Muzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Louvre

Różnorodność paryskich muzeów wprowadza w zachwyt nawet obytych turystów i miłośników sztuki. Jak odnaleźć drogę w tym gąszczu możliwości i wybrać najbardziej interesujące i niezapomniane propozycje? Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych muzeów w Paryżu, w których zgromadzone są słynne na cały świat dzieła sztuki i architektury.

Luwr

Luwr

Główne i najbardziej znane z francuskich muzeów mieści się w dawnym pałacu królewskim. Istnieje już od ponad 200 lat i w tym czasie zdobyło pozycję najpopularniejszego i najczęściej odwiedzanego muzeum na świecie. To tutaj przechowuje się wiele najznamienitszych arcydzieł, takich jak obraz „Mona Lisa”, czy posąg Wenus z Milo. Ekspozycja jest tak ogromna, że obejrzenie jej w całości nie jest możliwe podczas jednej wizyty. Aby nie przegapić niczego istotnego, najlepiej jest zaplanować zwiedzanie wcześniej.

Adres: Musée du Louvre (stacja metra Palais-Royal Musée du Louvre).

Godziny zwiedzania: od 9:00 do 18:00 (z wyjątkiem wtorków).

Cena biletu: 17 €. Należy kupić bilet i zarezerwować czas zwiedzania z wyprzedzeniem online.

D’Orsay

Orsay

Niedaleko od Luwru znajduje się drugie pod względem popularności muzeum Paryża – d’Orsay. W kolekcji przeważają dzieła sztuki europejskiej z przełomu XIX-XX w. Niemniej od zbiorów, ciekawa jest architektura samego budynku muzeum, który wcześniej pełnił funkcję dworca kolejowego. Prawdziwą perełką są płótna impresjonistów, takich jak Monet, Van Gogh, Toulouse-Lautrec, Pissarro, Degas, Renoir i Gauguin.

Adres: 62 Rue de Lille (stacja metra Solferino).

Godziny zwiedzania: od 9:30 do 18:00 (oprócz poniedziałków).

Bilety: 16 €. Bilet można zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

Wersal

Wersal

Dawna rezydencja władców Francji zadziwia wielkością i luksusowymi wnętrzami. Początkowo, za czasów Ludwika XIII, stała tam tylko mała leśniczówka. Następne pokolenia przebudowywały ją i powiększały, aż w końcu stała się pałacem godnym królów. Aby zobaczyć wszystkie pokoje, przybudówki i przynależący do posiadłości park, musicie przeznaczyć na Wersal cały dzień.

Adres: Place d'Armes, 78000 Versailles (pociągiem RER lub SNCF do stacji Versailles).

Godziny zwiedzania: od 9:00 do 18:30 (z wyjątkiem poniedziałków).

Cena biletu: 18 €. 

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou to ośrodek kultury, którego budowę zainicjował, w latach 80’ XX wieku, ówczesny prezydent Georges Pompidou. Wszystkie instalacje (windy, schody, schody ruchome, wodociągi, układ klimatyzacyjny, instalacja elektryczna) zostały wyprowadzone na zewnątrz, co pozwoliło na dowolne urządzenie przestrzeni w środku budynku. Nadaje mu to niezwykły i awangardowy wygląd, który na pewno przyciąga spojrzenia. W skład Centrum wchodzą: muzeum sztuki współczesnej, sale wystaw czasowych, biblioteka, kino i sale koncertowe.

Adres: 19 Rue Beaubourg (stacja metra Rambuteau).

Godziny zwiedzania: od 11:00 do 22:00 (we wtorki nieczynne).

Bilet wstępu do muzeum: 15 € (5 € za wejście na taras widokowy). Bilet można zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

Les Invalides (Pałac Inwalidów)

Pałac Inwalidów

W czasach Ludwika XIV budynek służył za szpital i pensjonat dla weteranów francuskiej armii. Dziś znajdziemy tam Muzeum Armii, Muzeum Makiet, Muzeum Orderu Wyzwolenia, Katedra Świętego Ludwika, mauzoleum oraz pokoje weteranów II Wojny Światowej. Najważniejszą część stanowi Dôme des Invalides, czyli mauzoleum Napoleona Bonaparte.

