłądzić na dworcu w Paryżu?

Jak nie zabłądzić na dworcu w Paryżu?

Mon, 07/09/2018 - 12:40
Posted in:
0 comments
na dworcu w Paryżu

W Paryżu jest 7 dworców kolejowych, a oprócz nich istnieje też stacja kolejowa na lotnisku Charles de Gaulle i przy Disneylandzie. Paryska kolej tworzy wielkie węzły komunikacyjne, umożliwiając dojazd do różnych regionów Francji i za granicę.

Postanowiliśmy napisać artykuł o tym, jak korzystać z francuskich stacji kolejowych, a w szczególności z tych paryskich. W tym artykule odpowiemy na pytania, jak znaleźć przechowalnię bagażu na dworcu kolejowym, jak się nie zgubić, gdzie i jak kupić bilety oraz  jak rozpoznać swój pociąg i wagon. W skrócie opowiemy też o niektórych osobliwościach konkretnych dworców.

Jak kupić bilet na pociąg

Bilet na pociąg, jak pokazano na zdjęciu, można kupić bezpośrednio na dworcu, w kasie biletowej lub w automacie. Pamiętaj jednak, że koszt biletów kolejowych we Francji jest taki sam jak w przypadku samolotów. Chodzi o to, że im bliżej daty podróży, tym bilety będą droższe. Dlatego zalecamy ich zakup z wyprzedzeniem.

Jak znaleźć swój pociąg

Jak znaleźć swój pociąg

Jak na każdej stacji, w Paryżu także są duże tablice z harmonogramem przyjazdów i odjazdów pociągów.

Istnieją również małe wyświetlacze na słupach, które pomagają podróżnym zorientować się, gdzie powinni iść. Pamiętaj, że "départ" to odjazdy, a "arrivée" to pociągi przejeżdżające.

Na elektronicznej tablicy znajdź swój pociąg i zlokalizuj miejsce jego odjazdu. Po drodze znajdziesz też wyświetlacze, wskazujące trasę do pociągu. Na tablicy również wskazane jest miejsce, w którym stoi pociąg.

Przed wejściem do pociągu nie zapomnij sprawdzić, czy wziąłeś ze sobą bilet kupiony na dworcu.

Jak znaleźć przechowalnię bagażu

Przechowalnie bagażu znajdują się pod odpowiednimi oznaczeniami. Więcej o bagażu w Paryżu przeczytaj w naszym drugim artykule.

Jak znaleźć przechowalnię bagażu

Osobliwości różnych stacji w Paryżu

Warto wiedzieć o następujących cechach paryskich stacji. Północny dworzec kolejowy. Stąd odjeżdżają pociągi do Lille, Brukseli, Amsterdamu i Londynu. Przy pierwszych trzech nie ma problemów, ale jeśli jedziesz pociągiem do Londynu, musisz przybyć na dworzec co najmniej pół godziny przed odjazdem. Na peronie do londyńskich pociągów są osobne wejścia z kontrolą paszportową.

Wschodnia stacja kolejowa jest jedną z najmniej skomplikowanych i nie ma w niej nic szczególnego. Stąd odjeżdżają pociągi do Strasburga, Niemiec i Luksemburga.

Dworce Montparnasse i Saint-Lazare mają jedną wspólną cechę - perony pociągów znajdują się na ostatnim, najwyższym piętrze stacji. Z dworca Montparnasse pojedziemy do Bretanii, Biarritz i na południe Francji.

Z dworca Lyońskiego w pociągi odjeżdżają do Nicei, Marsylii, Barcelony, Mediolanu, Szwajcarii i oczywiście samego Lyonu. Lyoński dworzec kolejowy składa się z kilku poziomów i wielu sal, dlatego będziesz musiał znaleźć halę, w której znajduje się twój pociąg.

Dworce Austerlitz i Bercy nie są niczym specjalnym. Z Austerlitz odjeżdżają pociągi do Tuluzy, a w nocy również na Lazurowe WybrzeżeWybierz wycieczkę po Paryżu tutaj.

 

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.