» Europa » Francja » Paryż » 16. okręg Paryża: wszystko, co turysta powinien wiedzieć

16. okręg jest największą dzielnicą Paryża i jedną z najpiękniejszych i najbardziej luksusowych. Ze swoimi ozdobnymi budynkami z XIX wieku, dużymi alejami, prestiżowymi szkołami, muzeami i różnymi parkami, dzielnica ta od dawna znana jest jako jedno z ulubionych miejsc francuskich wyższych sfer. Od Łuku Triumfalnego do okolic Trocadéro przez 16. arrondissement kursuje autobus krajoznawczy. Wybierz hotel blisko swoich przystanków, a zobaczenie całego Paryża w ciągu zaledwie 1-2 dni stanie się możliwe. Zarezerwuj swój bilet autobusowy tutaj

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICE PARYŻA — W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ?

Czym charakteryzuje się 16. okręg Paryża?

16. okręg Paryża

16. arrondissement Paryża to dość młody okręg w stosunku do centralnych dzielnic Paryża. Stał się on częścią miasta dopiero w 1860 roku, a wcześniej słynne rezydencje Auteuil były bogatymi podmiejskimi rezydencjami arystokracji. 

W tak reprezentacyjnym miejscu w naturalny sposób skupiają się różne organizacje przedstawicielskie, siedziby, ambasady państw z całego świata (zgromadzili ich ponad 90!). Jest to również dom dla wielu kluczowych punktów orientacyjnych, które uczyniły stolicę Francji sławną, takich jak Łuk Triumfalny, Trocadero, most Mirabeau i Lasek Buloński. 

» CZYTAJ TAKŻE33 GŁÓWNYCH ATRAKCJI PARYŻA

Czy warto zamieszkać w 16. okręgu?

W tak prestiżowym miejscu z pewnością można i należy mieszkać. Z niektórych hoteli można uzyskać dobry widok na Wieżę Eiffla, ponieważ znajduje się ona niedaleko w sąsiednim 7. okręgu. Mniej turystów, jeszcze mniej imigrantów, nadaje dzielnicy paryski klimat. Bliskość centrum geograficznego pozwala również na niższe ceny hoteli.

Jednak 16. arrondissement obejmuje również najbardziej prestiżową dzielnicę mieszkalną miasta — Avenue Foch, która ma 140 metrów szerokości. Tutaj można znaleźć najbardziej luksusowe penthousy, domy z ogrodami zimowymi, basenami i innymi atrybutami życia bohemy.

Podsumowując, mieszkanie w 16. okręgu jest bardzo relaksujące i prestiżowe. I można znaleźć opcje na każdy budżet. Aby znaleźć dobre oferty hotelowe w 16. okręgu, skorzystaj z tego linku.

16. okręg Paryża: Wybierz Hotel

Główne atrakcje i zabytki

Prawie każdy turysta odwiedza 16. okręg, bo mało kto zrezygnuje z klasycznych pocztówkowych zdjęć z wieżą Eiffla. Eskapada pomiędzy dwoma skrzydłami Palais de Chaillot na Place Trocadero to najlepsze miejsce na selfies z żelazną pięknością.

» CZYTAJ TAKŻEWIEŻA EIFFLA: NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI DLA TURYSTÓW

W samym pałacu zadomowiły się trzy muzea! Muzeum Morskie opowiada historię budowy statków, z setkami modeli żaglowców, cesarskim kajakiem Napoleona i pokładem łodzi podwodnej.

Muzeum Architektury skupia w sobie całą wiedzę na temat konstrukcji budynków i stylów projektowania. Można tu zobaczyć model Notre Dame, a także oryginalne elementy dekoracyjne średniowiecznych zabytków.

Muzeum Człowieka zainteresuje tych, którzy zastanawiają się, jak powstał człowiek. Ewolucja, historia kultury i początki ludzkiej cywilizacji są tu dokładnie zbadane.

W Trocadero znajduje się również podziemny teatr i podziemne akwarium. Cineacqua – to nazwa akwarium i jest to cały podwodny świat. Przyjdź i podziwiaj koralowce, rekiny i ssaki morskie.

W kabarecie Crazy Horse pływają różne rodzaje ryb. To najbardziej prowokacyjny lokal w Paryżu. Pokazy w Crazy Horse są tak odkrywcze, że zdecydowanie nie chcecie iść na nie z dziećmi. Ale można iść z dorosłymi przyjaciółmi! Bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

W pobliżu znajduje się Muzeum Guimet, ze wspaniałą kolekcją sztuki azjatyckiej. Muzeum właśnie zostało otwarte po remoncie. Czy lubisz japońskich buddów i chińskie smoki? To jest właściwe miejsce dla ciebie.

W Pałacu Tokijskim mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej Paryża. A jak wiadomo, w Paryżu miejskie muzea są darmowe! A tymczasem w zbiorach muzeum znajdują się Matisse, Dufy i inni słynni mistrzowie. Pozostawienie datku w wysokości, powiedzmy 5 euro, nie jest zabronione.