Adres: 129 Rue de Grenelle (stacja metra Invalides).

Godziny zwiedzania: codziennie od 10:00 do 18:00.

Wstęp – 12 €.

Grand Palais (Wielki Pałac)

Wielki Pałac

Wielki Pałac to duża przeszklona hala zbudowana na potrzeby Wystawy Światowej, która odbyła się w Paryżu w 1900 roku. Odbywają się tam liczne wystawy, pokazy mody, koncerty, targi książek i samochodów oraz inne wydarzenia publiczne. Stałymi elementami są galeria sztuki oraz Muzeum Odkryć i Wynalazków.

Adres: 3 Avenue du Général Eisenhower (stacja metra Franklin-D.-Roosevelt, Champs-Elysées-Clemenceau).

Godziny zwiedzania: od 10:00 do 20:00 (oprócz wtorków).

Cena biletu: od 10 €.

Conciergerie

Conciergerie

Jest to pierwszy zamek królewski we Francji, który został przekształcony w więzienie. Tutaj trzymano m.in. królową Marię Antoninę, rewolucjonistę Maksymiliana Robespierre’a, pisarza Emila Zolę oraz agentkę wywiadu Matę Hari. Obecnie Conciergerie to jedno ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości. Warte zwiedzenia są szczególnie jego cztery Wieże: Zegarową, Srebrną, Cezara oraz Tortur.

Adres: 2 Boulevard du Palais (stacja metra Cité i Saint-Michel).

Godziny zwiedzania: od 9:30 do 18:00.

Cena biletu: 11,50 €.

Rezydencja królewska w Fontainebleau

Fontainebleau

Niedaleko od Paryża, w miejscowości Fontainebleau, znajduje się kolejna posiadłość królewska. Oprócz samego pałacu i jego licznych przybudówek, do kompleksu należą również sady oraz park. Funkcjonują tam cztery muzea: Muzeum Napoleona, Muzeum Chińskie cesarzowej Eugenii, galeria malarstwa i mebli.

Adres: 77300 Fontainebleau (pociągiem ze stacji Gare de Lyon do stacji Fontainebleau Avon).

Godziny zwiedzania: od 9:30 do 18:00.

Odpłatność za wstęp – 12 €.

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa

W 1985 roku, w jednej z dużych kamienic w dzielnicy Marais, otworzono Muzeum Pabla Picassa. Podstawę kolekcji utworzyły dzieła, które malarz zapisał w spadku swoim spadkobiercom. Później dołączyły do nich także egzemplarze podarowane przez prywatnych kolekcjonerów. Zbiory ułożono w porządku chronologicznym, co otwiera przed zwiedzającymi unikalną możliwość prześledzenia rozwoju artystycznego autora. Jeszcze niedawno muzeum było zamknięte na czas renowacji, po której wzrosły rozmiary ekspozycji.

Adres: 5 Rue de Thorigny (stacja metra Saint-Paul, Saint-Sébastien-Froissart i Chemin Vert).

Godziny zwiedzania: od 9:30 do 18:00 (wtorek-niedziela).

Wstęp: 14 €. Bilet można zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

Muzeum Carnavalet

Muzeum Carnavalet

Zanurz się w bogatej historii Paryża. Carnavalet to 140 sal wypełnionych dziełami sztuki, które opowiadają o życiu zarówno zwykłych, jak i znanych Paryżan. Można tu podziwiać m.in.: obrazy, grafiki, fotografie, rzeźby, rysunki, znaleziska archeologiczne, monety, meble, elementy dekoracyjne i inne.

Adres: 23 Rue de Sevigne (stacja metra Saint-Paul i Chemin Vert).

Godziny zwiedzania: od 10:00 do 18:00 (z wyjątkiem poniedziałków).

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki