» Europa » Francja » Paryż » Najpopularniejsze jarmarki świąteczne w Paryżu. Które zobaczyć?

Nowy Rok w Paryżu to bajka, ale to tylko przedłużenie świąt. We Francji, podobnie jak u nas świętuje się przede wszystkim Boże Narodzenie. Migoczące światełka i prawdziwy duch świąt wiszą nad miastem od 15 do 25 grudnia. Główną atrakcją tego okresu są jarmarki i kiermasze świąteczne. W artykule zebraliśmy i opisaliśmy dla was najlepsze Les marches de Noel, jakie można znaleźć w Paryżu. Możesz je zobaczyć na naszej mapie!

Jarmarki świąteczne w Paryżu na mapie

Jarmark świąteczny na Polach Elizejskich

Metro, RER: Сharles de Gaulle Etoile

Kiedyś był to chyba najpopularniejszy jarmark świąteczny. Niestety już się nie odbywa, choć spacer po Polach Elizejskich w świątecznej iluminacji nadal jest bardzo fajny.

» CZYTAJ TAKŻESpacer Polami Elizejskimi

Jarmark świąteczny obok Notre Dame

MetroCité

Kiedy: od połowy do końca grudnia

Przed katedrą Notre Dame w Paryżu, gdzie kiedyś odbywała się główna msza bożonarodzeniowa we Francji, otwiera się ładny mały rynek, a na nim jarmark świąteczny. Mimo że katedra jest teraz owinięta rusztowaniami jak kocem, życie toczy się wokół niej dalej. Na kiermaszu znajdziesz produkty regionalne, sery, kiełbaski, pieczone kasztany i oczywiście kubek grzanego wina. Możesz też kupić prezenty dla rodziny i przyjaciół m.in. noże, ceramikę, czapki, ekologiczne mydła. Co ważne, wszystko jest ręcznie robione, żadnych bibelotów!

» CZYTAJ TAKŻENotre-Dame w Paryżu: interesujące fakty, które warto poznać przed zwiedzaniem

Jarmark świąteczny w Parku Tuileries

Metro: Tuileries

Kiedy: od końca listopada do początku stycznia

Jarmark na Polach Elizejskich to aktualnie największy w Paryżu, ale bynajmniej nie najbardziej autentyczny kiermasz. Lepszy jest ten w Ogrodach Tuileries, gdzie  dobrze  prezentują się stragany i ozdoby świąteczne. Pocieszające jest to, że większość pamiątek jest wykonana we Francji. Podsumowując, po prezent z Paryża wybierz się do Ogrodów Tuileries!

» CZYTAJ TAKŻENajpiękniejsze paryskie parki

Wioska Świętego Mikołaja

Lokalizacja: Notre Dame, Dzielnica Łacińska

Kiedy: cały grudzień

Witamy w wiosce francuskiego Świętego Mikołaja. Wzdłuż Bulwaru Saint Germain 25 domów pełnych świątecznych skarbów cieszy oczy mieszkańców i turystów. Można tu kupić prezenty dla całej rodziny i skosztować różnych smakołyków. A podczas gdy dorośli degustują wino i foie gras, dzieci mogą usiąść na kolanach prawdziwego Świętego Mikołaja i podzielić się z nim swoimi życzeniami. Dalej, przyjemnie jest również spacerować po udekorowanych placach i ulicach Paryża i zgubić się wśród Paryżan na lokalnym jarmarku z przewodnikiem, który opowie o wielu ciekawych tradycjach i cechach świątecznych. Na wycieczkę można zapisać się pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻEJak spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok w Paryżu?

Jarmark świąteczny przy wieży Eiffla

Metro: Trocadéro

RER: Champ de Mars — Tour Eiffel

Kiedy: od połowy grudnia do początku stycznia

Gdzie lepiej wczuć się w ducha świąt w Paryżu niż przy wieży Eiffla? Co roku w święta znajduje się tu duży jarmark świąteczny z lodowiskiem i karuzelami. Na ten kiermasz zjeżdżają się co roku turyści z całej Europy. Na jarmarku znajduje się aż 100 straganów z różnymi tradycyjnymi francuskimi pamiątkami i artykułami. To prawdziwa podróż kulturowa!

» CZYTAJ TAKŻEWieża Eiffla: najważniejsze wskazówki dla turystów

Wioska świąteczna Montparnasse

Metro: Montparnasse Bienvenüe

Kiedy: od początku do końca grudnia

Kolejne 40 świątecznych domków powstanie u stóp wieży Montparnasse. Wszystko jest jak zwykle piękne, świąteczne i po prostu pyszne! Trudno będzie Ci się oprzeć naleśnikom, Bûche de Noël (tradycyjny francuski deser) i czekoladkom. Lepiej od razu zapomnij o diecie i ciesz się życiem w Paryżu.

» CZYTAJ TAKŻESłynne francuskie desery: gdzie zjeść w Paryżu

Bożonarodzeniowy Grande Arche w Défense

Metro: Grande Arche de la Défense

RER: La Défense

Kiedy: od końca listopada do końca grudnia

Jarmark świąteczny w dzielnicy Défense, choć stosunkowo młody, jest ogromny. Ponad 350 świątecznych straganów będzie oferować ozdoby, rękodzieła i tysiące innych drobnych upominków. Francuskie specjały na wystawie to m.in. korsykańska szynka, alpejskie sery, francuskie słodycze… Palce lizać!

» CZYTAJ TAKŻEWjazd na Grande Arche: jak się tam dostać i ile to kosztuje

Świąteczna wioska Saint-Sulpice

Metro: Saint Sulpice

RER: Saint Michel — Notre Dame

Kiedy: od początku grudnia do Bożego Narodzenia

Świąteczne domy będą wspaniałym uzupełnieniem atmosfery starego Paryża w okolicach Saint-Sulpice. Grzane wino, zabawki i rustykalny nastrój świąteczny znajdziecie znów bardzo blisko rynku przy kościele Saint Germain des Prés.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Jarmark świąteczny na Place d’Italie

Metro: Porte d’Italie

Kiedy: od końca listopada do Bożego Narodzenia

Italie 2 to targ położony na Place d’Italie, otoczony świątecznymi domkami bożonarodzeniowymi. To czas, by zaopatrzyć się w prezenty i smakołyki, a przede wszystkim cieszyć się z przyjaciółmi i rodziną prawdziwą ucztą w Paryżu.

» CZYTAJ TAKŻE10 dań kuchni francuskiej, których trzeba spróbować w Paryżu

Jarmark świąteczny na Montmartre

Lokalizacja: Notre Dame, Dzielnica Łacińska

Kiedy: cały grudzień

Mały targ z 20 domów w wąskich uliczkach Montmartre można byłoby łatwo pominąć. Raczej nie jest warty specjalnej wycieczki, jednak doskonale nadaje się do stworzenia noworocznej atmosfery podczas spaceru z  grzanym winem i czekoladkami. Dla ciekawych: stąd niedaleko jest do bazyliki Sacré Coeur (Bazylika Najświętszego Serca).

Nawet w zimie nasz mobilny przewodnik z przyjemnością oprowadzi Cię po najbardziej romantycznej dzielnicy Paryża. (Tylko dla dorosłych!)

Pobierz audioprzewodnik po Montmartre

» CZYTAJ TAKŻE15 pomysłów na spacer po najbardziej romantycznej dzielnicy Paryża

Rynek w Dworcu Wschodnim

Metro: Gare de l’Est

Kiedy: od początku grudnia, zamykając się na kilka dni przed świętami

Jak sama nazwa wskazuje, Gare de l’Est przyjmuje pociągi ze wschodnich regionów Francji. Wszyscy Paryżanie wiedzą, że w Wigilię na dworcowym podwórku znajdą najlepszą alzacką kuchnię. Taka okazja, żeby spróbować prawdziwych precli i świątecznych pierników z lukrem prędko się nie powtórzy! Alzackie wino i foie gras są obowiązkowym elementem na świątecznym stole każdej francuskiej rodziny. Znajdziecie tu również ozdoby świąteczne i obrusy.

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie w Paryżu: najważniejsze tradycje

Dworzec Saint-Lazare

Metro: Europe — Simone Veil, Saint-Augustin

Kiedy: od połowy listopada do Bożego Narodzenia

O tym miejscu wiedzą tylko miejscowi… No i wy! Na dworcu Saint-Lazare nie zobaczysz lśniących z daleka girlandami domów. Za to po wejściu do środka czeka na Ciebie przyjemny swojski jarmark świąteczny. Co ważne, nie zapominaj, że lokalne ceny na targu będą niższe niż w bardziej turystycznych miejscach.

Dla bardziej dociekliwych zapraszamy na spacer po stolicy Francji z naszym audioprzewodnikiem.

Życzymy Wam wesołych Świąt i magicznych spacerów po jarmarkach!

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie i Sylwester we Francji: 10 zasad świętwania

1 komentuj
  1. Natalia
    Natalia says:

    który najlepszy
    Który Twoim zdaniem Jarmark Bożonarodzeniowy (oprócz tego obok Wiezy Eiffla, bo tam bedziemy mieszkać) jest najbardziej warty uwagi? Lecimy w grudniu z mężem na 6 dni do Paryża i na pewno będziemy chcieli odwiedzić któryś z jarmarków :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *