Dzień Zdobycia Bastylii: główne uroczystości w Paryżu

Dzień Zdobycia Bastylii

Zdobycie Bastylii to głównym święto narodowe Francji. Obchodzone jest w całym kraju, 14 lipca. Jest to data wyznaczająca początek Rewolucji Francuskiej, której celebracja przeciąga się czasem do 2-3 dni. Prawdę mówiąc, pierwsze wydarzenia mają miejsce już 13 lipca. Tego dnia możemy wziąć udział w paryskim Balu Strażaka lub wybrać się na koncert muzyczny. Dzień później, Paryżanie przemaszerują głośno i z pompą przez miasto i odbędą się pokazy sztucznych ogni. Główna feta zawsze odbywa się w Paryżu. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o uroczystościach w ogóle, a także w szczególe, czyli co będzie działo się w stolicy nad Sekwaną w dniu 14 lipca.

Rankiem 14 lipca, prezydent Republiki Francuskiej zasiądzie na podwyższeniu ustawionym na tę okazję na Placu Zgody i dokona uroczystego przeglądu wojska defilującego najpiękniejszą aleją świata – Polami Elizejskimi. Następnie odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego i rozmaite koncerty. Dzień zakończy się pokazem sztucznych ogni, które odpalane będą w pobliżu Wieży Eiffla.

Parada wojskowa na Polach Elizejskich

Parada w dniu 14 lipca to punkt kulminacyjny uroczystości. Oprócz tradycyjnych wojsk, wzdłuż Pól Elizejskich przemaszerują także żołnierze z francuskich terytoriów zamorskich: Gwadelupy, Gujany, Martyniki, Reunionu, Majotty, Nowej Kaledonii i Polinezji. Tradycja wymaga, by obchody zakończyła parada strażaków.

Program ramowy:

9:10 Parada rusza spod Łuku Triumfalnego.

10:00 Przybycie na Avenue de Friedland Prezydenta Francji i wyższych urzędników wojskowych. Przegląd wojsk.

10:40 Parada lotnictwa – samoloty.

11:15 11:15 Defilada kawalerii i sprzętu wojskowego.

11:30 Zakończenie parady samolotów. Parada lotnictwa – śmigłowce.

11:35 Parada (bal) strażaków.

11:40 Odjazd Prezydenta Francji.

Parada przejdzie całymi Polami Elizejskimi.

Uwaga! W dniu 14 lipca muzea i wystawy są zamknięte! Działa tylko kilka muzeów, takich jak Luwr, do którego wejście jest w tym dniu bezpłatne.

Bezpłatny balet w Operze Paryskiej.

Liczba miejsc na darmowy balet jest ograniczona (przedstawienie zaczyna się o 19:30).

Fajerwerki w Dniu Bastylii

Pokaz fajerwerków odbywa się 14 lipca wieczorem, na Placu Trocadero. Najlepszym miejscem na podziwianie pokazu jest Pole Marsowe. Fajerwerki zaczynają rozświetlać paryskie niebo około 22:45. Pokaz trwa około 30 minut.

W ciągu dnia natkniecie się na rozmaite koncerty i wystawy sprzętu wojskowego, których dużo odbywa się w pobliżu Pałacu Inwalidów.

Nie wstydźcie się poprosić napotkanego żołnierza o zrobienie sobie wspólnego zdjęcia. (ani nikogo innego – w tym dniu wszyscy się znają)

Wesołego 14 lipca! 

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki