Dzielnice Paryża – w których warto się zatrzymać?

07 paź 2021
2 comments
Dzielnice Paryża

Paryż dzieli się na 20 okręgów miejskich, z których każdy przypomina bardziej małe miasteczko, niż dzielnicę aglomeracji. Podział ten ma znaczenie nie tylko administracyjne – ważny jest nawet dla zwykłego turysty i na tym właśnie skupimy się w dzisiejszym artykule. W załączniku znajdziecie plany miasta, które pomogą wam się zorientować, o których rejonach jest mowa w tekście. 

1. okręg

1. okręg

1. okręg nie powinien być postrzegany jedynie jako centrum metropolii – jest to przecież jedna z najciekawszych części Paryża! To właśnie tutaj znajdziecie Luwr, Ogrody Tuileries i Plac Wandomski (Place Vendôme), a także najekskluzywniejsze butiki, najmodniejsze hotele i ogromny kompleks handlowy Les Halles. Wszystko to sprawia, że 1.okręg jest handlowym i turystycznym centrum stolicy Francji.

Żyje się tutaj dobrze, wszędzie jest blisko i po drodze. Jednak, mimo że na wyciągnięcie ręki będziecie mieli zarówno luksusowe, jak i średniego standardu hotele, to tanich noclegów z pewnością tutaj nie znajdziecie.

Jeśli jesteście gotowi wydać odrobinę więcej, możecie przejrzeć i zarezerwować pokoje tutaj.

1st arr., Paris: Wybierz hotel

2. okręg

2. okręg

2. okręg, choć niewielkich rozmiarów, mieści w sobie finansowe centrum Francji. To tutaj usytuowany jest budynek Giełdy Paryskiej (Bourse de Paris). Tak samo jak pierwszy okręg, jest to spokojna i dobrze skomunikowana z resztą miasta dzielnica.

Znajdziecie tu wiele hoteli oferujących wysoką jakość usług. Najlepsze z nich dostępne są tutaj.

2nd arr., Paris: Wybierz hotel

Booking.com

3. okręg

3. okręg

3. dzielnica sprawia wrażenie „bardzo paryskiej". Nie znajdziemy tu żadnego ze sławnych monumentów, za to będziemy mogli odwiedzić Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Musée des Arts et Métiers) oraz Plac Republiki. Jest to spokojna i bezpieczna okolica, w której nie spotkamy zbyt wielu turystów, mimo że dojazd do głównych atrakcji nie nastręcza problemów. Do wyboru mamy mniej opcji noclegowych, ale są one tańsze i przyjemnie jest się tutaj zatrzymać.

Najczęściej polecane hotele możesz przejrzeć, klikając w odnośnik

3rd arr., Paris: Wybierz hotel

4. okręg

Notre-Dame

4. dzielnica to historyczne i oficjalne centrum miasta, a budynek merostwa jest jedną z głównych atrakcji. Znajduje się tu najstarsza część Paryża, czyli wyspa Île de la Cité, która dała początek całemu miastu (lecz znana jest głównie ze wzniesionej tam Katedry Notre-Dame), świetnie zachowany średniowieczny kwartał Le Marais oraz część dzielnicy łacińskiej. Oprócz tego możemy wybrać się do muzeum sztuki nowoczesnej Centre Pompidou. Czwarta dzielnica to chyba najlepsze miejsce na nocleg – właśnie tu możemy w pełni zanurzyć się w historii i atmosferze Paryża.

Najlepsze oferty zakwaterowania znajdziecie tutaj

4th arr., Paris: Wybierz hotel

5. okręg

5. okręg

5. okręg to ciekawa i bezpieczna lokalizacja dla turystów – mieści się tutaj Dzielnica Łacińska, Panteon oraz Sorbona. Centrum Paryża jest łatwo osiągalne komunikacją miejską.

O najczęściej polecanych hotelach piątej dzielnicy dowiecie się więcej tutaj

5th arr., Paris: Wybierz hotel

6. okręg

6. okręg

6. okręg to ulubiona dzielnica Paryżan. Nie znajdziecie tutaj wielu sławnych zabytków – wynagrodzi to jednak kwartał Saint-Germain-des-Prés, który jest jedną z najpiękniejszych części miasta. Możecie też sprawdzić, jak wygląda najbardziej 'paryski' z parków, czyli Ogród Luksemburski. Oprócz przebieżek i wypoczynku zaciekawić może również Kościół św. Sulpicjusza. Szósta dzielnica jest bezpiecznym i spokojnym rejonem, a przy tym znajduje się niedaleko od centrum.