Naprzeciwko Pałacu Tokijskiego znajduje się Pałac Galliera. W jego murach znajduje się Muzeum mody i kostiumów. Żadna dziewczyna nie przeszłaby obok tego miejsca obojętnie. A jeśli już, to tylko po to, by odwiedzić Yves Saint Laurent i jego dom mody znajdujący się przecznicę dalej.

Co robić w 16. okręgu?

Po zrobieniu zdjęcia z wieżą Eiffla na Trocadero, skieruj się w dół ulicy Benjamina Franklina obok prawego skrzydła Pałacu de Chaillot. Przejdź przez plac Kostaryki z zegarem na środku w kierunku Rue Reynoir. Po lewej stronie szukaj wąskiego przejścia oznaczonego «Rue des Eaux». Przejdź się sekretną alejką.

Wyjdziesz na ulicę Charlesa Dickensa. Tutaj odwiedzić Muzeum wina. Dowiesz się wiele o uprawie winorośli i zrozumiesz, dlaczego proces produkcji tego wykwintnego trunku nazywany jest sztuką. Nie odmawiaj sobie degustacji! Jeśli komuś należy powierzyć wybór wina, to właśnie profesjonalistom.

Po degustacji wyjście z muzeum po prawej stronie. Znajdziesz tu szykowny kompleks apartamentów z wewnętrznym ogrodem naprzeciwko szerokich schodów z widokiem na Wieżę Eiffla. Odpocznij tutaj na ławce. Kontynuuj wzdłuż Avenue Marcel Proust i dojdziesz do wąskiej ulicy Burton. Miniesz tablicę na granicy miasta Passy, która wisi tuż za drzwiami Muzeum Balzaka. Chcesz wpaść do pisarza z wizytą?

Kontynuuj spacer i wejdź na wąskie schody po prawej stronie, a znajdziesz się ponownie na Rue Reynoir. Skręć w lewo w Rue Anonciacion. Idź do końca i skręć w lewo w rue Passy. Wyjdziesz obok metra La Muette w pięknej dzielnicy handlowej Passy.

Jesteście teraz o krok od muzeum Marmottan-Monet. Mieści się w nim największa kolekcja obrazów Claude’a Moneta. Podziwiaj również arcydzieło, które dało nazwę całemu stylowi impresjonistycznemu — Impression, soleil levant (Impresja, wschód słońca). Zobacz bilety pod tym linkiem

To spacer, który mógłby zająć cały dzień. A nie wspomnieliśmy jeszcze o Lasku Bulońskim! W nim samym można chodzić bez końca. Są tu wiekowe dęby, 160-letni park rozrywki Aclimatacion, jazda konna na torze wyścigowym, korty Roland Garros, park oranżerii z rzeźbami Auguste’a Rodina, posiadłość Bagatelle z niepowtarzalnym ogrodem różanym…

Lista rzeczy do zrobienia podczas wizyty w tej części Paryża wydaje się naprawdę nieskończona, ale tak zachęcająca!

Gdzie zjeść w 16. okręgu?

Nomicos

Szefem kuchni tej restauracji jest Jean-Louis Nomicos. Swojej pociesze poświęcił wszystko: swoje nazwisko, prowansalskie korzenie i gwiazdkę Michelin. Można tu doświadczyć klasycznej kuchni francuskiej z południowymi akcentami i spróbować najdroższych na świecie makaronów truflowych i foie gras.

» CZYTAJ TAKŻEFRANCUSKIE PRZYSMAKI W PARYŻU: JAK ICH NIEDROGO SKOSZTOWAĆ?

Café de l’Homme

Ta pierwszorzędna restauracja słynie przede wszystkim ze swojego widoku. Z tarasu widok na wieżę Eiffla jest niewątpliwie najlepszy. Co jeszcze mogę dodać? Jedzenie jest dobre.

Auberge du Mouton Blanc

Osoby szukające bardziej prostej atmosfery, rozsądnych cen i bezpretensjonalnego posiłku powinny przyjrzeć się bliżej Auberge du Mouton Blanc. Kolację z menu złapiesz za 34 euro i to z winem.

La Gare

Podobnie jak Muzeum Orsay, restauracja ta mieści się w dawnym dworcu kolejowym, co czyni jej wnętrze bardzo wyjątkowym. Kuchnia jest tu kosmopolityczna, w menu znajdują się dania z całego świata. A ceny nie są zbyt wygórowane. Posiłek w zestawie kosztuje 28-33 euro.

Dostępność transportu

Przez 16. Okręg przejeżdżają linie 2, 6, 9 metra oraz RER C. Linie 1 i 10 biegną wzdłuż krawędzi. Obszar ten jest więc doskonale skomunikowany z resztą miasta.

Miłego spaceru po 16. dzielnicy Paryża!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *