Paryż w styczniu – święta, święta i po świętach

,
Paryż w styczniu

Styczeń to korzystny czas na wizytę w Paryżu. Oczywiście, jeśli mówimy o liczbach, zaczyna się od 5 stycznia. Sam początek stycznia upływa w uroczystej (jeszcze) i w pewnym sensie romantycznej atmosferze. Płatki śniegu wirują w świetle ulicznych latarni, a spowita mgłą Wieża Eiffla wygląda jak z bajki…

Jak się ubrać w Paryżu w styczniu?

Pantheon

Średnia styczniowa temperatura w ciągu dnia to 5-7°C.

Jeśli jednak chodzi o pogodę, nie dajcie się ponieść romantyzmowi: jeżdżenie na łyżwach w samej koszulce w styczniowym Paryżu zdarza się tylko w amerykańskich filmach. Mimo że w Paryżu może w ogóle nie być śniegu, to zimny wiatr i deszcz są gwarantowane. Najlepiej sprawdzą się swetry i bluzy z golfem lub przynajmniej z kołnierzem oraz kurtki i płaszcze z ciepłym kapturem. Oczywiście obowiązkowo należy wziąć rękawiczki, szalik, czapkę i parasol. Poza tym mówimy przecież o Paryżu – bez szala ani rusz. Jeśli jedziesz do Paryża po raz pierwszy i chcesz dużo zwiedzać, to pamiętaj, że w zimie chodniki pokryte są zwykle topniejącym śniegiem i/lub wodą – zamszowe buty nie będą więc najlepszym wyborem. Polecamy zabrać ciepłe, nieprzemakalne buty lub kozaki.

Co robić w styczniu w Paryżu?

w okolicy Łuku Triumfalnego

Nowy Rok w Paryżu to, zasadniczo tak jak wszędzie, czas radości i zabawy. Szampan, taniec i wesołe twarze. W Sylwestrową noc u podnóża Wieży Eiffla gromadzą się miliony turystów. Fajerwerki wystrzeliwane są zazwyczaj w okolicy Łuku Triumfalnego, wokół którego skupia się większość wydarzeń tej nocy.

Rankiem 1 stycznia nie odeśpicie nocnych szaleństw – taka tradycja. Pierwszy dzień nowego roku rozpoczyna się od wielkiej parady, która nie ominie żadnego zakamarka miasta i z pewnością wciągnie was w swoje wesołe szeregi.

O głównych wydarzeniach związanych z Bożym Narodzeniem, Sylwestrem i Nowym Rokiem przeczytasz w artykułach „Sylwester i Nowy Rok w Paryżu – 10 wskazówek” oraz „Kiermasze bożonarodzeniowe Paryża”. Znajdziecie tam wiele pomysłów i inspiracji, jak ciekawie spędzić pierwszy tydzień stycznia w stolicy Francji.

galette des Rois

6 stycznia to święto Objawienia Pańskiego – dzień, w którym wszyscy Paryżanie jedzą tzw. Ciasto Trzech Króli, mając nadzieję, że to w ich porcji znajduje się niespodzianka. Jest to tradycyjny deser wykonywany z ciasta francuskiego nadziewanego masą migdałową. Według legendy, ciasto 'galette des Rois ’ dostawali więźniowie w Święto Trzech Króli. Szczęśliwcy, którzy odnaleźli w swojej porcji kawałek monety, byli wypuszczani na wolność. Największymi fanami tej tradycji są, oczywiście, dzieci. Znalazca umieszczonej przez piekarza w wypieku figurki (króla, Asteriksa itd.), otrzyma tytuł króla i koronę, która dołączona jest to ciasta. Przez jeden dzień 'król’ będzie władał swoimi poddanymi – tymi łasuchami, którym się nie poszczęściło. Może on poprosić służących o wykonanie dowolnych zadań.

Pod koniec stycznia pojawia się kolejna okazja do fetowania – Paryż świętuje chiński Nowy Rok. Główne uroczystości odbywają się na Place d’Italie w 13. dzielnicy Paryża, która stała się centrum imigracji azjatyckiej. Wesoła zabawa i parady to wizytówka tego święta.

Styczeń to dobry czas na filiżankę gorącej kawy. Usiądź w kawiarni i po prostu ciesz się czasem, który możesz spędzić w styczniowym Paryżu.

Dlaczego warto wybrać się do Paryża w styczniu

Luwr

Muzea i galerie możesz odwiedzić w dowolnie wybrany dzień, nie ma żadnych dodatkowych ograniczeń. Kolejki znikają prawie całkowicie w drugiej połowie stycznia. Nie ma ich nawet w Luwrze, a jeśli są, to niewielkie.

Nie polecamy jednak wybierać się w styczniu do Wersalu. Pogoda uniemożliwia zobaczenie całego piękna parku. Fontanny nie działają, drzewa są nagie, a pod stopami śnieg i błoto.

Niewątpliwą zaletą podróżowania w styczniu są niskie ceny. Linie lotnicze i hotele oferują w tym okresie duże zniżki dla turystów. Najlepsze oferty znajdziecie w linku.

Ale tańsze zakwaterowanie i transport to nie wszystko. Styczeń to miesiąc zimowych wyprzedaży!

Zimowe wyprzedaże w Paryżu

Zimowe wyprzedaże w Paryżu

Panie z pewnością chętnie wybiorą się na styczniowe zakupy w światowej stolicy mody, szczególnie, jako że większość butików, centrów handlowych i domów towarowych oferuje w tym czasie promocje i obniżki. W 2022 roku wyprzedaż zimowa w Paryżu potrwa od 12 stycznia do 8 lutego. Tak więc nie opuścicie Paryża ani bez wspomnień, ani bez prezentów.

Obchody Nowego Roku w Paryżu to gwarancja mnóstwa pozytywnych wrażeń. Pakujcie walizki i przyjeżdżajcie!