Najlepsze hotele w 6. dzielnicy sprawdzicie, klikając w odnośnik

6th arr., Paris: Wybierz hotel

7. okręg

7. okręg

Siódemka to szczęśliwa cyfra każdego turysty odwiedzającego Paryż, albowiem w 7. dzielnicy znajduje się jedna z najsławniejszych na świecie konstrukcji – wieża Eiffla, a okoliczne hotele dysponują pokojami, których okna wychodzą właśnie na nią! Poza tym uwagę zwracają galerie i muzea, np. d’Orsay, a także liczne budynki rządowe, m.in. parlament, ministerstwa i ambasady oraz Dom Inwalidów. Okolica jest bezpieczna, jedyne czego można się obawiać to tłumy i kolejki.

Najlepsze hotele w 7. dzielnicy znajdziecie tutaj

7th arr., Paris: Wybierz hotel

8. okręg

8. okręg

8. okręg to przede wszystkim Pola Elizejskie, zwane najpiękniejszą aleją na świecie, Dworzec Świętego Łazarza – najstarszy w Paryżu, oraz drugi ze sławnych symboli Francji – Łuk Triumfalny. Dworzec Elizejski znajduje się niedaleko. Zakwaterowanie w tej okolicy nie będzie tanie, ale za to niezwykle prestiżowe – to właśnie tutaj znajduje się rezydencja prezydenta Francji.

Polecamy wybrać jeden z hoteli dostępnych na tej stronie

8th arr., Paris: Wybierz hotel

9. okręg

9. okręg

Najlepsza na zakupy jest 9. dzielnica, w której znajdują się dwa największe we Francji domy handlowe: Galeries Lafayette i Printemps. W ich okolicach dostępnych jest także wiele mniejszych butików, a na miłośników kultury czeka słynna Opera Garnier. Jeśli chcecie się tu zatrzymać, najlepiej, jeśli wybierzecie miejsce z dala od głośnego Montmartre.

Rekomendowane hotele dostępne są tutaj

9th arr., Paris: Wybierz hotel

10. okręg

10. okręg

Wraz z dotarciem do 10. dzielnicy, zaczynamy oddalać się od centrum miasta. Zlokalizowane są tutaj dwa duże dworce kolejowe: Północny i Wschodni. Na tym pierwszym zatrzymują się pociągi międzynarodowe takie jak Eurostar z Londynu oraz Thalys z Brukseli i Amsterdamu. Nie są to najlepsze okolice Paryża. Uważajcie szczególnie na imigrantów i kieszonkowców. Noclegi są tutaj dużo tańsze niż w poprzednich dzielnicach i dostępnych jest więcej hosteli młodzieżowych, należy jednak zawsze zachowywać czujność i pamiętać o niebezpieczeństwach.

Polecane noclegi w 10.okręgu znajdziecie tutaj

10th arr., Paris: Wybierz hotel

11. okręg

11. okręg

11. okręg to najbardziej młodzieżowa i najtłoczniejsza część Paryża. Życie nocne toczy się w klubach i barach położonych w sąsiedztwie Placu Bastylii. Mieszka tutaj wielu studentów i zabawa często przeciąga się do późnych godzin nocnych. Jako że 11. dzielnica graniczy z 20., do której lepiej się nie zapuszczać, nie polecamy zatrzymywać się w okolicach stacji metra Belleville i Couronnes.

Mamy dla Was listę polecanych hoteli w 11. okręgu

11th arr., Paris: Wybierz hotel

12. okręg

12. okręg

12. okręg to spokojna, cicha i bezpieczna okolica, mimo że znajduje się dość daleko od centrum. Hotele są raczej niedrogie, a z ciekawych miejsc warto wymienić piękny Dworzec Lyoński i kwartał Bercy. Wystrzegajcie się okolic przyległych do 20. dzielnicy.

Dobre noclegi znajdziecie tutaj

12th arr., Paris: Wybierz hotel

13. okręg

13. okręg

Kolejną spokojną okolicą jest 13. okręg, zwany także azjatyckim. Największe skupienia przybyszów z Chin, Wietnamu i Korei to okolice stacji metra Maison Blanche, Tolbiac, Olympiades, Porte de Choisy i Porte d'Ivry. Nie są to oczywiście ci imigranci, których należałoby się obawiać. Poza tym można tutaj znaleźć tanie zakwaterowanie.

Polecamy wybrać jeden z hoteli dostępnych tutaj

13th arr., Paris: Wybierz hotel

14. okręg

14. okręg

14. dzielnica także należy do przyjemnych części Paryża. Znajdziemy tu Wieżę Montparnasse oraz mniejszą niż w 9. okręgu galerię Lafayette. Jeśli zdecydujemy się zatrzymać w dalszych okolicach tego rejonu, dojazd do centrum może być kłopotliwy.

Najlepsze noclegi w 14. okręgu

14th arr., Paris: Wybierz hotel

15. okręg

15. okręg

W 15. dzielnicy nie ma raczej nic do zwiedzania, ale żyje się tu dobrze i bezpiecznie. Jest stąd niedaleko do wieży Eiffla i Lasku Bulońskiego, a ceny hoteli są przystępne.

Kliknijcie tutaj, aby zobaczyć najlepsze hotele 15. okręgu

15th arr., Paris: Wybierz hotel

16. okręg

16. okręg

16. okręg to najbogatsza i najbardziej prestiżowa dzielnica Paryża. Jeśli szukacie wygody i komfortu, to właśnie je znaleźliście! Zamieszkanie tutaj to marzenie każdego Paryżanina. W pobliżu znajduje się wieża Eiffla, pola Elizejskie, Lasek Buloński oraz La Défense. Znajdziemy tu także korty tenisowe, na których rozgrywa się słynny turniej Roland-Garros (French Open).

Najlepsze (jakościowo i cenowo) hotele 16. dzielnicy znajdziecie tutaj

16th arr., Paris: Wybierz hotel

17. okręg

17. okręg

O 17. dzielnicy ciężko powiedzieć coś bardziej konkretnego, niż że jest to przyjemna, cicha i bezpieczna okolica. Odległość od centrum nie powinna być problemem, ponieważ na każdym kroku znajdziemy stację metra.

Tutaj znajdziecie najlepsze hotele w 17. okręgu. 

17th arr., Paris: Wybierz hotel

18. okręg

18. okręg

18. dzielnica to przede wszystkim Montmartre z jego kawiarniami, kabaretami i Bazyliką Sacré-Cœur. Okolice Moulin Rouge są raczej głośne, dlatego lepiej wybrać nocleg na wzgórzu. Unikajcie okolic stacji metra Barbès-Rochechouart. 18. okręg to świetne miejsce dla imprezowiczów, ale także dla tych, których cenią ciszę i spokój coś się tutaj znajdzie. Z okien niektórych pokoi hotelowych możemy podziwiać Montmartre i wieżę Eiffla.

Polecane hotele znajdziecie tutaj

18th arr., Paris: Wybierz hotel

19. okręg

19. okręg

Kiedyś ostrzegano przed 19. okręgiem, lecz dziś jest to nowoczesna i bezpieczna dzielnica Paryża, a wzdłuż Kanału Saint Martin ciągną się sady i nowoczesne osiedla. Spotyka się tu zarówno ‘bohema’, jak i ‘burżuazja’, by grać w bule (Pétanque), pływać na łódkach i cieszyć się życiem. Możecie się do nich przyłączyć, unikajcie tylko rejonu Dworca Zachodniego i okolic graniczących z 20. okręgiem (bulwar Belleville).

Najlepsze hotele 19. okręgu zobaczycie tutaj. 

19th arr., Paris: Wybierz hotel

20. okręg

20. okręg

20. dzielnica Paryża to miejsce zdominowane przez imigrantów – znajduje się tutaj drugie ‘Chinatown’, czyli dzielnica azjatycka, a jeszcze 30 lat temu, na ulicach Menilmontant i Belleville widzielibyśmy głównie imigrantów żydowskich. Od tych czasów wiele się zmieniło. Teraz przeważają tam uchodźcy z krajów muzułmańskich. Jest to dość niebezpieczny rejon, ale ponieważ oferuje tanie noclegi, nie moglibyśmy nie zamieścić listy polecanych hoteli

20th arr., Paris: Wybierz hotel

I na koniec jeszcze jedna wskazówka. Wiecie już, gdzie warto się zatrzymać i których miejsc lepiej unikać. Każdy hotel podaje adres, a jego częścią jest 5-cyfrowy kod, np. 75011. Dwie pierwsze cyfry oznaczają miasto: ‘75’ mówi nam, że hotel znajduje się w Paryżu. Dwie ostatnie cyfry to numer okręgu, a więc w tym przypadku adres znajduje się w 11. dzielnicy. Warto zwrócić na to uwagę. 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jakość usług świadczonych w wyżej wymienionych hotelach. Rekomendacje pochodzą od turystów i gości hotelowych. Przeczytajcie dokładnie wszystkie informacje dotyczące wybranej oferty. 

Przyjemnego pobytu w Paryżu! 

Wijken van Parijs

Comments
iga (niezweryfikowany) - 22 lut 2020 Adres

Dzięki za porządny artkuł!

Katka (niezweryfikowany) - 28 lut 2020 Adres

Super artykuł dla takiego laika jak ja w temacie Francji w ogóle. Dzięki!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki